Različite klasifikacije opisuju album (kantri, vestern, amerikana, bluz, folk i R&B) za koji je Bijonse snimila čak 100 pjesama. U objavljenoj verziji ploča od 27 pjesama izvrsno spaja različite stilove muzike koje je Bijonse slušala odrastajući u Teksasu. Uz kritički i komercijalni uspjeh, album je na dodjeli Gremija za 2025. godinu osvojio 4 trofeja.
Međutim, popularna pjevačica nije bila prva Afroamerikanka koja je ostvarila kantri hit. Snimajući ploču Bijonse je potražila i pronašla pjevačicu po imenu Linda Martel i angažovala je da učestvuje u dvije pjesme: „Šou Linde Martel“ i „Špageti“. To je motivisalo novinare da krenu u potragu za tom ženom. Pronašli su Telmu Bajnem, odnosno Lindu Martel u Južnoj Karolini, sada u osamdeset i četvrtoj godini.
Ko je zapravo Linda Martel? Ona je avgusta 1970. objavila svoj prvi i jedini studijski album, „Color Me Country“. Svih 11 pjesama je snimljeno u toku jednog 12-časovnog radnog dana. Linda se sjeća kako bi producent njoj i muzičarima dao pjesmu na licu mjesta, a oni bi odmah morali da je nauče i sviraju. Debi singl s albuma „Color Him Father“ dospio je do 22. mjesta na Bilbordovoj listi „Hot Country Singles“, a Linda ubrzo postaje prva crnkinja koja se pojavila u slavnom nešvilskom Grand Ole Opriju.
Biti crnkinja koja tada živi na Jugu nije bila laka stvar, posebno za nekoga ko se bavi kantri muzikom. „Ja bih pjevala, a oni bi vikali, vrijeđali i svakako me nazivali. Pitate se zašto ljudi to rade? Zašto, jednostavno, ne sjede tamo i uživaju u muzici?“ Nakon objavljivanja albuma preselila se u Nešvil, prestonicu kantri muzike, gdje su je promovisali kao „prva crnkinja kantri umjetnica“.
Kantri muzika (Country music) vuče svoje korijene iz ruralnih južnih regiona Sjedinjenih Država, a cijeli žanr je bio isključivo domen bijele radničke klase. Za bilo koju crnkinju prelazak te nepisane „barijere boje kože“, posebno u vrijeme i na mjestu rasne nejednakosti, bio je ne samo novina već i znak hrabrosti.

Linda je rođena kao Telma Bajnem u siromašnom dijelu Južne Karoline 1941. godine. Sa sedam godina je kuvala i čistila porodični dom dok su joj roditelji radili. Njen otac je bio nadničar, a majka radila u klanici pilića. Odrasla je slušajući kantri izvođače na radiju, uključujući i popularnog Henka Vilijamsa.
Početkom šezdesetih Telma je sa sestrom i rođakom osnovala ženski trio. Dobile su priliku da snime pop pjesmu. Ali menadžeru grupe nije se dopalo ime Telma Bajnem, pa ga je promijenio u Linda Martel. Njena grupa je snimila pjesmu „A Little Tear (Was Falling from My Eyes)“, koja je propala, pa trio nestaje.
Nakon toga Linda postaje solo izvođač i nastupa u svojoj rodnoj Karolini. Nakon što je vidio njen nastup, promoter joj je predložio da se oproba u kantri muzici. U početku je oklijevala, ali je na kraju otišla da snima u Nešvil.
Linda je prvo išla na turneje kao „predjelo“ za legende kantri muzike poput Henka Snoua i Vejlona Dženingsa. Međutim, kada je nastupala po ruralnom jugu, rasne uvrede su joj bile redovno upućivane. Bijela publika je bila otvoreno zlonamjerna, a Linda nije imala drugog izbora osim da prihvati to neprijateljstvo.
Lindin album je objavljen za Plantation Records (Plantaža ploče) što je smatrala uvredljivim i svoje neodobravanje je izrazila producentu. I tako je ostala bez posla. Potom niko nije htio da potpiše ugovor s njom. Bila je izgnana sa nešvilske scene. Brzo, kao što se pojavila, Linda Martel je isčezla. Čak je i njen jedini album postao nedostupan.
Martel se vratila u Južnu Karolinu i preselila u mobilnu kućicu. Sredinom 70-ih, jedno vrijeme je pjevala na kruzeru u Kaliforniji, prije nego što se preselila u Bronks i otvorila prodavnicu ploča. Selila se po SAD tokom narednih decenija, radeći razne poslove i pjevajući sa manje poznatim bendovima. Početkom devedesetih se vratila se svom pravom imenu Telma i počela da radi kao vozač autobusa za školski okrug svog rodnog grada, a takođe je pomagala djeci s posebnim potrebama.
Međutim, kada je Bijonsin album dospio na vrh požnjevši brojna priznanja, svjetlo je osvijetlilo i lik Linde Martel. Kantri muzička televizija (CMT) dodjeljuje joj priznanje „za revolucionarni rad kao žene druge rase u kantri muzici“. Istovremeno, zabilježeno je nevjerovatno povećanje broja strimova njene muzike nakon što se dva puta pojavila na albumu čuvene nasljednice.
Ove godine njen 55 godina stari probojni singl „Color Him Father“ uvršten je u Kuću slavnih Gremija.
Neopjevana heroina bijelog žanra, prva komercijalno uspješna crnkinja u kantri muzici, doživjela je da joj grad Bejtsburg-Lisvil oda počast i sa velikim poštovanjem proglasi 17. avgust za Dan Linde Martel, priznajući njen ogroman talenat, revolucionarna dostignuća i trajan uticaj na muzičku industriju.
Pravda jeste spora, ali nekoga i zadesi za života.
Srpskainfo