Pamtim Rim 1960. Otac kupio crno-bijeli televizor i cijeli komšiluk u našoj dnevnoj sobi prati takmičenja. Finale trke na sto metara, šest finalista, starter sa pištoljem i ručno mjerenje rezultata sa omega štopericama. I Nijemac po imenu Armin Hari u šestoj stazi. Prvi na svijetu istrčao najkraću stazu za tačno 10 sekundi i osvojio zlatnu olimpijsku medalju.
To je nevjerovatan rezultat ostvaren na stazi od šljunka! Mi klinci skačemo i radujemo kao da smo mi to, trapavi i spori, postigli. Ushićenje je trajalo 8 godina dok u Meksiku munjeviti Džim Hajns nije osvojio zlato sa 9,95. Rekordnih 9,58 postavio je nevjerovatni Usein Bolt 2009. godine. Do sada je 191 muškarac trčao 10,00 sekundi ili brže na 100 metara (sa elektronskim mjerenjem vremena i dozvoljenim vjetrovima). Asafa Pauel sa Jamajke trčao je 10 sekundi ili brže tačno 100 puta, čak 97 puta ispod tog praga!
U nedjelju smo gledali jednu od najbližih završnica u istoriji sprinta na Olimpijskim igrama. Pobjedničko vrijeme bilo je 9,784 sekunde i za samo 0,005 sekundi podijelilo Amerikanca Noa Lajlsa od Kišane Tompsona sa Jamajke u trci za zlatno odličje. Pet milisekundi! Čovjeku je potrebna desetina sekunde da trepne. Zahvaljujući fotografiji sa digitalne kamere na ciljnoj liniji sada možemo vidjeti koliko blizu u praksi izgleda tih 0,005 sekundi.
Ako vam fotografija izgleda čudno, to je zbog istinite tehnologije koja se koristi. To nije toliko slika trenutka u vremenu, koliko položaja u prostoru na ciljnoj liniji. Kamera Omega Scan’O’Vision Ultimate može da zabilježi do 40.000 kadrova u sekundi kako bi nastao ovaj foto dokument. Crvene linije predstavljaju položaj kojim službena lica procjenjuju čiji je torzo prvi stigao do ciljne linije, što određuje pobjednika u pet hiljaditih dijelova sekunde.
Sa tako malim marginama, razuman posmatrač bi mogao pretpostaviti da trkač odbacuje svaki „teret“ kako bi bio lakši na stazi. Pogotovo kada trči za SAD, koje nisu osvojile zlato u ovoj disciplini tačno dvije decenije. Lajls je u nevjerovatnoj pobjedi za svoju prvu najsjajniju olimpijsku medalju nosio „nepotreban teret“, savršen sat Omega Speedmaster! Ima li tu neke simbolike?
Lajls je, zaista, ambasador Omege (koja je takođe zvanični mjerilac vremena Olimpijskih igara od 1932). Sada je nosio specijalno izdanja modela Speedmaster „Dark Side of the Moon”– nastalog kao omaž svemirskoj misiji Apolo 8 iz 1968. Kad tom satu dodate impresivnu ogrlicu oko vrata, dvije pletene narukvice i nisku perli u kosi koje je šampion nosio za pobjednički sprint, dobićete „ukrasni komplet“ dostojan zlatne medalje. Na kraju krajeva, ima li boljeg sata od modela nazvanog Speedmaster (Gospodar brzine) za čovjeka koji sada s pravom može da ponese tu titulu?
Vidjeti Omegu na Olimpijadi nije baš iznenađujuće. Osim što Omega služi kao zvanični mjerilac vremena na Olimpijskim igrama gotovo pun vijek, njena foto-finiš kamera je, u stvari, jedina bila u stanju da prikaže kako je Lajls pobijedio Tompsona u „trci svih trka“.
Model Speedmaster originalno je predstavljen 1957. godine. Igrao je važnu ulogu u svih šest kosmičkih misija na Mjesec. Godine 1968, posadu Apola 8 činili su ljudi koji su prvi vidjeli dalju (tamnu) stranu Mjeseca, i to sa Speedmasterima na zglobovima.
Inače, Omega je predstavila časovnik Dark Side of the Moon 2013, tačno četiri decenije pošto je grupa Pink Floyd predstavila svoju istoimenu (uopšte najuspješniju) ploču. Da proslavi 50. godišnjicu tog podviga, Omega je 2018. izbacila „Tamnu stranu Mjeseca“. To specijalno izdanje je imalo potpuno crno keramičko postolje za kazaljke. Omega je ove godine predstavila svog najmodernijeg nasljednika. To je onaj model koji je Lajls “prošetao” na stazi.
Zanimljivo, Lajls nije u stanju da konkuriše za još jedno zlato (štafeta 4×100 metara) pošto je u radosti oko prvog odličja – pokupio koronu.