Slušanje bilo koje nove pjesme Stonsa ili Bitlsa obožavaoce će podsjetiti na prva iskustva u njihovom slušanju. Ako su ta sjećanja bila dobra, ništa čudno da se “doživi sjećanje“ (psihološki termin) kada nas muzika ili drugi okidači vraćaju u uzbudljiva vremena naših života, kada smo nešto iskusili prvi put.
U protekloj godini došlo je do oživljavanja rok muzike. Striming servisi, radio i prodaja vinila odražavaju porast popularnosti “zaboravljenog” žanra, a okupljanja najpopularnijih starih rok bendova su na naslovnim stranama. Ti rokeri možda ne rade ništa drugačije ni bolje od onoga što su radili ”u svoje vrijeme”, ali sve dok muzika budi sjećanja koja govore srcu, to je dovoljno za većinu fanova.
Sve to, zajedno sa neočekivanim pobjedama Bitlsa i Rolingstonsa na ovonedjeljnoj dodjeli Gremi nagrada, odražava trend ponovnog priznanja roka, gdje nagrade u industriji, uvođenje u Hol slavnih i medijske retrospektive nastavljaju da reafirmišu monumentalne ličnosti – često isključujući autore koji danas oblikuju rok.
Istorija se ponovila na 67. po redu dodjeli Gremi nagrada! Trofej za najbolju rok izvedbu dobili su Bitlsi za pjesmu “Now and Then”, dok su se Rolingstonsi okitili titulom za najbolji rok album za “Hackney Diamonds”.
Pjesmu Bitlsa, koju su završili i objavili preostali članovi (Pol i Ringo) uz pomoć vještačke inteligencije, priznala je Akademija – punih 55 godina pošto se bend raspao! Ovo je njihova osma Gremi nagrada i 27. nominacija od njihovog debija 1962. godine.
Rolingstonsi su tokom svoje 63 godine duge karijere osvojili pet Gremija. Njihov 24. studijski album uključuje saradnju drugih slavnih umjetnika – Eltona Džona, Ledi Gage i Stivi Vondera.
Ove pobjede su nevjerovatne ali na svoj način objašnjavaju istinu o najvećim institucijama rok muzike. Isti umjetnici koji su definisali žanr prije šest decenija i dalje dominiraju, ostavljajući malo prostora za proboj ovovremenih izvođača.
Sve to ide u prilog teoriji o „Rok kanonu“ kao skupu umjetnika, albuma i pjesama koje se zajedno smatraju najvećima u žanru. On je učvršćen krajem 1960-ih i održavaju ga mediji, organizacije za dodjelu nagrada i publikacije rangirane kao „najbolje“ tako što često ističu iste klasične albume i umjetnike. Da bi se smatrali „najboljim“ u roku, kandidati moraju da ispune (nepisane) kriterijume dugoročnog priznanja kritike, komercijalnog uspjeha i uticaja na buduće generacije. Članovi Bitlsa i Rolingstonsa ispunjavaju te kriterijume pojavljujući se na najvišim pozicijama lista „najboljih“ tako cementirajući status u vrhu rok hijerarhije. Umjetnici veoma rijetko napuštaju rok kanon, što otežava pridošlicama da postignu isti nivo kritičkog i komercijalnog uspeha.
Liverpulski momci osvojili su prvi Gremi prije 61 godine usred Bitlmanije za svoj treći studijski album „A Hard Day’s Night“. Sada je „Now and Then“ izgrađen na nedovršenoj demo verziji koju je Džon Lenon snimio prije svoje smrti. Korišćenje AI tehnologije, uz Makartnija, Stara i snimak glasa pokojnog Džordža Harisona, omogućilo je da se završi neobična numera.
Lenonov sin Šon Ono Lenon, primajući nagradu u ime benda, rekao je publici u Los Anđelesu: „Pustite muziku Bitlsa svojoj djeci. Osjećam da svijet ne može sebi priuštiti da zaboravi na ljude poput njih. Potrebna nam je danas ova muzika. Potrebni su nam mir i ljubav. Potrebna nam je magija šezdesetih da bismo ostali živi.”
Dugogodišnji rivali Bitlsa – Stonsi – takođe su na ovogodišnjoj ceremoniji osvojili trofej za prvi album novog materijala poslije punih 18 godina, i prvi od smrti bubnjara Čarlija Votsa. Preostali članovi Džeger, Ričards i Vud nisu bili prisutni na dodjeli, ali je producent Endrju Vat primio nagradu u njihovo ime, rekavši publici: „Za malog dječaka koji je odrastao svirajući gitaru, bilo je to jedno od najnevjerovatnijih iskustava biti sa tim muzičarima“.
Tokom šezdesetih, Rolingstonsi i Bitlsi su bili u prijateljskom suparništvu. Međutim, uprkos njihovoj ogromnoj popularnosti, čak ni najvatreniji fanovi ovih bendova nisu očekivali da će takvo nadmetanje i potrajati duže od 60 godina. Pa ipak, nedavno su Stonsi stigli do prvog mjesta na britanskoj listi sa svojim albumom, istovremeno kad i Bitlsi na listama singlova.
Ostaje dilema da li je ovo posljednja nova muzika koju čujemo od dva titana popularne muzike? Nostalgija prema njima samo će se uvećavati kako vrijeme odmiče, što znači da će, ako objave još numera, one vjerovatno biti još popularnije.
Koliko se taj uspeh svodi na kvalitet samih pjesama, a koliko na nostalgiju – drugo je pitanje.
Srpskainfo