Na kupalištima je svakodnevno prisutan veliki broj gostiju, a posebno onih koji uopšte ne znaju plivati.
Istovremeno, kupališta su mjesta na kojima su lokali, a neka su čak i ograđena, pa bi normalan čovjek pomislio da je ispunjen minimum standarda što se tiče bezbjednosti kupanja.
U proteklim danima rubrike crne hronike pune su vijesti o utapanjima i tragedijama širom BiH u kojima živote gube mladi.
Livno, Bileća, Banjaluka, samo su neka od mjesta na kojima je proteklih dana prijavljeno utapanje mladih.
Ni u jednom slučaju nije pokrenuta istraga.
Ne postoji sistem, pa tako ni odgovornost, a ni obaveza za one koji uzimaju novac od posjetilaca na pomenutim kupalištima, a zauzvrat nisu obezbijedili kompletnu spasilačku uslugu.
Sve dok je tako, tragedija će nažalost biti.
Potpuno je neshvatljivo da jedno kupalište u blizini velikog grada ima spasilačku službu koja pokriva samo dio plaže, dok je drugi neobezbijeđen i sa tablom da spasilačke službe nema?!
Neshvatljivo je i da nadležni nisu pokrenuli istragu, jer šta je izazivanje opšte opasnosti, ako nije ograđeno kupalište sa lokalima bez spasilačke službe.
U cilju izbjegavanja tragedija, svako kupalište, a posebno ono na kojima su lokali trebalo bi pod obavezno imati spasilačku službu u skladu sa brojem kupača.
O onima koji nijemo posmatraju osobu koja se utapa, koji piju, dok neko urla i traži pomoć, za njih je poseban krug pakla.
Nikola Morača
Srpska info