Zaista je tanka granica između kriminalaca i onih koji su u vlasti ili na određeni način povezani s njom, a kada je takav odnos onda na prvom mjestu profitiraju oni čija se imena često provlače kroz sudske spise.
S jedne strane smatraju da ih sistem štiti, pa se užive da su nekakva sila, a sa druge je naravno pristup informacijama koje im, da je ovo iole normalna država, nikako ne bi bile dostupne. Ali avaj, narod je ionako zaokupljen nečim daleko bitnijim- preživljavanjem.
Tužilaštvo BiH podiglo je nedavno optužnicu protiv Denisa Stojnića iz Sarajeva zbog krivičnog djela primanja mita u iznosu od 94. 000 maraka. Optužnica bi bila kao svaka druga da Stojnić prilikom počinjenja krivičnih djela nije koristio počasnu iskaznicu Obavještajno bezbjednosne agencije (OBA) BiH.
Osim počasne iskaznice, Stojnić se hvalio i svojim dobrim odnosima sa nekadašnjim direktorom OBA BiH Osmanom Mehmedagićem Osmicom. Stojnić je za pomenuti iznos sređivao osobama iz kriminalnog miljea ukidanje izrečenih mjera o postojanju sigurnosne smetnje za pristup tajnim podacima, odnosno mjera kojima su proglašeni prijetnjom po nacionalnu sigurnost, te im je prijetilo protjerivanje iz BiH.
Ovo bi u svakoj uređenoj zemlji bio prvorazredni skandal, ali ne u BiH, gdje više nije ni vijest da su kriminalci povezani sa ni manje, ni više nego institucijama bezbjednosti. U ovom slučaju, Stojnić se tereti za krivično djelo primanja mita, nešto slično kao kada policajac na ulici uzme “cvaju” od nesavjesnog vozača.
Ne tako davno bila je i vijest da je uhapšen Bojan Cvijetić bivši savjetnik nekadašnjeg ministra bezbjednosti Dragana Mektića i to zbog navodne (jer još uvijek nije dokazana) međunarodne trgovine drogom. Bila vijest, danas više nije, jer je počeo sudski proces koji će kao i svaki, trajati godinama.Ovo je samo mali dio o vezama kriminalaca sa institucijama na nivou BiH.
Za pretpostaviti je da su kriminalne veze na entitetskim novima daleko bliskije i srdačnije, što su takođe otkrile ranije potvrđene optužnice.
Autor: Nikola Morača/Srpskainfo