Karneval u Banjaluci

Karneval u Banjaluci

Karneval u Banjaluci postoji svega tri godine i čelnici grada žele da on postane tradicionalan.

Krajem maja više od dvadeset karnevalskih grupa iz zemlje i regiona priredilo je dobru atmosferu na ulicama Banjaluke u okviru trećeg izdanja Banjalučkog karnevala.

Pored grupa iz Republike Srpske, stigao je veliki broj internacionalnih grupa iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Slovenije, Italije, Brazila i Kube. Velika karnevalska povorka kretala se od Narodnog pozorišta Republike Srpske prema Trgu Krajine, gdje su nastupale plesačice brazilske sambe i gdje je održan performans „Mirror Crew“. Nakon nastupa karnevalskih grupa uslijedio je i koncert grupe „Cubalkanika“.

Neobičan dah tropikalizma zahvatio je Banjaluku i pokazao da ovaj grad ima predispozicije za vrhunsku zabavu. Naravno, PR im nije bio jača strana, pa se za ovaj regionalni karneval nije daleko čulo.

Odmah iza karnevala, u Banjaluci se odigralo i novo izdanje Motofesta, koji okuplja bajkere iz regiona. Sedmi po redu Moto Fest Banjaluka ove godine održan je pod parolom „Live, Ride & Respect“. Tokom tri festivalska dana na tvrđavi Kastel posjetioci su mogli da vide kaskaderski šou na motorima, te da čuje bendove u rasponu od “Bombaj štampe” i Jure Pađena do obnovljenog “Smaka”.

Šteta je što bajkeri ne prave umjetničke performanse i hepeninge kao njima slični posjetioci slavnog “Burning man” u Nevadi. Ovaj kultni festival u SAD nastao je kao odgovor na filmsku ikonografiju filmova “Mad Max”.  Tehnokarneval “Burning man” spaja na izvjestan način tropikalističke egzibicije karnevala i motoskupa u Banjaluci. Bilo bi dobro kada bi Banjaluka u budućnosti krenula stopama ovog art festivala i podigla ljestvicu zabave, možda čak ujedinila dešavanja na karnevalu i na Motofestu.

Jedan od najzanimljivijih svjetskih festivala svakako je Plamteći čovjek (Burning Man), koji se održava u pustinji Blek Rok u američkoj sjevernoj Nevadi. Prve nedjelje svakog septembra gradić Blek Rok Siti puni se čudacima i otkačenjacima iz cijelog svijeta. Centralni simbol manifestacije jeste džinovska drvena skulptura muškarca koja se ritualno pali za vrijeme festivala. Prošle godine, ovu manifestaciju je posjetilo 50.000 ljudi. Prvi festival održan je 1986. godine, kada su Lari Harvi i grupa drugara donijeli drvenu skulpturu u pustinju i zapalili je u slavu starih paganskih rituala protjerivanja zlih duhova. Od tada pa sve do danas festival je meka bajkera, alternativnih umjetnika i poklonika nju-ejdž filozofije, koji su cijeli hepening pretvorili u svojevrstan art-eksperiment.

Najveći broj posjetilaca ima svoje umjetničke performanse, tako da se na malo mjesta mogu naći gutači vatre koji jure na rolšuama, ljudi maskirani u najluđe kreature na svijetu, sklepana nova tehno-vozila i motori koja sumanutom brzinom jure po pijesku pustinje, poklonici lend-arta koji na širokom prostoru stvaraju nevjerovatne psihodelične efekte tako da posjetilac zaista pomisli da se zatekao u košmarnom snu. Dok u noći bukti skulptura “zapaljenog čovjeka”, divlji ples i plemenska muzika stvaraju ekstatičnu atmosferu. Fotografije sa festivala posebna su pikanterija i postoji veliki broj internet sajtova sa radovima učesnika ove čudesne manifestacije.

Malo mašte i dobar PR moglo bi u budućnosti učiniti Banjaluku interesantnim mjestom za turiste čitavog svijeta.

Autor: Vladimir Đurić Đura

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This