Premijer Republike Srpske Radovan Višković, uprkos “napadima” javnosti uspio je da do kraja svog prisilno oduzetog mandata – odbrani netransparentnost Vlade.
A sjećate li se da je obećavao najtransparetniju Vladu ikad?
Kod koga se Srpska zadužila za „sitnih“ 100 miliona evra koncem prošle godine, a potom i za „malo krupnijih“ 245 miliona evra, u martu ove godine – ni danas ne znamo. Da li su u pomoć priskočile Mađarska, Kina, Rusija, ili..? Eh, da nam je znati. Da li ćemo saznati? Biće da nećemo.
Iako Višković već neko vrijeme ne „premijeriše“, njegov nasljednik Savo Minić, pobrinuo se da ovu tajnu (sa)čuva daleko od očiju i ušiju „neprijatelja“.
„Neću da vam kažem“. Hvala lijepo, prijatno. Sve je po zakonu.
Izgleda da svaki premijer, prije nego što se udobno smjesti u fotelju, mora po službenoj dužnosti da obeća transparentnost. A onda, kada tradicionalno sumiramo utiske o prvih 100 dana mandata, tradicionalno shvatimo da nas je – sasvim transparentno – nasamario.
Vlada se, dabome, poziva na Zakon o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske, koji im omogućava da javnosti – ili Viškovićevim „neprijateljima“ – ne otkriju ko je kreditor.
Dakle, mislim, može im se.
A sjećate li se da je Minić obećavao transparentnu Vladu, koja je, s obzirom na lošu konkurenciju, zapravo imala potencijala da bude najtransparentnija ikad!?
Ali, ne lezi vraže. Možda Minić neće, možda ne umije, možda ne smije. Ko će ga znati.
To što Vlada odgovara na pitanja novinara u rekordnom roku – jeste pohvalno. Problem je što, kada odgovori stignu, saznamo tek onoliko koliko smo i ranije znali.
To što Minić redovno izlazi pred novinare nakon sjednica Vlade – takođe je pohvalno. Problem je u tome što čujemo samo ono što on želi da čujemo. Možda riječi jesu velike, ali čekamo još veća djela.
To što Minić pred kamerama oštro opominje direktore javnih preduzeća, ministre i ko zna koga još da će biti to i to, ako ne urade to i to – jeste pohvalno, ali problem je u tome što to ne briše višegodišnja dugovanja, niti zaustavlja propast koja se, poput korova, razrasla posvuda.
To što je Minić glasniji i vidljiviji od njegovog prethodnika – možda, takođe, jeste pohvalno, ali to ne znači da je i bolji.
I ako je Minić stvarno bio ozbiljan kada je rekao da je Siniša Karan ostvario bolji izborni rezultat od Donalda Trampa, e to bi moglo da znači da on i te kako ima potencijala da bude jači od Viškovića.
Bar kad je u pitanju naša rubrika „hit dana“. Vrijeme je pred njim.
Autor: Sanja Krasić Božić/Srpskainfo


