Gdje smo pogriješili sa djecom?

Gdje smo pogriješili sa djecom?

Kada maloljetnik počini neko krivično djelo, ta vijest postane broj 1 u medijima i javnosti. Iznose se detalji, razne teorije, tada se pokušava naći „krivac“. Masa se snebiva i pita kako se to moglo dogoditi.

Kako je neko tako mlad mogao da postane počinilac nečega tako ozbiljnog? Gdje su bili roditelji? Kako su oni, koji bi trebali da budu prvi štit u životu svog djeteta, propustili znakove upozorenja i nisu primjetili promjene u ponašanju?

Kako je to promaklo učiteljima i nastavnicima? Zašto nisu vidjeli ako se dijete odjednom izolovalo, popustilo u učenju, odbilo da radi školske obaveze, postalo agresivno…

Sva ova pitanja su prirodna reakcija na tragediju, ali i prozivka našeg društva. I možda smo u osudama često nefer. Šta ako je roditelj bio preopterećen ili je nastavnik imao previše posla?

Ali, koje uvijek postoji, i u drugim zemljama roditelji rade, imaju brige, kredite i obaveze, a nastavnici pune učionice đaka. Evo jedan primjer iz Skandinavije. Učiteljica je tokom 2 dana primjetila da jedna djevojčica iz odjeljenja nije kao inače. Svađala se i ljutila. Trećeg dana učiteljica je zvala i roditelje i psihologa. Ono što je možda mogao da postane problem, u startu je prepoznato i riješeno.

Roditelji dječaka primjetili su da on iz škole dolazi potišten i mirniji nego što jeste. Odmah su pozvali nastavnicu i tražili da pričaju. Na sastanak je došao i psiholog i direktor škole. U nekim sistemima, prevencija je najvažnija. Kada se belaj desi, demagogija nema smisla.

Svako krivično djelo koje počini maloljetnik nije samo priča o djetetu, već i poziv na buđenje svih. Mi, odrasli, moramo preuzeti odgovornost i raditi zajedno kako bi prepoznali znakove i pružili pomoć prije nego što bude prekasno. Svako dijete zaslužuje priliku da se osjeća sigurno, voljeno i shvaćeno.

Autor: Željka Knežević/Srpskainfo

CATEGORIES
Share This