Doktori u politici

Doktori u politici

Do lokalnih izbora u BiH ostala su još samo dva mjeseca, a građanima već zuji u glavi od predizborne kombinatorike, kandidatskih lista i brojnih obećanja.

Ono što je već sada jasno jeste da ni ovi izbori neće mimoići ljekare koji se nalaze na listama gotovo svih stranaka, bilo da ulaze u trku za odbornike, bilo za (grado)načelnike.

Za ljekarima posežu bukvalno svi, i vlast i opozicija. I dok su u svim državama Evropske unije ljekari u politici iznimka, kod nas su pravilo.

Ne samo da su ljekari u BiH često nosioci izbornih lista, nego su mnogi i predstavnici u republičkoj i gradskoj skupštini, na čelu gradskih odbora stranaka, (grado)načelnici, ministri i slično.

Ako je politika “posao prljavih ruku”, a medicina profesija “čistih ruku” kako onda objasniti sve masovnije “ulijetanje” ljekara u politiku.

Primjera radi, u zemljama EU, ali i Americi, brojne ankete koje su rađene sa doktorima na temu politike, pokazale su da većina njih smatra da ne žele da “protrače” svoje specijalizovano znanje i vještine koje su mukotrpno stekli na bilo kakvo angažovanje u politici, a naročito na administraciju i birokratske probleme koje bi morali da rješavaju u svom političkom djelovanju.

Za razliku od njih u BiH se ljekari lijepe za politiku kao muva na med.

Sasvim je jasno zbog čega mnogi lideri stranaka opsesivno tragaju za ljekarima koje će uključiti u svoju partiju i time se zaogrnuti podrškom i autoritetom ljekara, ali ostaje nejasno šta to doktore vuče u politiku.

Vuče li doktore u politiku narcizam, težnja za moći i novcem ili za “ozdravljenjem” društva?

Dovoljno je da pogledamo ljekare na funkcijama pa da vidimo da su postigli sve, osim “ozdravljenja” društva.

Zdravstveni sistem iz dana u dan tone sve dublje u dugove, vrhunski stručnjaci odlaze iz zemlje, bolnice često kubure sa nedostatkom stručnog kadra i osnovnih sredstava za rad, uključujući lijekove i gaze, a o uslovima u kojima se liječe pacijenti ne treba mnogo trošiti riječi.

Iako fakultete završavaju da bi bili u službi ljudi, praksa je pokazala da mnogi ljekari ulaskom u politiku prelaze u službu novca i funkcija.

Ceh tog “transfera” na kraju plaćaju građani.

Doktori prošlosti, pogrebnici budućnosti – jer dok je političara sve više, građana i stručnog kadra je sve manje.

Autor: Snježana Karić

CATEGORIES
Share This