Obilne padavine i opasnost od poplava prošle sedmice, zbog ranijih trauma, izazvale su veliku zabrinutost stanovništva.
Samo da se ne ponovi 2014. moglo se čuti u svim ugroženim područjima.
Predstavnici vlasti, načelnici i gradonačelnici ugroženih lokalnih zajednica kao i Radovan Višković premijer Republike Srpske otišli su na teren da izraze zabrinutost, poruče stanovnicima da ne izazivaju paniku i obećaju pomoć pri sanaciji štete.
Višković je u Prijedoru rekao „mora se očistiti korito rijeke Sane, jer je to jedino rješenje“, dok je stanovništvo pratilo vodostaj ove rijeke Boga moleći da ne naraste još par centimetara i prelije se preko nasipa.
Poslije posjete zvaničnika Gomjenici među stanovništvom zavladao je muk i ljutnja. Većina onih koje smo sreli na ulici nije htjela da razgovara sa novinarima, a oni koji su zastali da porazgovaraju kažu da ih najviše nervira kada od predstavnika vlasti čuju „biće sve u redu“.
Građanima preostaje samo da gledaju na društvenim mrežama kako to rješavaju bolje vlasti, a mnogi su se prisjetili i mobilnih zaštitnih zidova, odnosno montažno-demontažne brane kakve koriste evropske zemlje.
To su na svojoj koži iskusili stanovnici Kostajnice gdje je vodostaj Une izazvao vanredno stanje, dok je stanovnike Hrvatske Kostajnice, u Evropskoj uniji, štitila montažna brana postavljena za dva dana.
Direktor preduzeća „Vode Srpske“ rekao je prije dvije godine da je Vlada RS od 2010. do 2023. u nekoliko investicionih ciklusa uložila više od 200 miliona maraka u sanaciju postojećih i izgradnju novih sistema za odbranu od poplava.
Ipak, obilnije i duže padavine svake godine ugroze neki dio Republike Srpske. Preostaje nam samo da molimo Boga da kiša pada u okvirima predviđenim dosadašnjim ulaganjima, mada nas i ta količina svake godine iznenadi.
Autor: Gorana Jakovljević