Naime, pred taj susret sa zvučnika hale u Lilu, gde od 17.15 treba da igraju Srbija i SAD, čuo se zvuk “himne koju nikako ne smijete da puštate Južnim Sudancima”.
Intonirana je, naime, himna Sudana.
A sa tom državom Južni Sudan je vodio dva rata – prvi od 1955. do 1972., a drugi od 1983. do 2005. To je 39 godina ratovanja.
It is a shame how #ParisOlympics2024 organisers can't distinguish between #Sudan and #SouthSudan. Playing wrong national anthem? pic.twitter.com/d68YlzDSPz
— Christian Tani L (@clogoye) July 28, 2024
Himna Južnog Sudana sadrži stihove “O, velike patriote, hajde da stojimo u tišini i poštovanju, da pozdravimo mučenike čija je krv zacementirala naše nacionalne temelje, hajde da se zareknemo da ćemo čuvati našu naciju. O, Bože, blagoslovi Južni Sudan!”.
Mučenici o kojima se govori u himni Južnog Sudana su oko dva do tri miliona žrtava, najviše civila koji su tokom četiri decenije rata umrli od gladi i suše, a sve dok su se ratnici borili da se odvajanje od Sudana sprovede u djelo.
Sudan inače, ima oko 50 miliona i 97% njegovog stanovništva su muslimani, a Južni Sudan ima oko 12 miliona stanovnika, i 78% njegovih žitelja su hrišćani.
Imajući u vidu da je pred meč sa Portorikom puštena himna Sudana, košarkaši Južnog Sudana su bili u nevjerici, a kako javlja novinar “Dejli telegrafa”, jedan južnosudanski ljuti navijač krenuo je sa namjerom da bije odgovorne za ovaj skandal, no njegovi sunarodnici su uspjeli da ga smire, pišu Novosti.
Poslije kraće potrage za himnom koja je i trebalo da bude intonirana – ona se i čula sa zvučnika.
Kada je košarka došla na red, Južni Sudan je na prilično impresivan način priredio iznenađenje – pobijedio je Portorikance, koji su naredni rival Srbije (a afrička selekcija će biti treći suparnik “orlova” u Lilu).
Agencije