Srbija nije uspjela: Nijemci šampioni svijeta, „orlovima“ srebro

Košarkaši Njemačke novi su šampioni svijeta. U finalu Mundobasketa pobijedili su Srbiju 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20).

Uprkos porazu u finalu, na svjetskoj smotri u Manili Srbija je pokazala da je zemlje košarke i tim Svetislava Pešića donosi kući srebro koje je malo ko očekivao prije početka turnira.

Njemačka je po prvi put u istoriji osvojila zlatnu medalju na SP. SP je održano u Japanu, Indoneziji i Filipinima. Naredno SP biće održano 2027. godine u Kataru.

Svjetsko zlato u košarci reprezentacija Srbije čeka još od 2002. godine i Indijanapolisa. Danas ranije košarkaška reprezentacija Kanade osvojila je bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu, pošto u Manili u meču za treće mjesto poslije produžetka pobijedila selekciju SAD rezultatom 127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29, 16:7).

„Jako sam sretan što smo u finalu. Ovo je velika šansa za nas. Imamo priliku da igramo protiv jenog odličnog tima koji je to pokazao na ovom turniru. Pokazali su modernu košarku, ali ja želim da i mi pokažemo sve isto što smo pokazali do sada. Sve isto samo još glasnije. Svi za jednog jedan za sve“, rekao je Svetislav Pešić, selektor Srbije uoči početka utakmice.

Finalna utakmica između košarkaša Srbije i Njemačke počela je u 14.40 časova po našem vremenu.

Pogledajte tok utakmice:

40. U zadnjem minutu gledali smo dramu kada je Srbija došla na minus 3 ali Nijemci nisu podlegli pritisku te su priveli meč kraju i u konačnici je bilo 83:77. Nijemci su šampioni svijeta.

40. – 79:75 za Njemačku

40. – Počela je posljednja minuta utakmice. Njemačka na korak od pobjede.

38. – Tri slobodna bacanje za Aleksu Avramovića (78:72)

38. – Dvije minute prije kraja tajma aut zatražio je selektor Srbije Svetislav Pešić. Nijemci održavaju vodstvo (76:69)

35. – Aleksa Avramović ukrao je loptu i onda pogodio za tri poena, a li uzvraćaju i nijemci za tri poena (76:69)

34. – Sada serija promašaja Nijemaca, koji i dalje imaju vodstvo 73:66

33. – Sada i Petrušev poentrira. Taj aut traži klupa Njemačke.

33. – Trojka Srbije sada je 62:71 za Njemačku

31. – Dobro je počela četvrta četvrtina za Srbiju, koja pogađa iz kontranapada i smanjuje na 59:69

30. – KRAJ TREĆE ČETVRTINE Njemačka vodi protiv Srbije 69:57. Treću četvrtinu Nijemci su dobili rezultatom 22:10

28. – 17:6 u trećoj četvrtini trenutno za Njemačku

27. – Zakazali šuteri Srbije. Njemačka je na plus 11. Svetislav Pešić tražio tajm aut. (64:53)

27. – Plus devet za Njemačku. Vode 62:53

26. – Tri slobodna bacanja za Njemačku koja sada vodi 57:53

25. – Nijemci vode rezultatom 55:53

24. – Velika nervoza u oba tima u nastavku utakmice (51:51)

23. – Prvi poeni za Srbiju tek nakon dvije i više minute igre u nastavku. Njemačka je uzvratila košem na drugoj strani. Rezultat je 50:49 za Njemačku.

22. – Na početku drugog poluvremena šut ne služi Srbiju. Njemačka vodi 49:47

21. – Svetislav Pešić tražio čelendž. Ipak, ispravna odluka sudija.

21. – POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME finalne utakmice 19. Svjetskog prvenstva u košarci

20. – ZAVRŠENO PRVO POLUVRIJEME: Srbija – Njemačka 47:47

19. – Faul Vagnera. Odgurnuo je Aleksu Avramovića. Dva slobodna bacanja za Srbiju.

18. – Aleksa Avramović pogodio za dva poena za vodstvo, ali su Nijemci uzvratili u narednom napadu. Sada je 45:44 za Njemačku

18. – Nijemci pogađaju trojku sa osam metara za vodstvo rezultatom 43:42. Tajm aut zatražio je Svetislav Pešić.

17. – Tri minute do kraja poluvremena Srbija vodi 42:38

16. – Tajma aut traži Njemačka klupa nakon što je Bogdan Bogdanović pogodio za tri poena preko ruke za novo vodstvo.

16. – 38:37 vodi reprezentacija Njemačke.

15. – Srbija povela 35:33 nakon koša Filip Petruševa, a odmah su uzvratili Nijemci trojkom.

14. – Bograd Bogdanović pogađa drugu svoju trojku za 31:30 za „orlove“

14. – Franc Vagner pogodio je sva tri slobodna bacanja. Rezultat je 30:28 za Njemačku

13. – Tri slobodna bacanja za Nijemce nakon što je zakasnio Vanja Marinković. Tajm aut zatražio je Svetislav Pešić.

12.  Počela je druga četvrtina utakmice. Srbija održava vodstvo 28:25

10. – ZAVRŠENA JE PRVA ČETVRTINA: Srbije – Njemačka rezultat je 26:23

9. – 24:21 za Srbiju vrlo efikasna utakmica do sada. Treći timski prekršaj za reprezentaciju Njemačke.

8. – Nikola Jović pogađa za tri poena novo vodstvo Srbije (22:19).

8. – Vanja Marinković preko ruke pogađa za tri poena, Nijemci uzvraćaju, sada je 19:19. Nijemci su do sada sve pogodili

7. – Novo izjednačenje 16:16.

5. – Igra se koš za koš Nijemci su vodili 14:13, a Srbija uzvraća trojkom Bogdanovića za 16:14 za „orlove“

4. – Nijemci dolaze u prvo vodstvo, rezultat 10:9 za Njemačku.

3. – Loše vijesti za Srbiju u prvim minutama utakmice. Nakon jednog duela Ognjen Dobrić se povrijedio i napustio parket.

3. – Nijemci došli do izjedenačenja 7:7, ali Srbija odmah uzvraća na 9;7

2. – Srbija vodi trojkom Stefana Jovića i Nikole Jovića za dva poena na otvaranju utakmice.

14:40 – Počela je finalna utakmica Svjetskog prvenstva za košarkaše u Manili. Prvi napad ima Srbija. Startne petorke Srbija: S. Jović, Bogdanović, Dobrić, N. Jović, Milutinov. Šruder, Obst, F. Vagner, Vojtman, Tajs.

14:36 – Utakmicu sude Letonac Gatis Šalins, Roberto Vaskez iz Portorika i Meksikanac Omar Bermudes.

14:30 – Počelo zvanično predstavljanje ekipa finalista. Slijede nacionalne himne.