Iako je poslije sudijskog zvižduka za kraj meča protiv Bugarske ostvaren ogroman uspjeh, razloga za slavlje, usljed prikazane igre i blijedih izdanja u susretima sa dosta slabijim rivalima, gotovo da nije bilo.
Euforija pred prvenstvo Evrope je na izuzetno niskom nivou. Određen broj navijača u Srbiji ni ne zna kada takmičenje počinje, nezadovoljstvo selektorom, spiskom, generalnim prikazom reprezentacije društvu je opštepriznato.
Ipak, kada se vratimo u 2022. i nevjerovatno visokih očekivanja pred odlazak u Katar, mnogi su skloni mišljenju da je za samu selekciju bolje otići bez tolike količine pritiska, jer se prethodnog puta to završilo loše.
Mnogo dilema oko tima Srbije su vezane za poziciju špica. Upravo ćemo se baviti prednostima i manama naših napadača (Vlahović, Mitrović, Jović i Ratkov) odnosno šta mogu da ponude, koji su njihovi kvaliteti kojima mogu da naprave razliku na terenu.
Bombarder iz “stare dame”
Kao očigledan prvi izbor, ako uzmemo u obzir postavku sa jednim igračem naprijed, vjerovatno i najbolji srpski fudbaler trenutno, nameće se Dušan Vlahović. Levonogi špic ove sezone u Seriji A zabilježio je 16 golova uz četiri asistencije, a ovog ljeta će njegov odlazak ponovo biti aktuelna tema.
Najkompletniji napadač, atletski najdominantniji i igrač koji je direktno učestvovao u preko trećini golova Juventusa ove sezone u prvenstvu. Zadužen je za izvođenje jedanaesteraca, a velika prijetnja je postao i kada su u pitanju slobodni udarci.
Posljednjih godina povećao je svoj napadački arsenal, te osim svoje jače leve noge, mnogo više koristi desnu, kao i igru glavom. Igrač koji zbog svojih atletskih sposobnosti može da bude od najveće koristi za presing igru reprezentacije Srbije, gdje Mitrović i Jović imaju minoran uticaj.
Potrebno mu je izuzetno malo prostora, te može da uputi kvalitetan šut iz jako teških pozicija, uostalom to je pokazao i protiv Švajcarske, a to bi posebno moglo biti od velike važnosti u duelima sa superiornijim ekipama gdje se ne očekuje veliki broj prilika, posed lopte…
Njegov rad na terenu, odnosno spuštanje po loptu, generalno prisustvo i uticaj na igru, neće biti upitan. Sa njim na terenu od prve minute, Srbije će imati najbolje rješenje. Prednosti u odnosu na ostatak srpskih napadača, svakako jesu igranje na najvećem nivou, odnosno najviše „ozbiljnog“ fudbala (znatno veća uloga i minutaža od Jovića u Milanu), pomoć u defanzivnoj fazi igre (presing), najveći uticaj na samu igru (link-up)…
Važno je napomenuti i zdravlje, odnosno činjenicu da su i Mitrović i Jović imali problema sa povredama u proteklom periodu.
Kao što kaže refren čuvene numere Tine Tarner, Aleksandar Mitrović je u reprezentaciji Srbije godinama unazad jednostavno najbolji. Iako je odabir kluba, odnosno odlazak iz najjače evropske lige u mnogo slabiji nivo takmičenja, kao i veća sklonost povredama, učinila da mnogi posumnjaju u to koliko može da ponudi najbolji strijelac u istoriji reprezentacije, već nakon par mečeva koje je odigrao za Al-Hilal, jasno je postalo da nekadašnji član Njukasla i dijete Partizana ima još mnogo kvalitetnog fudbala u svojim nogama.
Njegovi osnovni kvaliteti se znaju. Igra glavom, fizička snaga koja pravi razliku u duelima sa protivnicima, a ono najvažnije, što je izostajalo mnogima koji su prolazili kroz reprezentaciju – borbenost, požrtvovanje.
Iako je „pojavom“ Vlahovića postalo jasno da će promjena u napadu postati neminovnost, status i uticaj na igru koju ima Aleksandar Mitrović će ostati isti. Ne mora biti starter i opcija broj 1, ali svaki njegov ulazak u igru donosi nevjerovatnu količinu energije. Moderni, mnogo brži fudbal, koji zahtijeva veliko učešće svakog na terenu, mnogo je više pogodniji profilu napadača kakav je Vlahović, o čemu svjedoči i njegova cijena.
Shodno tome, mjesto broj 2 u hijerarhiji je idealno za momka rođenog u Smederevu. Prilikom prekida, ali i tokom centaršuteva iz igre, jasno je ko će biti primarna opcija. U trenucima igranja za Fulam, mnogi defanzivci Premijer lige su govorili o nemogućnosti čuvanja Aleksandra Mitrovića u skok igri.
Zamjenik kapitena i veliki borac će bez pogovora prihvatiti ovu ulogu, a nema sumnje da će prilikom ulaska sa klupe (osim ako selektor ne bude imao druge planove sa njim od početka meča) postati najveća prijetnja na terenu, piše Sportal
Misteriozna kutija, kojoj nikada ne znate šta će prikazati i u kakvom svjetlu će se pokazati, jeste Luka Jović. Još od odlaska iz Frankfurta, forma i nastupi momka rođenog u Bijeljini variraju, gdje jedne nedjelje steknete utisak da se vraća u sami vrh, dok govor tijela za par dana sugeriše skroz suprotne stvari.
Sistem u kome Jović može da pruži maksimum, gdje mogu da se sakriju određene mane i odsustvo učešća u igri, jeste sa dva napadača. U Ajntrahtu je veliki uticaj na sjajna izdanja imalo prisustvo Sebastijana Alea, koji je bio idealan partner u napadu i neko zbog koga je sam Jović dolazio u veliki broj prilika.
Forma i kvalitet drugih napadača, u ovom trenutku napadača Milana guraju na treće mjesto, Sezona u italijanskom gigantu, u poređenju sa nekim prethodnim, kao i ulogom koju je imao, se može nazvati uspješnom. U većini mečeva, golovi su stizali upravo ulaskom sa klupe, a ta uloga džokera po mnogima i najbolje pristaje nekadašnjem članu Real Madrida.
Njegovi kvaliteti su odlična igra glavom (svi se sjećamo gola protiv Škotske), mogućnost zadržavanja lopte, odnosno igra leđima od gola, korišćenje obje noge. Na ovu ulogu je već naviknut, te sa te strane neće biti problema. Ukoliko Srbija bude igrala sa jednim napadačem, realno je očekivati minimalnu minutažu i iz tog ugla ne treba imati prevelika očekivanja i zahtjeve.
Četvrti napadač jeste Petar Ratkov. Momak koji iz godine u godinu fudbalski raste, ali ozbiljnu priliku na ovom prvenstvu je teško očekivati. Bez obzira na to, njegovo prisustvo će u narednom periodu biti sve značajnije i ne treba da čudi ukoliko iduće takmičenje bude dočekao sa mnogo većom ulogom.
Evropsko prvenstvo u u fudbalu 2024. odigrava se u Nemačkoj, i to u 10 gradova. EURO će trajati od 14. juna do 14. jula. Srbija je smještena u grupu C, a rivali će joj biti Engleska, Danska i Slovenija. Prvi meč Orlovi igraju protiv Gordog Albiona, a utakmica Srbija – Engleska igra se u Gelzenkirhenu, na stadionu Šalkea, 16. juna sa početkom od 21 sat. Druga utakmica, Srbija – Slovenija, igra se 20. juna u Minhenu, sa početkom od 15 sati. Treći meč, Srbija – Danska, igra se 25. juna u 21 sat, takođe na stadionu Alijanc Arena u Minhenu.
Agencije