(VIDEO, FOTO) U “Vodama Srpske” tvrde da su radili u protekloj deceniji: Uložili 260 miliona KM, GRAĐANI OPET POD VODOM

(VIDEO, FOTO) U “Vodama Srpske” tvrde da su radili u protekloj deceniji: Uložili 260 miliona KM, GRAĐANI OPET POD VODOM

Direktor “Voda Srpske” Miroslav Milovanović izjavio je da je u 10 godina uloženo preko 260 miliona konvertibilnih maraka u izgradnju novih hidrotehničkih objekata i rekonstrukciju postojećih u cilju odbrane od poplava.

Zbog poplava koje su prethodnih dana pogodile više lokalnih zajednica u Republici Srpskoj stanovništvo posmatrajući rast vodostaja pitalo se: Šta je urađeno od 2014. godine?

Banjalučanin Spasoje Maksimović koji živi u naselju Lazarevo, rekao je da vlasti ništa ne odrađuju.

– Da od 2014. godine nisu mogli popraviti to je stvarno bruka, a koliko su primili para za to. Svake godine čim veća kiša padne moraš strahovati i bježati iz kuće. To je stvarno sramota – istakao je Maksimović.

On živi na 100 metara od lokacije na kojoj se u petak izlio Vrbas. Ispričao je da ima dvoje unučadi pitajući kako da ne strahuje.

I čitaoci portala Srpskainfo komentarisali su situaciju u poplavljenim područjima.

– Rezultat vlasti je duplo golo za sve ove godine. Sve posluje u minusu, najveći poreski dužnici su javne ustanove, infrastruktura je plaćena kreditima i donacijama, a ni održavanje ne postoji. Ovo za zaštitu od poplava ne mogu od muke da komentarišem – napisao je Dragiša.

Direktor “Voda Srpske” kaže da je ključna stvar koja treba da se uradi drinski nasip, a on se neće uraditi. Naglasio je da je Vlada imala planirana sredstva i prošle godine i pretprošle godine, ali su urađena tri kilometra za koje su riješeni imovinski odnosi.

Miroslav Milovanovic v.d. direktora Vode Srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Ostatak trase drinskog nasipa se ne radi je Gradska uprava Bijeljine ignoriše, ne želi da riješi imovinsko-pravne odnose. Stojim iza toga, tako su rekli moji inženjeri u Vodama Srpsku Bijeljina je ugrožena iz tog razloga. Postoji projektna dokumentacija za izgradnju drinskog nasipa, postoje sredstva koja je obezbjedila Vlada, ali Gradska uprava neće da riješi svoj dio posla kako bi Vlada mogla da nam doznači ta sredstva i da ugovaramo i da radimo – naglasio je Milovanović.

Kada je u pitanju Prijedor Milorad Dodik je 2021. obećao 15 miliona KM za projekat trajnog i kompletnog rješavanja problema visokih voda.

– Ali kamuflaža u smislu krpljenja malih sitnica koje uopšte nisu dovoljne da riješe problem neće se više podržavati. Kompletan projekat odbrane Prijedora od visokih voda košta 15 miliona – izjavio je tada Milorad Dodik najavljujući da će Prijedor dobiti 15 miliona.

Milovanović je, govoreći o velikim projektima u prethodnom periodu rekao da je u Prijedoru 2015. godine je urađen parapetni zid pored naselja Tukovi i koji je projektovan na 500-godišnje vode.

Prijedor, poplave
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Međutim, voda koja je bila prije par dana je bila preko 500-godišnjih voda. Građani koji tamo žive naravno da nisu zadovoljni iz razloga što su poplavljeni. To je sasvim normalno, razumljivo i u redu. Ali je Vlada to uradila, imamo tu situaciju da vode budu preko 500-godišnjih voda, što je nevjerovatan klimatski incident. Ali se jednostavno, nažalost, desilo – istakao je Milovanović.

Projekata je prema njegovim riječima bilo u 43 lokalne zajednice, na oko 400 lokaliteta, gdje su rađene manje ili veće intervencije.

– Prošle godine smo uradili i to niko ne vidi, vide poljoprivredni proizvođači i u Lijevče polju, i u Posavini i u Dubičkoj ravni. Uradili smo izmuljivanje, krčenje i čišćenje kanala, koji su u nadležnosti lokalnih zajednica. To smo uradili s sredstvima koje bude obezbijedila Vlada Republike Srpske, jer te lokalne zajednice nemaju dovoljno sredstava da ulažu u svoju sekundarnu i tercijanu kanalsku mrežu. A ona je jako bitna da bude uređena, kako bi sve vode došle do naših crpnih stanica, koje su takođe rekonstruirane, sve nove obezbijeđene i ugrađene, i sve su radile punim kapacitetom prethodnih dana – rekao je Milovanović.

Naveo je i primjer Doboja koji je, kako je naveo, poplavljen preko rijeke Liješanj, gdje je urađena kompletna regulacija korita tog vodotoka.

– Bio sam na licu mjesta, sva voda koja je došla, a mogla je doći i duplo veća količina, taj Liješanj je bez problema primio i transportovao tamo gdje treba, tako da jako je puno urađeno. Da je sve urađeno nije, a da nije ništa urađeno – to je apsolutno netačno – istakao je Milovanović.

Prijedor, poplave, Gomjenica
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Naglasio je da su mnoge od lokacija na kojima su izvršeni radovi daleko od očiju javnosti, jer nisu u centru grada i pored magistralnih puteva.

– Ima naravno i takvih lokacija, ali itekako ima lokacija koje su daleko od očiju, tako da nije ni čudo da ih ne vidi veliki broj ljudi. Mi to nismo radili da bi se slikali – kazao je on. Dodao je da je u Zvorniku bilo ozbiljnih problema sa rijekom Hoča, a završeno je uređenje korita nakon čega nije bilo nikakvih problema.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This