U RS lani osnovano 1.046 preduzeća, dominiraju energetika i savjetovanje

U RS lani osnovano 1.046 preduzeća, dominiraju energetika i savjetovanje

U Republici Srpskoj je u 2022. godini osnovano 1.046 novih poslovnih subjekata, što je za 190 više u odnosu na 2021. godini, a najveći broj je u oblasti proizvodnje električne energije, podaci su Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF).

Rukovodilac službe prodaje u APIF-u Vladimir Blagojević je naveo da je lani zabilježen značajan rast novoosnovanih preduzeća i da je najviše otvoreno u Banjaluci.

Istakao je da evidentirano značajno smanjenje stečajnih i likvidacionih postupaka. Naime, u 2022. godini je pokrenuto 75 stečajnih postupaka, dok su u 2021. godini pokrenuta 124 stečaja.

Kada su u pitanju likvidacije, lani je ovaj postupak pokrenut kod 23 poslovna subjekta, što je za 15 manje u odnosu na 2021. godinu.

„Posmatrano po djelatnostima lani je najviše osnovano poslovnih subjekata koji se bave proizvodnjom električne energije (85) zatim onih koji se bave savjetovanjem koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje (76) “, kazao je Blagojević.

Direktor APIF-a Goran Bobar je naveo da u narednom periodu poslovni subjekti trebaju predati svoje godišnje finansijske izvještaje, rok za predaju je 28. februar.

Pozvao je obveznike da predaju izvještaje što ranije i da ne ostavljaju taj posao za zadnje dane kako se ne bi stvarale gužve.

„Ogroman broj obveznika, iako su u obavezi ne predaje finansijske izvještaje, zbog čega ne raspolažemo sa tačnim podacima, koji bi onda bili dostupni privrednicima, lokalnim zajednicama, ustanovama ili institucijama“, naveo je Bobar.

Naveo je da je Poreska uprava RS u protekla dva mjeseca slala opomene poreskim obveznicima koji nisu predali izvještaje. Naveo je da se radi o velikom broju.

„Lani je predato 10.400 izvještaja, a 7.600 subjekata nije predalo. Od tih koji nisu predali izvještaje, mi smo došli do podataka da je oko 300 bilo u stečaju, a isto toliko i u predstečajnom procesu, što znači da ostaje ogroman broj nepredatih finansijskih izvještaja“, kazao je Bobar.

Naveo je da trenutno nemaju podatke o predatim izvještajima za prošlu godinu.

Dodao je da su i predviđene kazne za one koji ne predaju izvještaje i to 2.000 KM za društvo, a za rukovodioca 1.000 KM.

CAPITAL: V. P.

CATEGORIES
Share This