Režim uvodi potpunu kontrolu interneta u Republici Srpskoj

Režim uvodi potpunu kontrolu interneta u Republici Srpskoj

– Pod izgovorom da se radi o sajber bezbjednosti i zaštiti djece na internetu, Vlada Republike Srpske počela je implementaciju infrastrukture za digitalni nadzor nad institucijama, građanima i medijima, kombinujući ruske bezbjednosne modele, kineski hardver i softver, te izraelske metode obuke u ovoj oblasti, ekskluzivno saznaje portal CAPITAL.

Prema našim izvorima i informacijama koje smo prikupili, Agencija za informaciono komunikacione tehnologije RS nedavno je predstavila odabranim službenicima i rukovodiocima Vlade RS prve korake ka implementacije kineskog softvera za koji će se potrošiti 57 miliona KM iz džepova građana.

U pitanju je tajni ugovor Vlade RS sa kineskom kompanijom ELINC povezanom sa vojnom industrijom čiji će softver na deset godina pružiti bezbjednost svim institucijama u Srpskoj. Ova firma ugovor je dobila bez javnog poziva, iza zatvorenih vrata, o čemu je CAPITAL prvi ekskluzivno pisao.

NA OVOJ KONFERENCIJI NEMA NOVINARA

Na internom sastanku samo za odabrane službenike Vlade RS nazvanog „Prva mezoregijske IKT konferencije“ koji je održan 11. aprila u Administrativnom centru u Banjaluci otkriveni su detalji plana vlasti Srpske da uspostavi kontrolu sajber prostora. Na tajnoj konferenciji, sakrivenoj od medija i javnosti, na kojoj je više puta napomenuto učesnicima da tu nema novinarima, ovaj projekat je predstavljen kao rješenje za bezbjednost institucija i građana, sa posebnim fokusom na djecu, ali i medije koji plasiraju „loše vijesti“.

Prema rečenom, što je potvrđeno CAPITAL-u iz više izvora, planirano je da se do 2027. godine uspostavi 15 čvorišta u Srpskoj sa data centrom na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu i glavnim centrom za podršku u Kragujevcu u Srbiji, a koji će uvezati sve institucije u Srpskoj, kombinujući komponenete i softver naručen od Kineza, potpomognut ruskim sistemima „hvatanja“ sajber prijetnji.

Za ovaj posao se osposobljava kadar koji pohađa „Sajber akademiju“ u saradnji sa Izraelcima (o obukama izraelske firme  “Elta Cystems” mediji su ranije pisali).

Unapređenje hronično loše sajber bezbjednosti institucijama u Srpskoj je „goruće pitanje“ uprkos ogromnom novcu potrošenog na programe od privilegovanih IT firmi koje se nalaze na crnoj listi SAD. No, najave koje su se čule na ovoj konferenciji ne podsjećaju toliko na unapređenje bezbjednosti, koliko na uspostavljanje državne kontrole interneta po uzoru na autoritarne režime u državama poput Kine, Izraela i Rusije, čije su kompanije uključene u ovaj projekat.

Govornici na ovoj konferenciji su ispričali da je prva faza ovog projekta počela u već u oktobru prošle godine dizajnom opreme koja bi kroz dva mjeseca trebala da stigne kargo letom na aerodrom u Banjaluci.

Istakli su da postoji „velika disperzija institucija i njihove IKT strukture, kao i nedostatak ljudskih i tehničkih kapaciteta u tim institucijama“.

ŠUPLJA INFRASTRUKTURA

Ovo znači da informacioni sistemi u koje su naše vlasti sprašile stotine miliona maraka jednostavno ne rade, da su institucije međusobno nepovezane, te da se suočavaju sa hroničnim nedostatkom obučenog kadra i tehničkih resursa.

„Veliki je broj institucija u Srpskoj a mnogo nedostataka i različite infrastrukture. To će ići sporije“, rečeno je na seminaru.

Smatraju da će nagomilane probleme prevazići kupujući kineski sistem po narudžbi.

„Sve ove radove i nabavke obuhvatiće budući pravni okvir“, najavljeno je na seminaru, što upućuje na to da će papirologija biti naknadno „popeglana“.

Navode da je riječ o decentralizovanoj strukturi koja će imati nacionalni data centar na republičkom nivou na koji će se kopčati 15 čvorišta sa visokim stepenom bezbjednosne opreme instalirane u okviru svoje strukture.

Na ove centre se kopčaju institucije koje ne mogu da obezbjede “in house”, odnosno, samostalni stepen zaštite, a biće uključene i one koje su ranije masno plaćale zaštitu.

Centar ovog ekosistema imaće nekoliko namjena, zaštitu javne uprave i djece i omladine od štetnih sadržaja.

„Uzećemo jedan logički ruski sistem koji koristi Roskomnadzor (Ruska federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija), kao i kineski. Tu je veliki stepen zabrana, jer se podrazumijeva da su to djeca. Svako mora da dokazuje da nije dijete. Dok se svi mi bavimo filtriranjem, oni ne daju ništa, nego ti dokaži da si odrastao i da možeš pristupiti sadržaju“, rečeno je na seminaru.

NULTA TOLERANCIJA NA LOŠE VIJESTI

Govornici su objasnili i da svaka od detektovane 43 vrste prijetnji koje se odnose na djecu ima svoje specifičnosti i da joj se drugačije pristupa. Jedan od govornika se dotakao i medija i njihovog izvještavanja i kako to utiče na djecu.

„Na primjer, kada smo pričali o medijskim mjerama i razgovarali sa medijima, rekli smo im da su loše vijesti štetne za djecu. Ne lažne vijest, pustite to, nego loše vijesti. One na nas utiču loše, a kamoli na dijete. Zato će ići nulta tolerancija Roskomnadzora. Nulta! Mi smo rekli našim medijima: “Mi kad bismo vas analizirali, niko od vas ne bi prošao!” Evo, uzmite sada bilo koje vijesti i pročitajte, budi bog s nama, nije čovjeku dobro. Zamislite tek djeci. Uzećemo njihovu nultu toleranciju na sve kroz naš sistem“, rekao je jedan od govornika prisutnima.

Ipak, ogradio se govoreći da ne mogu zahtijevati nultu toleranciju od provajdera interneta, kompanije m:tel, zato što su komercijalna firma koja zbog evropskih standarda ne može da dozvoli tako nešto.

Rečeno je i da je postojala namjera da javnost bude upoznata sa da ovim projektom, ali da je stigla naredba „odozgo“ da se sve drži u tajnosti, da ga neko ne bi ugrozio.

Nakon analize institucija i njihove bezbjednosti, rečeno je na seminaru, predstavnici IKT-a su poslali „ludački upit“ Kinezima sa zahtjevima i potrebama, te da su od njih dobili najkompletniji i najpouzaniji odgovor. Kinezi će tako, da parafraziramo, za 57 miliona maraka građana Republike Srpske, napraviti sistem po narudžbi koji će biti i državni i komercijalan. Planirano je da pruži zaštitu institucijama besplatno, dok će se drugi moći priključiti kupujući zaštitne pakete, što predstavlja komercijalnu komponentu.

KOMERCIJALNA KOMPONENTA SISTEMA I „HVATANJE“ PRIJETNJI

Prema rečenom, sistem omogućava veliki dijapazon različitih zaštita, a kroz međunarodnu saradnju sa partnerima svakodnevno će dobijati uočene prijetnje.

„Rusi i Kinezi posjeduju sisteme za “hvatanje” prijetnji djeci i omladini, mi te resurse do sada nismo imali, ali dobićemo ih“, rečeno je na seminaru.

Takođe, govornici u rekli da je novi sistem trenutno hostovan u Vladi RS, a ubrzo bi trebao biti završen „pravni dio“ koji će omogućiti tehnički pristup elektro-fakultetima i naučno istraživačkoj zajednici.

U pomalo konfuznom dijelu, govornici su na kraju rekli i da je ovo mega investicija koja se radi sa Srbijom i koja nas vodi na svjetsko tržište.

„To je zajednički plan nas i Vlade Srbije, odnosno Kancelarije za IT u Vladi Srbije. Ovo je mega projekat i mega investicija koja mora da bude pametna. Vlada Srbije je u data centar u Kragujevcu uložila 500, 600 ili čak 700 miliona evra. Našli smo rješenje unikatno u svijetu i radili ga sa nekim ko je najbolji u tome, sa China Electronic Corporation (CEC) koji štiti Kinu. Vidjeli smo kolika je njihova moć i koliko brzo rade. Mi imamo zapadnjački stil u inženjeringu, oni su drugačiji, kao vanzemaljci, sve rade brzo i efikasno. Otišli su sto koraka ispred Evrope“, rekli su na ovom seminaru.

Inače, kineska kompanija ELINC u vlasništvu je China Electronic Corporation koja se već tri godine nalazi na američkoj “crnoj listi”, o čemu je CAPITAL takođe pisao.

Za detalje ovog projekta pitali smo IKT RS. Iako su rekli da će se potruditi da odgovore dostave danas do 12h, to se nije dogodilo, pa ćemo informacije od njih objaviti kada ih dobijemo.

Direktorica Transparency Internationala BiH Ivana Korajlić kaže da je informacija da će vlasti dopustiti stranim vladama nadzor nad našim građanima zabrinjavajuća.

“Pitanje je kako će se to koristiti, ko će ima pristup podacima i da li će ih zloupotrijebiti. Ako se radi o kompanijama koje su bliske vladama tih država, a vjerovatno jesu, postavlja se pitanje da li će i zašto naše vlasti dopustiti stranim vladama da nadziru naše građane na internetu“, kaže Korajlić.

Osvrćući se na etički problem u realizaciji ugovora, Korajlić kaže da je uredu da se uvede regulativa kao i odgovornost kreatora sadržaja koji se plasiraju djeci.

“Problem je ako pod krinkom zaštite od malignog softvera, virusa i sajber napada, krenemo u pravcu ograničavanja pristupa sadržajima i sajtovima za koje neko “gore” bude smatrao da su štetni. Jedna stvar je sajber sigurnost, a sasvim druga je ograničavanje pristupa informacijama kojem oni teže godinama” kaže Korajlić.

(Istraživački tim CAPITAL-a) Foto: Ilustracija

CATEGORIES
Share This