Parlament Srpske – diktatura u „hramu demokratije“

Parlament Srpske – diktatura u „hramu demokratije“

Oduzimanje riječi i izbacivanje opozicionara iz sale, više posebnih sjednica nego redovnih, sa usvajanjem brojnih zakona koje je vlast kasnije grubo pogazila. Ovako je u ovoj godini izgledao rad Narodne skupštine Republike Srpske. Da li smo u ovoj godini svjedočili najgorim rukovođenjem parlamentom Republike Sprske?

Umjesto hrama demokratije, u Narodnoj skupštini diktatura. Umjesto da predsjednik parlamenta bude prvi među jednakima – ponašanje Nenada Stevandića više liči kao da je u pitanju vrhovni komandant.

Stevandić svoje ponašanje pravda na način da oni u parlamentu imaju većinu pa im se jednostavno rečeno – može.

„Naša je obaveza da ne dozvolimo da oni koji prave incidente i koji to vide kao neku svoju ekspoziciju rijalitija – oni ne vode Narodnu skupštinu i mi smo dokaz da oni ne vode i zato Narodna skupština radi, donosi zakone i zato je svemu odoljela“, rekao je Stevandić.

I kada Nenad Stevandić ne vodi sjednicu, stanje nije ništa bolje, pa su i bez njega pljuštale opomene, komandovanje i oduzimanje riječi. Ovakvo rukovođenje, kažu u opoziciji, je sramota za parlament Republike Srpske.

„Samo vođenje Narodne skupštine od strane Stevandića, a onda i onih koji ga prate potpredsjednice Ljubojević i gospodina Rankića je obesmislilo rad Narodne skupštine jer najgrublje kršeći Poslovnik ne dozvoljavaju i ono malo demokratije da ugleda svjetlost dana. Ovo je najgore rukovodstvo Narodne skupštine od nastanka Republike Srpske do dana današnjeg“, kaže Željko Dubravac, poslanik Narodnog fronta u NSRS.

Rekorder u izrečenim mjerama i udaljenju sa sjednica je Nebojša Vukanović, koji je sa Stevandićem u stalnim sukobima, često na ivici fizičkog obračuna.

Jedino gore od atmosfere na sjednicama su brojni usvojeni pa pogaženi zakoni. Tako je parlamentarna većina u februaru ove godine usvojila zakone kojim se zabranjuje djelovanje pravosudnih i bezbjednosnih institucija BiH, a SIPA, Visoki sudski i tužilački savjet, Tužilaštvo i Sud Bosne i Hercegovine se proglašavaju za vanustavne institucije. Nekoliko mjeseci kasnije, Stevandić, Dodik i Višković su ignorisali zakone i otišli u to isto Tužilaštvo da daju izjavu.

„Ova Skupština pretvorila se u instituciju koja provodi odluke jednog čovjeka, jedne grupe ljudi, instituciju u kojoj zakoni važe dok smo ovdje vani ne važe i instituciju koja je od onakve institucije prije 30 godina koja je donosila jake zakone za opstanak Republike Srpske – danas se svela na to da služi za trgovinu jednom čovjeku i čitavom jednom procesu“, smatra Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

U ovoj godini održano je 6 posebnih i samo 3 redovne sjednice. Brojni poslanici ni riječi nisu progovorili, ali zato uzimaju poslaničku platu od preko 3 hiljade maraka. Usvajani su brojni kontroverzni zakoni kao što je onaj o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, koji je pao na Ustavnom sudu, da bi ga vlast ponovo predložila, pa ga onda povukla iz procedure. Ovo dokazuje, kažu u opoziciji, da umjesto pitanja koja se tiču građana, vlast radije baca dimne bombe sa velikim temama i zvučnim zakonima koje na kraju sama ne poštuje.

(BN) Foto: BN

CATEGORIES
Share This