Obesmišljavanje Zakona o sukobu interesa: Kontradiktorne odluke Komisije stvaraju pravnu nesigurnost
Komisija za sprečavanje sukoba interesa Republike Srpske je donijela odluku da odbornik u Kneževu može biti v.d. pomoćnika ministra, dok je u drugom predmetu odlučila da odbornik Skupštine Opštine Kotor Varoš ne može biti v.d. pomoćnika ministra, jer se radi o nespojivim funkcijama. Ovakve kontradiktorne odluke u sličnim situacijama podrivaju pravnu sigurnost i obesmišljavaju u zakon o sukobu interesa, te dodatno podrivaju povjerenje građana u rad institucija.
Komisija za sprečavanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske odlučila je da se Predrag Tešić, odbornik u Skupštini opštine Kotor Varoš i vršilac dužnosti pomoćnika ministra trgovine i turizma Republike Srpske nalazi u sukobu interesa. Obavljanjem ove dvije funkcije Tešić je prekršio principe savjesnosti i odgovornosti, jer je, kako je navedeno, morao biti svjestan nespojivosti svojih funkcija i podnijeti ostavku kako bi sačuvao vjerodostojnost javne funkcije.
Ova odluka kasnije je potvrđena presudom Okružnog suda u Banjoj Luci, koji je naglasio da nema razlike između funkcije vršioca dužnosti i trajnog radnog odnosa, u smislu zabrana propisanih Zakonom o državnim službenicima RS i Zakonom o sprečavanju sukoba interesa RS.
Komisija je, međutim, svega četiri mjeseca ranije, u sličnom slučaju donijela drugačiju odluku i obustavila postupak protiv Aleksandra Plaznića, odbornika u SO Kneževo i vršioca dužnosti pomoćnika ministra za trezor u Ministarstvu finansija RS. Obrazloženje za to je bilo da funkcija vršioca dužnosti nema trajni karakter zbog čega ne postoji sukob interesa, što je nastavak prethodne prakse ove komisije koja je godinama držala stav da lica imenovana za vršioca dužnosti ne obavljaju dužnost u punom kapacitetu, na osnovu čega je omogućeno da mnogi poslanici, odbornici i drugi zvaničnici obavljaju funkcije u javnim preduzećima bez sankcija.
Ovaj pristup pokazuje kako Komisija primjenjuje zakon na arbitraran način, stvarajući nejednak tretman u sličnim pravnim situacijama. TI BiH naglašava da ovakve odluke Komisije ne samo da dodatno podrivaju povjerenje građana u institucije koje je već na nezadovoljavajućem nivou, već i ozbiljno ugrožavaju vladavinu prava i evropske perspektive Bosne i Hercegovine.
Posljednje izmjene zakona koje je usvojila NSRS kojim se funkcionerima u Republici Srpskoj omogućava obavljaju dodatne funkcije u udruženjima koja se finansiraju javnim novcem ako za to ne primaju naknadu, dodatno su oslabile postojeći okvir čime je sukob interesa u ovom entitetu praktično legalizovan. Trenutna praksa Komisije, nažalost, ukazuje na selektivno tumačenje zakona i stvara pravnu nesigurnost što slabi ionako nizak stepen integriteta institucija.
Zbog toga TI BiH poziva na hitne reforme kako bi se osigurala nezavisnost, povećala transparentnost i spriječila arbitrarnost u donošenju odluka komisija koje bi trebalo da odlučuju o sukobu interesa.
Piše: Transparentno