JEDINSTVENI U RATU, PODIJELJENI U MIRU Kako je BORS popucao po političkim šavovima

JEDINSTVENI U RATU, PODIJELJENI U MIRU Kako je BORS popucao po političkim šavovima

Prema podacima koje je krajem prošle godine objavilo Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, pravo na mjesečni borački dodatak u Srpskoj ostvaruje oko 194.000 ljudi

To je, praktično, nakon penzionera, bivše učesnike rata stavilo na drugo mjesto najbrojnije populacije u Republici Srpskoj, a samim tim, jednom od najzanimljivijih kategorija stanovništa za domaće političare koji vode bitku za svaki glas uoči predstojećih lokalnih izbora.

Inače, otkako je nakon završetka proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata formirana Boračka organizacija Republike Srpske, u javnosti su se neprestano odvijale polemike „na čijoj strani“ je BORS, odnosno koja politička opcija uživa povjerenje bivših boraca i ratnih veterana Vojske Republike Srpske.

“Apolitični savjetnici”

Potvrda političke razjedinjenost onih koji su prije tri decenije s puškom u ruci jedinstveno branili granice Republike Srpske stigla je u prvim godinama nakon završetka rata, kada su pod manjim ili većim političkim uticajem, mimo BORS, formirana brojna druga udruženja i NVO koja okupljaju bivše borce VRS.

Oni koji već dugo tvrde da je BORS prerastao u političku organizaciju čiji je, kako navode, jedini cilj podrška aktuelnim vlastima, prethodnih godina stizala je iz poteza bivših čelnika te organizacije koji su, gotovo redom, nakon završetka svog mandata na čelu BORS dalji profesionalni angažman nalazili u kabinetu predsjednika Republike Srpske ili u ministarstvima u Vladi RS.

Tako je, na primjer, nakon kraja „epizode“ na čelu BORS savjetničko mjesto u kabinetu Milorada Dodika našao bivši predsjednik BORS Pantelija Ćurguz, dok je drugi bivši predsjednik krovne Boračke organizacije, Borislav Bojić, dobio savjetničko mjesto u Vladi Republike Srpske.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske, Milovan Gagić, za Srpskainfo ističe da je opšte poznato da među borcima postoje značajne političke razlike i da su mnogi podijeljeni po političkim linijama i stranačkoj pripadnosti.

Milovan Gagić
FOTO: BN TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Borci imaju veliki broj udruženja. Sva ta udruženja je stvorila politika i služe politici zbog svojih interesa. U BORS, kao i svuda, ima veliki broj ljudi koji su simpatizeri određene politike opcije ili navijaju za nekog političara. To je često prepreka za ostvarivanje naših interesa jer se ne slažemo oko određenih stvari – kaže Gagić za Srpskainfo.

Politika je, prema njegovim riječima, mnogim bivšim borcima ušla „pod kožu“ i teško je, kako kaže, ljude složiti kada se radi o ostvarivanju boračkih prava i svega onog što radi BORS.

– Rukovodstvo BORS se trudi da koliko god je moguće ostane apolitično, što je jako teško jer ne možeš da rješavaš neke osnovne stvari ako se ne petljaš među političare. To je naša nesreća – smatra Gagić.

Već 30 godina, dodaje on, borci se nalaze u „vrzinom kolu“ koje se zove politika.

– Borci da bi ostvarili neke svoje sitne interese moraju postati nečiji, da bi to i ostvarili. Kako bilo, i dalje vjerujem da postoji mogućnost da borci shvate da je jedini način da budu uvaženi i da budu ostvareni njihovi zahtjevi to da budu jedinstveni. Sve ostalo trebalo bi da bude u drugom planu – kaže Gagić za naš portal.

Stranački vojnici

Potpredsjednik Udruženja „Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS“, Nedeljko Klincov, smatra da je politika duboko ušla u Boračku organizaciju Republike Srpske, te da to, kako kaže, potvrđuje angažman nekadašnjih čelnika te organizacije u kabinetima predsjednika Republike i ministarstvima u Vladi RS.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Ako ste pratili put bivših predsjednika BORS u posljednjih 20-ak godina i gdje su oni završili, sve vam je jasno. Boračka populacija je podijeljena što se tiče političkog angažovanja. Pred svake izbore pojave se tragovi ko iz vrha BORS radi za pojedine političke opcije – kaže Klincov za Srpskainfo.

Ističe da važeći Statut BORS dozvoljava sve vrste radnji, tako da je, kako ističe, vrlo teško ocijeniti ko je za koju političku opciju.

– Boračka populacija je podijeljena, razna udruženja posebno. Naše udruženje donijelo je odluku prije ove predizborne kampanje da se ne miješamo niti učestvujemo u bilo čijoj kampanji. Privatno i lično, svaki borac ima pravo na svoje opredjeljenje, ali moje mišljenje je da su boračke organizacije, neke manje neke više, duboko uključene u politiku i vrlo je teško da se to u narednom periodu promijeni. To je najvidljivije u seoskim sredinama gdje je na promotivnim skupovima političkih partija veliki broj boraca. To je velika šteta i zato borci teško mogu da ostvare svoja prava – zaključuje Klincov.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This