Institucije pune savjetnika koje narod plaća, a ne zna ko su

Institucije pune savjetnika koje narod plaća, a ne zna ko su

Gotovo svi zvaničnici u Srpskoj, važni i manje važni, imaju svoje savjetnike. Neki su ekonomisti, neki inženjeri, a neki prodaju službena auta institucijama koje savjetuju. Stručnost? Nije nužna. Lojalnost? Obavezna.

Kad savjetnik predsjednika Narodne skupštine prodaje limuzine instituciji koju savjetuje, jasno je da sistem ne puca, nego da savršeno funkcioniše. Za odabrane.

Narodna skupština je, podsjetimo, odlučila da se ponovi s četiri automobila od firmi čiji je vlasnik Siniša Vidović, savjetnik Nenada Stevandića, ujedno i potpredsjednik Ujedinjene Srpske, stranke, na čijem je čelu, zna se, Stevandić.

Vidović se, tako, osim što brine o predsjednikovim političkim porukama, brine i o njegovom komforu na četiri točka.

Savjetničke pozicije, javna je tajna, obično su rezervisane za stručnjake u poslušnosti. Ko su ti ljudi, koliko ih plaćamo i zašto ih ne poznajemo?

Koliko ima takvih u institucijama Srpske?

Narodna skupština na naše pitanje, do objavljivanja ovog teksta, nije odgovorila. Isto važi i za kabinet predsjednika Republike.

Ipak, valjalo bi podsjetiti da je, prema informacijama koje su se prošle godine pojavile u javnosti, Milorad Dodik imao čak 32 savjetnika. Danas? Možda i više.

Ako je vjerovati zvaničnim podacima, koji su, takođe, objavljeni prošle godine, u Vladi Republike Srpske angažovano je 22 savjetnika. Prema istim podacima, premijer Republike Srpske Radovan Višković, u svom kabinetu angažovao je tri savjetnika.

Da li se šta, u međuvremenu promijenilo, ne zna se, jer iz kabineta predsjednika Vlade, do objavljivanja ovog teksta, nisu odgovorili na pitanja Srpskainfo.

Na zvaničnoj stranici Vlade, inače, nećete saznati ništa o savjetnicima. Umjesto da pogledate ko su oni i šta tačno rade, naići ćete na prazan prostor ili na opšte fraze bez sadržaja.

Prema Zakonu o republičkoj upravi, svaki ministar može imati najviše dva savjetnika. Neki su to pravo i iskoristili, dok su se pojedini zadržali na jednom savjetniku, što možemo zaključiti iz odgovora koje je nekoliko ministarstava, do objavljivanja ovog teksta, poslalo na adresu Srpskainfo.

Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić, ima jednog savjetnika, Milojka Grujičića, inače, diplomiranog ekonomistu. Ministarku finansija Zoru Vidović, savjetuje Biljana Poparić Stojanović, koja je diplomirani ekonomista.

Ministarstvo prosvjete i kulture, na čijem je čelu Željka Stojičić, angažovalo je Vesnu Sladojević, a ministarstvo pravde, koje vodi Miloš Bukejlović, Aleksandru Todorović, diplomiranu pravnicu.

Ministra energetike i rudarstva Republike Srpske Petra Đokića savjetuje Đorđe Popović, doktor tehničkih nauka. On je, kako su nam rekli iz ovog ministarstva, zaposlen na određeni vremenski period, tačnije u trajanju mandata Đokića.

Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju, na čijem je čelu Zlatan Klokić, ima dva savjetnika: Slavišu Bajića i Vladu Vujanovića.

Ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović oslanja se na pomoć dvojice savjetnika – inženjera mašinstva Sergeja Đukića i profesora filozofije i sociologije i magistra sociologije Slobodana Nagradića.

Ministarku uprave i lokalne samouprave Senku Jujić savjetuju Borka Kojić i Željko Radonjić.

U Ministarstvu trgovine i turizma, savjetnici ministra Denisa Šulića su Aleksandra Stojanović, diplomirani ekonomista i Trifun Lukić, diplomirani pravnik.

Ministarstvo porodice, omladine i sporta, kojim rukovodi Selma Čabrić, angažovalo je Aleksandra Subotića, magistra fizičkog vaspitanja i Nevena Majstorovića, koji je diplomirani ekonomista menadžer.

Ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Bojana Vipotnika, savjetuju Miladin Tanasić, diplomirani inženjer mašinstva i Mirko Bukvić, diplomirani ekonomista.

Važno je znati da oko ministara “igraju” i neke druge “ključne figure”.

Tu je, recimo, šef kabineta – čovjek kojeg ministar lično bira, a čiji mandat prestaje prestankom mandata ministra, ostavkom ili razrješenjem.

Ne smijemo izostaviti ni pomoćnike ministara, koji rukovode oblašću rada ministarstva za koju se formira resor. Njih imenuje Vlada, na mandate od pet godina, a u skladu sa zakonom kojim se uređuje položaj državnih službenika.

Ali, na kraju krajeva, i ne treba da nas čudi što nam imena savjetnika ne zvuče poznato, niti to što nam ne zvuče i ne izgledaju poznato neki od šefova kabineta i pomoćnici ministara, kada su i pojedini ministri, u aktuelnom sazivu Vlade Srpske, gotovo pa anonimusi.

(Srpskainfo) Foto: Vlada

CATEGORIES
Share This