
Grupacija „Pavgord“ Vladi nudi otkup duga RiTE Ugljevik?!
Nova Alumina ima ponudu za Elektroprivredu Republike Srpske da izvrši otkup svih dugovanja koja ima prema Elektroprivredi Slovenije kako bi navodno pomogli u prevazilaženju u nezavidne situacije u kojoj se trenutno nalazi Z.P ”Rudnik i termoelektrana” Ugljevik, a samim tim i matično preduzeće.
Ovo je navedeno u dopisu direktora Nove Alumine Zorana Stevanovića Elektroprivredi Republike Srpske, jer imaju, kako navode, saznanja da je dug prema Elektroprivredi Slovenije izuzetno visok, što dokazuju presuđeni sudski sporovi, postupci koji su u toku, uključujući i arbitražno rješavanje sporova, sve u vezi dugovanja.
Oni otkup dugovanja Elektroprivrede pravdaju činjenicom da su zabrinuti za poslovanje Elektroprivrede i da Nova Alumina, jedan od najvećih potrošača električne energije želi da obezbijedi redovno elektro snabdijevanje zbog nesmetanog procesa proizvodnje.
Navode da su spremni da učestvuju u pregovorima sa Elektroprivredom sa Slovenije i da izvrše otkup svih dugovanja koje Elektroprivreda Republike Srpske ima prema njima u cilju da se aktuelni sudski sporovi okončaju na najbolji mogući način, te adekvatno anuliraju sva njihova potraživanja.
„Upoznati smo da aktuelni sudski sporovi i potpisani reprogrami značajno utiču na stabilno poslovanje RiTE Ugljevik i vjerujemo da bi našim učešćem omogućili racionalizaciju i relaksaciju odnosa u sistemu MH „ERS”, navedeno je u dopisu koji je u posjedu BN TV.
Imaju i način kako da to riješe malo novca, malo struje…
„Modalitet koji nudimo za regulisanje naših međusobnih prava i obaveza, ukoliko dođe do otkupa potraživanja od Elektroprivrede Slovenija, je da nam Elektroprivreda Republike Srpske manji dio isplati u novcu, a veći dio isključivo kroz isporuku električne energije u narednih nekoliko godina. Svakako da je konačan model potrebno usaglasiti i time olakšati proizvodnju električne energije u RiTE Ugljevik“, navodi se u ponudi Nove Alumine, odnosno njihovog vlasnika Pavgord grupacije, koja je upućena Elektroprivredi Republike Srpske.
Grupaciju ”Pavgord” čine privredna društva Nova Alumina, Rudnik Boksta Milići, H&P Zvornik, Srbinjeputevi, Rudnik uglja Miljevina.
Inače, grupacija „Pavgord“ do vlasništva u Alumini, koja je nakon toga dobila naziv Novae Alumina došla je na identičan način kao što nude Elektroprivredi Republike Srpske, otkupom duga od Litvanaca, koji su bili vlasnici zvorničke Alumine.
Protiv Litvanaca bila je pookrenuta i tužba zbog sumnji da su iz Alumine iznijeli više milijardi KM, ali do sudskih procesa nikada nije došlo.
Vlasnici Nove Alumine, Pavgord grupacija, očito ima namjeru da postane vlasnik nekih preduzeća unutar Elektroprivrede, u ovom slučaju RiT Ugljevik, koji je u velikim finansijskim problemima.
Inače, vlasnici firmi u Pavgord grupaciji su bliski sa vrhom Republike Srppske, a jedna od njih Zoran Stevanović je i poslanik SNSD u NSRS i više mandata u prethodnom periodu je bio načelnik, odnosno gradonačelnik Zvornika.
Komenarišući ponudu Pavgorda, ekonomski stručnjak Milenko Stanić kaže za BN TV da je prošle godine održana skupština akcionara TE Ugljevik i da je tada ukazano na mogućnost privatizacije i ovog ključnog elektroprivrednog kapaciteta za Republiku Srpsku i cijelog sistema ElektroprivredE Republike Srpske.
„S obzirom da je finansijsko stanje u ovom društvu teško i da finansijske obaveze prevazilaze vrijednost njenog kapitala, realna je mogućnost da povjerilac preuzme vlasništvo i nad ovim ključnim elektroprivrednim kapacitetima u Srpskoj, s tim da će se umjesto Elektroprivrede Slovenija pojaviti nova alumina iz Zvornika,“ kaže ekonomski stručnjak Milenko Stanić
Stanić se osvrnuo i na bivše vlasnike zvorničke alumine Litvance koji su iznijeli milijarde iz Srpske.
„Tadašnje investiore, ministar finansija Zoran Tegeltija iz tog perioda nazvao je litvanskim mafijašima koji imaju svoje ljude u Srpskoj, tako da ova inicijativa pokazuje uhodanu proceduru preuzimanja poslova ali i privrednih duštava u Republici Srpskoj od strane pojedinaca i privrednih društava sa upitnim bonitetom.
Takođe ova inicIjativa je poniženje Elektroprivrede, Vlade i Savjeta ministara BiH. Kako je moguće da ove institucije sa preko 50 000 zaposlenih i milionskom dobiti ne mogu da riješe arbitražni spor sa Elektroprenosom Slovenije, a može Alumina sa skromnim kadrovskim potencijalima i još skromnijim finansijskim potencijalima“, smatra Stanić.
(BN) Foto: BN