Ovo u intervjuu za Srpskainfo kaže direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) Dragan Stanković, ističući da je Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove, u skladu sa materijalnim propisima kojima je uređena oblast nepokretnosti na teritoriji Republike Srpske, ukinula društvenu svojinu i pretvorila izvedena prava.
– I to: pravo upravljanja, korišćenja i raspolaganja u pravo svojine u korist nosilaca javne svojine Republike Srpske. Što znači da je za svaku nepokretnost određen nosilac prava svojine u javnim evidencijama koje vodi RUGIPP – kaže Stanković za naš portal.
Što se tiče planova za 2025. godinu, dodaje on, oni su obuhvaćeni u Planu poslova premjera i osnivanja katastra nepokretnosti za 2025. godinu, koji je Vlada Republike Srpske na 98. sjednici usvojila i koji je objavljen u Službenom glasniku Republike Srpske.
– Planom poslova premjera i osnivanja katastra nepokretnosti za 2025. godinu predviđeni su poslovi implementacije razvojnih programa za osnovne geodetske radove, premjer i održavanje postojećih katastarskih evidencija i katastra komunalnih uređaja, kartografije i održavanje informacionog i geoinformacionog sistema i infrastrukture geoprostornih podataka, imovinsko-pravne poslove, modernizaciju propisa iz oblasti premjere, katastra i imovinsko-pravne oblasti, upravljanje ljudskim resursima, unutrašnju i vanjsku komunikaciju, e-Upravu
U 2025. godini u planu je da se izvrše geodetsko-tehnički radovi i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa u postupku eksproprijacije nepokretnosti za postrebe izgradnje kapitalnih objekata od posebnog i opšteg interesa za Republiku Srpsku, katastarski premjer katastarske opštine Prnjavor na teritoriji grada Prnjavor, premjer nepremjerenih dijelova opštine Nevesinje, nastavak nivelmanskih mjerenja, osnivanje jedinstvene evidencije katastra nepokretnosti na teritoriji Republike Srpske, uspostavljanje sistema masovne procjene u 11 opština i gradova Republike Srpske (Laktaši, Banja Luka, Prijedor, Kozarska Dubica, Novi Grad, Gradiška, Istočno Sarajevo, Srbac, Trebinje, Mrkonjić Grad i Prnjavor). U planu je i da izvršimo digitalizaciju analognih katastarskih planova za dio teritorije Republike Srpske. Cilj nam je da sve naše podatke prevedemo u digitalni oblik. Takođe, u planu su i radovi na izradi softvera za katastar vodova i unos podataka katastra vodova u bazu katastra vodova.
Dokle se stiglo sa osnivanjem katastra nepokretnosti, kao jedinstvene evidencije o nepokretnostima i pravima na njima na teritoriji Republike Srpske?
Što se tiče osnivanje katastra nepokretnosti kao jedinstvene evidencije o nepokretnostima i pravima na nepokretnostima, smatram da je to ključ za rješenje mnogih problema u Republici Srpskoj. Cilj i prioritet RUGIPP je osnivanje jedinstvene evidencije i da to uradimo što je prije moguće. Važno je istaći da se radi o kapitalnim aktivnostima veoma značajnim za RUGIPP, ali i širu privrednu i društvenu zajednicu, jer će rezultate i benefite moći koristiti mnogi – od građana do velikih investitora i javnih subjekata. Izlaganjem na javni uvid podataka o nepokretnostima i utvrđivanja prava na nepokretnostima osnivamo jednu jedinstvenu, tačnu i ažurnu evidenciju o nepokretnostima i na taj način ćemo se riješiti više evidencija koje su još uvijek na snazi u dijelovima Republike Srpske gdje još uvijek nije osnovan katastar nepokretnosti. Do sada je na teritoriji Republike Srpske završeno izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima i utvrđivanje prava na nepokretnostima u 681 katastarskoj opštini, dok je u toku izlaganje u 54 katastarske opštine i pripreme za izlaganje u njih 90.
![Dragan Stanković Direktor RUGIPP](https://srpskainfo.com/wp-content/uploads/2025/02/Dragan-Stankovic-Direktor-RUGIPPa-872x610.jpg)
Da li RUGIPP ima nove projekte u planu?
U 2025. godini u planu je uvođenje sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosti u Republici Srpskoj. Planirano je angažovanje izvođača za prikupljanje i obradu podataka u 11 političkih opština a sve u svrhu ispunjenja navedenog cilja. Pored ovoga, prioriteti su i održavanje i unapređenje registra cijena nepokretnosti, te aktivna implementacija DELEF projekta. Zaposleni u Sektoru za evropske integracije, međunarodne projekte i tržište nepokretnosti su u sklopu DELEF projekta u januaru ove godine imali obuku koja je imala za cilj unapređenje znanja i vještina u oblasti procjene vrijednosti nepokretnosti u Republici Srpskoj. U 2025. godini RUGIPP će nastaviti rad na proceduri pokretanja novog projekta Svjetske banke u kojem je jedna od najkompleksnijih komponenti, na kojoj će svakako biti fokus, uvođenje sistema masovne procjene vrijednosti nepokretnosti. Pored toga, Republika Srpska će biti domaćin Drugog sabora geodeta Srbije i Srpske, u skladu sa zaključkom sa Prvog sabora geodeta Srbije i Srpske koji je održan polovinom oktobra 2024. godine na Fruškoj gori u Srbiji. Posebno želim istaći da je RUGIPP po prvi put učestvovao u svečanom defileu povodom Dana Republike Srpske – 9. januara 2025. godine.
Kakvu saradnju imate sa Narodnom skupštinom Republike Srpske i Vladom Republike Srpske?
RUGIPP ima izuzetno dobru sardnju sa Vladom Republike Srpske, Narodnom skupštinom Republike Srpske, Pravobranilaštvom Republike Srpske i resornim ministarstvima. Posebno bih istakao dobru saradnju i komunikaciju sa Vladom Republike Srpske i Pravobranilaštvom Republike Srpske koja se najbolje vidi u realizaciji kapitalnih projektata od opšteg interesa za Republiku Srpsku koja se završava u zakonom definisanim rokovima, tu prije svega mislim na eksproprijaciju za potrebe izgradnje autoputeva, gasovoda, aerodroma u Trebinju i drugim razvojnim projektima.
Sa kakvim se izazovima suočava RUGIPP kada je u pitanju zaštita imovine Republike Srpske?
Pokušaji da se otme imovina Republike Srpske traju permanentno i u kontinuitetu. Zvanično Sarajevo djeluje u tri pravca. Prvi način je preko odluka Ustavnog suda BiH, drugi način je što pokušavaju da uvedu pojam državna imovina. Državna imovina ne postoji kao pojam, ni u zakonu, ni u Ustavu. Oni pokušavaju da na perfidan način uvuku pojam državna imovina, gdje pokušavaju da imovinu entiteta zovu državna imovina, što nije tačno i ne postoji pojam državna imovina. Treći način je nezakonito, neustavno uzurpiranje imovine Republike Srpske. To je slučaj koji je javnosti poznat i o kojem su mediji izvještavali, a odnosi se na Aerodrom Sarajevo. Mi smo se u prethodnoj godini susreli sa pokušajem otimanja imovine u opštini Istočna Ilidža, gdje smo izašli na teren i zajedno sa Prvobranilaštvom Republike Srpske, Inspektoratom Republike Srpske i lokalnom zajednicom i srpiječili proširenje Aerodroma Sarajevo na teritoriju Republike Srpske. Nisu imali riješene imovinsko-pravne odnose, kao ni građevinsku dozvolu izdatu od nadležnog ministarstva Republike Srpske. To je bio slučaj u kojem smo dokazali da Republika Srpska u punom obimu raspolaže svojom imovinom i da je ona neprikosnoveno vlasništvo Republike Srpske. Želim da napomenem, kada je u pitanju entitetska granica, Dejtonskim mirovnim sporazumom je definisano da se formira komisija za utvrđivanje entitetske granice, koju čine predstavnici Republike Srpske, Federacije BiH i IFOR. Ta komisija je formirana, međutim ona nažalost, nikada nije dala rezultate da se tačno utvrdi entitetska linija. To su problemi koje Sarajevo vješto nastoji da koristi, da se ne zna gdje entitetska linija, i na taj način oni pokušavaju da uzurpiraju imovinu i uđu na teritoriju Republike Srpske. Mi nismo sjedili skrštenih ruku. Kada su u pitanju katastarske opštine koje se nalaze na entitetskoj liniji, mi smo izvršili identifikaciju i preklapanje tih katastarskih opštini i izvršili „zatvaranje“ tih katastarskih opština imajući u vidu da nikada na terenu nije izvršena materijalizacija entitetske linije, i na taj način smo „omeđili“ Republiku Srpsku. Mi nismo protiv toga da se Aerodrom Saraejvo gradi i širi, međutim protiv toga smo da bilo ko uzurpira ili otima na nezakonit način jedan metar imovine Republike Srpske.
Srpskainfo