Da li vlast plete špijunske mreže u Republici Srpskoj?

Da li vlast plete špijunske mreže u Republici Srpskoj?

Republika Srpska dobiće sajber akademiju. Kupljen je i softver za paraobavještajni rad, u vrijednosti 7,3 miliona maraka? Sve to u naučne, a ne špijunske svrhe, kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, isti onaj koji se javno hvalisao umijećem špijunaže odnosno prisluškivanjem neistomišljenika. Šta o tome kaže struka?

Do juče nepoznat pojam “sajber” sve više se koristi uz riječ kriminal, koji uzima maha širom regije. Sa druge strane „Sajber akademije“, kažu upućeni, osnivaju se radi odbrane, ali i sajber napada.

“Cilj svake špijunske mreže i grupe je da se približe onima koji donose odluke u poziciiji vlasti“, objašnjava Igor Davidović, bivši diplomata i osnivač pokreta Demokratski centar. Apsurdno je kada se vlast služi špijunažom, a njeni predstavnici se time javno hvale. Tako se u septembru 2022. godine na jednom predizbornom skupu prvi čovjek SNSD-a Milorad Dodik, pohvalio da prisluškuje američkog ambasadora.

„Malo smo se uvježbali, pa i mi njih sad slušamo. Ne slušaju samo oni nas. Znam ja šta oni pričaju. To nije bilo moguće prije samo pet-šest godina. Nisi smio pomisliti da slušaš američkog ambasadora, a mi ga samo ‘kliknemo’. I mi znamo šta on radi. Mi smo država“ Dvije godine ranije, od Dodika smo u Vladi Republike Srpske čuli i ovo: „’Oćete da vam donesem snimke? Nema vlasti koja ne sluša opoziciju, tako i mi vas slušamo. Imamo pravo i slušamo vas. Znamo šta radite“.

Od priznanja da prisluškuje opoziciju i američkog ambasadora, prvi čovjek SNSD-a došao je do osnivanja sajber akademije u saradnji sa Izraelcima. Naime, 8. novembra 2022. godine Vlada Republike Srpske sa izraelskom kompanijom „Elta Systems“, specijalizovanom za špijuniranje, potpisala je memorandum o uspostavljanju sajber akademije. U te svrhe naručen je softver za paraobavještajni rad, u vrijednosti 7.322.628 KM. Tu se otvara pitanje da li je „sajber akademija“ paravan za osnivanje sajber obavještajnog sistema?

“Nemam pojma da postoji takav ugvoor. Ja znam da postoji dogovor da se formira fakultet za školovanje kadrova za sajber stručnjake, to nije špijunska priča kako vi to prikažete ne znam odakle vam to?”, poručio je nedavno Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske. Prema osnivanju sajber akademije skeptičan je stručnjak za bezbjednost Sandi Dizdarević.

“Ukoliko takve informacije kompariramo sa nekim izjavama odnosno izjavamo tada visokog zvaničnika SNSD u NSRS da se prisluškuje opozicija onda one poprimaju jednu ozbiljnost. Jedan aparat za nezakonito prisluškivanje može nanijeti ogromnu štetu, a ne čitava akademija.” Ranije pomenutim Dodikovim izjavama o špijunskim aktivnostima nikada se niko ozbiljno nije bavio. Opozicija je prije 2 godine podnijela tužbu.

Branislav Borenović, predsjednik PDP tim povodom kaže:

“Da li je to u ladicama Tužilaštva BiH ili u korpi za smeće ne znam, ali planiram se vrlo brzo uputiti ka Tužilaštvu BiH, jer ima nekoliko krivičnih prijava koje lebde u zraku ništa se ne dešava, a mi hoćemo efikasne institucije koje rade u skladu sa zakonom ove zemlje.”

A institucije bezbjednosti, kažu naldežni, tek uče o sajber kriminalitetu koji je u Republici Srpskoj u stalnom porastu.

“Priča o sajber kriminalitetu je priča kojom se mi u ministarstvu već dosta bavimo, ali nam je s obzirom na to da je to novina za naše građane novina i za nas sa aspekta otkrivanja u tom smislu mi ćemo se ubuduće još obučavati“, kaže za BN Siniša Karan, v. d. ministra bezbjednosti Republike Srpske.

Hoće li u obučavanju pomoći nova sajber akademija ili će se unutar tih institucija ostvarivati nezakonite djelatnosti? Ako će poslužiti u naučne svrhe, osnivanje sajber akademije treba pozdraviti, ali uzimajući u obzir sve navedeno zloupotrebe nisu isključene, podvlači struka.

(BN) Foto: BN

CATEGORIES
Share This