„Autoputevi“ daju pet miliona KM za sadnju zelenila na autoputevima

„Autoputevi“ daju pet miliona KM za sadnju zelenila na autoputevima

Preduzeće „Autoputevi Republike Srpske“ potrošiće preko pet miliona maraka za sadnju zelenila na svoja dva autoputa, pradajući to smanjenjem zagađenja i zaštite životne sredine.

Oni preko tendera traže firmu koja će posaditi 11.500 sadnica bora, breze, lipe, hrasta i javora, 13.800 ukrasnih biljaka srednjeg rasta, 41,400 biljaka niskog rasta, 65.688 komada lovor višnje i isto toliko šimšira te 24.450 komada ukrasnog cvijeća.

„Sadnja odgovarajućih biljnih vrsta doprinosi smanjenju koncentracije štetnih gasova i lebdećih čestica, hlađenju mikroklime i unapređenju urbanih toplotnih ostrva, unapređenju pejzažnog identiteta i povećanju bezbjednosti saobraćaja kroz smanjenje odsjaja“, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

U njoj se dodaje da će se koristiti biljne vrste koje ne privlače ptice, koje nisu previše bujne i sa kojih nema obilnog opadanja lišća.

Predviđa se ozelenjavanje razdjelnog pojasa između saobraćajnih traka autoputa, petlji isključenja i uključenja te kod naplatnih stanica.

Izvođač mora imati najmanje tri godine iskustva u hortikulturnim radovima, kao i zaposlenog diplomiranog inženjera šumarstva za pejzažnu arhitekturu, inženjera šumarstva, poljoprivrede, ali i dva vozača.

Takođe, od njega se traži i da je realizovao najmanje jedan ugovor minimalne vrijednosti od dva miliona a koji se odnosi na održavanje visokog i niskog rastinja, košenje i krčenje.

(Capital) Foto: Autoputevi RS

CATEGORIES
Share This