Zemlje regiona imaju problem nedostatka radne snage

Zemlje regiona imaju problem nedostatka radne snage

U cilju povezivanja privrednika i rješavanju gorućih problema u privredi, u Bijeljini je održan 9. međunarodni forum o saradnji, koji su zajednički organizovale Razvojne agencija Republike Srpske i Srbije, uz podršku resornih ministarstava dvije vlade.

U okviru foruma održana su paneli koji se tiču “razvoja prehrambene industrije” i “problemima u zapošljavanju”, odnosno nedostatku kvelifikovane radne snage.

“Nedostatak radne snage nije pitanje koje se postavlja u nazad godinu ili dvije, jer smo ga mi naglašavali prije 10 godina i čak govorili “potrebne radne snage”, mada su svi govorili “stručne radne snage”, jer onaj ko nešto ne zna da radi a želi, može to i da nauči. Ja mislim da će i poslodavci morati da rade na tome da kroz osavremenjavanje svojih procesa rada, budu u prilici da podižu plate zaposlenima i da će to biti jedan od osnovnih motiva da naši radnici ostanu i rade ovde”, rekao je Marinko Đukić, direktor Razvojne agencije Republike Srpske

Zemlje regiona imaju problem nedostatka radne snage, ali bi taj problem mogao da bude prevaziđen uvođenjem u proizvodne procese savremenih tehnologija, rečeno je između ostalog na vom skupu.

“Kompletna transformacija znanja u privedi, to jest’ novih tehnologija, koje neće zahtjevati zapošljavanje ogromnog broja radnika, nego će jednostavno biti transformacija u nešto što je produktivnije. Sa druge strane radimo na poboljšanjima, kako u radu sa malim i srednjim preduzećima, u vezi opremanja i podizanja produktivnosti, gdje se manuelni rad mjenja mašinskim i robotizovanim i mislim da smo na dobrom putu”, rekao je Radoš Gazdić, direktor Razvojne agencije Srbije

Trudimo se da našim radnicima obezbjedimo bolje, napredno, svjetsko okruženje i adekvatna primanja, kako bismo ih zadržali, kaže privrednik iz Banjaluke Nikola Maksimčuk.

“Kroz razne načine smo pokušavali da osposobimo, naučimo i pridobijemo interesovanje naših zaposlenih kroz organizaciju raznih edukativnih akademija, kroz partnerstva sa drugim ustanovama koje se bave visokim obrazovanjem. Svakodnevna je borba, ali se uspjeva”.

Privredni projekti su jedini način, kako da zadržimo mlade, ali i sve ostale, na ovim prostorima, smatraju ministri  u Vladi Republike Srpske Petar Đokić i Vojin Mitrović.

“Ja sam uvjeren da u narednim gdinama, jer to ne može da se desi za jednu ili dvije godine, možemo u velikoj mjeri, zajedno sa lokalnim zajednicama, agencijama i odjeljenjima, koa se bave privrednim razvojem, u saradnji sa ovom agencijom i Vladom u cjelini, možemo u velikoj mjeri animirati investitore da dolaze u te krajeve, da investiraju i da na taj način stvaraju ekonomsku podlogu za život mladih u budućnosti i njihov ostanak u tim krajevima”, rekao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva.

“Mi trenutno imamo tri vrste podsticaja – podsticaj na povećanje plata, za direktna ulaganja i za ulaganja od posebnog interesa. Mi trenutn radimo na izradi novog zakonskog rješenja, odnosno Zakona o podsticaju na plate, jer smatramo da su se u prethodnom periodu pokazale određene negativne stvari, ali generalno posmatrajući efekat ovog podsticaja, zaista se ispoljio u povećanju i obuhvatu brooja radnika u ovom trenutku”, rekao je Vojin Mitrović, ministar privrede i preduzetništva.

Ministarstvo privrede i preduzetništva Republike Srpske je tokom ove godine izdvojilo 14, 4 miliona maraka za podsticaje za direktna ulaganja, što podrazumjeva nove tehnologije, uvođenje digitalne transformacije i inovacije, pri čemu je obuhvaćeno 159 privrednih subjekata, koji su uložili oko 52 miliona u novu opremu, pojasnio je Mitrović..

(BN) Foto: BN

CATEGORIES
Share This