Naime, kako je navedeno u obrazloženju potrebe za donošenjem zakona kojim će u “lijepoj njihovoj” biti uklonjeni spomenici poginulim Srbima za vrijeme postojanja nekadašnje Republike Srpske Krajine, na grobljima u Hrvatskoj “ima grobova i grobnica pripadnika agresorskih vojnih i paravojnih postrojbi”.
To, kako se navodi, vrijeđa “osjećaje hrvatskih građana”, a nakon stupanja na snagu pomenutog zakona postavljen je i rok od 30 dana do kada se nadgrobni spomenici, na kojima se uglavnom nalaze fotografije poginulih boraca Vojske RSK i koji su napisani ćirilicom, moraju ukloniti.
Komentarišući usvajanje novog “domoljubnog” Zakona o grobljima, poslanik SDSS u Hrvatskom saboru, Anja Šimpraga, izjavila je da se time “otvara Pandorina kutija”.

– Zakon na prvi pogled djeluje kao tehnički zakon, ali u suštini otvara vrata diskriminaciji i arbitrarnosti. To nije samo pravni okvir za upravljanje grobljima, nego politički alat koji može produbiti podjele u našem društvu. Pod izgovorom zaštite nacionalnih osjećaja otvara se Pandorina kutija istorijskog revizionizma i institucionalne diskriminacije – rekla je Šimpraga prilikom svoje diskusije u saboru.
Podsjećamo, Srpskainfo još sredinom februara objavila je da Hrvatska namjerava da donese novi zakon kojim će biti naloženo rušenje srpskih spomenika koji, navodno, remete mir Hrvatima. Radi se, naime, o 40-ak spomenika koje su porodice Srba iz Hrvatske, za vrijeme proteklog građanskog rata, podigle svojim stradalim na području nekadašnje Republike Srpske Krajine.
– Tim zakonom prvo će se naložiti rušenje srpskih spomenika koji “remete mir” Hrvatima, a zatim će se formirati komisija koje će odlučivati da li nešto “vrijeđa osjećaje” u Hrvata ili ne. Upitno je i šta će dalje, kad sruše tih 40-tak srpskih spomenika iz proteklog rata. Teško je predvidjeti šta će dalje srpsko rušiti – rekao je za Srpskainfo politički analitičar Nebojša Tojagić, koji “vuče” porijeklo iz srpskih krajeva u Hrvatskoj.

Na drugoj strani, dok Hrvatska kreće u akciju rušenja spomenika Srbima koji vrijeđaju “osjećaje” većinskom hrvatskom stanovništvu, u Republici Srpskoj i dalje nikom ne smetaju spomenici poginulim hrvatskim bojovnicima koji su poslije rata nicali po Posavini.
Između ostalog, ono što već godinama privlači pažnju domaće javnosti jeste spomenik koji je u Modranu kod Dervente podignut stradalim pripadnicima HVO i regularnih jedinca Hrvatske vojske, a koji su se, inače, za vrijeme proteklog rata “proslavili” stravičnim zločinima počinjenim nad srpskim civilima i zarobljenim pripadnicima VRS.
Spomenik u Modranu čak je u obliku slova “U” i sa bijelim početnim poljem šahovnice, kako je izgledala hrvatska zastava za vrijeme trajanja zločinačke NDH u Drugom svjetskom ratu.
Osim Modrana, spomenici poginulim hrvatskim “braniteljima” podignuti su i u Vrhovima, Kulini i Bijelom Brdu.
Veliku pažnju javnosti u Republici Srpskoj i BiH, podsjećamo, prije nekoliko godina izazvao je i dolazak predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića u Derventu, gdje je nekadašnjim pripadnicima 103. brigade HVO podijelio odlikovanja i najviša hrvatska državna priznanja.
Navedena 103. brigada HVO, inače, Srbima u Posavini ostala je u sjećanju po nečuvenim zvjerstvima koje su njeni pripadnici činili za vrijeme proteklog građanskog rata u BiH.
Srpskainfo