Vlasnik jedinog domaćinstva koje Rio Tinto nije otkupio: “Kada bismo prodali kuću, prodali bismo deo sebe” (VIDEO)

Vlasnik jedinog domaćinstva koje Rio Tinto nije otkupio: “Kada bismo prodali kuću, prodali bismo deo sebe” (VIDEO)

U selima u dolini Jadra – gde je predviđeno kopanje litijuma, brojni meštani prodali su svoje kuće rudarskoj kompaniji Rio Tinto. Taj ko je prodao nema pravo da se buni – za sada je jedini odgovor predstavnika vlasti na pitanja zašto je litijum važniji od vazduha koji dišemo. Za meštane sela u okolini Loznice koji se protive iskopavanju litijuma, to se ne dovodi u pitanje – odlučno poručuju da rudnika neće biti. Goran Tomić i njegov brat, jedini su meštani iz sela Brezjak koji svoju kuću ne želi da proda rudarskoj kompaniji.

Mir, tišina, zelena prostranstva dokle pogled seže – selo Brezjak, naizgled, kao i  svako drugo. Na prvi pogled ništa ne nagoveštava da se upravo na ovom prostoru planira otvaranje rudnika. Ništa, osim napuštenih kuća, često bez crepova ili stolarije, koje je u poslednjih  nekoliko godina otkupila kompanija Rio Tinto.

Od 52 domaćinstva koja se nalaze na teritoriji planiranog rudnika, kompanija Rio Tinto do sada je otkupila gotovo sve, odnosno njih 50 –  osim ove dve kuće, braće Gorana i Dimitrija Tomića.

Upravo na mestu njihovog domaćinstva planiran je  ulazak u rudnik. Tu živi njihova majka, okružena otkupljenim kućama i zemljištem. Njen sin Goran Tomić koji živi u Nemačkoj, nije imao dilemu oko razgovora sa rudarskom kompanijom.

“Kuće Tomić Dimitrija i Tomić Gorana nisu prodate i neće ni biti prodate. Nisam dozvolio da neko dođe lično do mene da mi ponudi kupoprodajni ugovor. Oni to nisu mogli, jer sam eksplicitno rekao da ne želim razgovar sa njima. Oni jesu doneli ponudu u moju kuću, predali je bratu mom na Brezjaku, koji je tu živeo, ali sa mnom nikada nisu bili u kontaktu, niti sam želeo. Čak sam više puta napomenuo da sam razgovor o bilo čemu uvodi jedan stepenik nekoga u kuću”, kaže Tomić za Insajder.

Goran objašnjava da borba sa Rio Tintom traje još od 2015. Godine, kada su predstavnici kompanije krenuli u razgovore sa meštanima.

“Na tim razgovorima su oni obećavali kule i gradove i med i mleko i da će pčela imati samo lepši cvet i lepšu vodu posle toga”, dodaje Tomić.

Ipak, za meštane koji ne žele da napuste svoje kuće u selima u okolini Loznice, zagađenje vazduha, vode i zemljišta najveća je briga, ali ne i jedina. Na mestu planiranog rudnika i u njegovoj neposrednoj blizini nalaze se i arheološki lokalitet Paulje, zaštićeno područje Tršić – Tronoša, šume i ugrožene biljne vrste.

Koliki je prostor  na kom je planiran rudnik litijuma rečima je teško dočarati, ali iz kompanije Rio Tinto kažu da je u pitanju površina od oko 220ha, odnosno 14 stadiona Crvene zvezde. Međutim, meštani kažu da rudnik litijuma nije problem samo onih sela na čijoj teritoriji je planiran rudnik, već celog Jadra i Rađevine, između ostalog i zato što se na 14 kilometara odavde planira otvaranje deponije Štavice.

Marija Alimpić iz Udruženja “Zaštitimo Jadar i Rađevinu” ističe da bi otvaranje rudnika pogodilo ne samo sela na čijoj teritoriji bi bio otvoren rudnik, već i nijhovu okolinu – ceo Jadar i Rađevinu.

“Važno je da se zna Prostorni plan obuhvata 293 kvadratnih kilometara i da se u  njemu nalaze 22 sela. Sam rudnik je planiran na Brezjaku, ovde gde smo mi sada, postrojenje za preradu i izdvajanje litijuma je planirano u Gornjim Nedeljicama, a deponija industrijskog otpada, to bi bilo odlagano u Rađevini. Naše imanje nalazi se u Rađevini, u  Gornjim Brezovicama, odmah u podzoni deponije, i od deponije bi nas delila samo ograda. Tako da tu život ne bi bio moguć”, objašnjava Alimpić.

Vlasnik kuće na Brezjaku Goran Tomić kaže da bi prodaja kuće za njih bila prodaja svega što predstavlja njihov život.

“Ovde se ne radi sad samo o našoj kući ili o našoj imovini koja je dole. Radi se pre svega o tome da ako bi prodali našu imovinu, našu kuću, naše kuće da kažemo, prodali bi i deo sebe, naš život koji smo živeli poslednjih 30 ili 50 godina, živote svih onih ljudi koji su stvarali ta imanja i ta domaćinstva pre nas”, ističe Tomić.

Meštani i aktivisti ne prihvataju nikakav dijalog ni referendum. Poručuju da im je pravo na  čist vazduh i zdravu životnu sredinu zagarantovano Ustavom, i da oko toga nema pregovora ni sa Rio Tintom ni sa bilo kojom drugom rudarskom kompanijom.

I dok braća Tomić poručuju da neće prodati svoju kuću, iz kompanije Rio Tinto za Insajder navode da za sada ne sprovode nikakve aktivnosti u vezi sa otkupom zemljišta. Ukoliko se otkup zemljišta nastavi u budućnosti, iz Rio Tinta kažu da će se pridržavati zakona Srbije. Dodaju i da trenutno završavaju procese otkupa zemljišta započete pre ukidanja Prostornog plana za projekat Jadar 2022. godine.

Izvor: Insajder

CATEGORIES
Share This