
„Srbija više nije država, Kurti se osilio“: Gdje su Vučićevi vukovi kad Priština hapsi funkcionera Vlade Srbije?
Hapšenje zamenika direktora Kancelarije za KiM, Igora Popovića, od strane prištinskih vlasti i određivanje pritvora od mesec dana, predstavlja poniženje za Vučićev režim i koliko Srbija više nije država, kaže za Danas politikolog Ognjen Gogić.
Popović je uhapšen u petak uveče na Brnjaku nakon što se prethodno obratio prisutnima na pomenu Srbima iz Orahovca, stradalim tokom sukoba s pripadnicima OVK. Popović je pripadnike OVK-a nazvao teroristima, zbog čega je i priveden, zatim je sproveden u pritvorsku jedinicu u Gnjilanu i određen mu je pritvor od 30 dana.
Više javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je, u ponedeljak, zvanične zahteve Upravi kriminalističke policije MUP-a Republike Srbije i Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA), sa ciljem identifikacije osoba koje su 18. jula, predstavljajući se kao pripadnici kosovske policije, uhapsile i sprovele u Prištinu Igora Popovića, zamenika direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, u nedelju, na Pink TV, rekao je da privođenje Popovića pokazuje da je Aljbin Kurti, v.d. kosovskog premijera, izgubio razum i da priželjkuje sukobe, te da će se Beograd boriti da sačuva mir i stabilnost, ali i da će reagovati na veoma „tvrd i snažan način“.
Sam Kurti, dan nakon Vučićevog gostovanja, poručio je iz Prištine da je vladavina zakona temelj Kosova i da svako ko krši zakon i red biće priveden. Slučaj Igora Popovića nije izuzetak, napomenuo je on.

Zahtev beogradskog Tužilaštva nije naivan za pripadnike Kosovske policije, jer Srbija može da raspiše poternicu za njima, koja može ostati samo poternica na teritoriji Srbije, ali ostaje mogućnost i da ona postane međunarodna poternica, ukazuje politikolog Ognjen Gogić.
„Ako se stvore uslovi i to postane međunarodna poternica, to povećava cenu Kosovu da takve stvari u budućnosti preduzima, tada će biti manja spremnost Kosova da to čini. Druga stvar je što, ne znam da li će tako daleko ići, kao da Srbija povlači priznanje kosovske jurisdikcije. Briselskim sporazumom Srbija je de fakto priznala kosovsku policiju i pravosuđe. Ovo znači da Srbija možda ne priznaje pravosudne organe i policiju jer kažu „lica koja se predstavljaju kao kosovska policija“, odnosno da su to privatna lica koja se tako predstavljaju“, navodi.
Gogić dodaje da to možda znači potpuno povlačenje Briselskog sporazuma. Napominje da zavisi koliko daleko će Beograd s ovim ići, te da je ovo opasna igra i da bi to bio rizičan potez.

„Ili će ostati na ovome i nikom ništa ili će Beograd početi da preduzima akcije. Jeste ovo za unutrašnju publiku, ali može imati dalje posledice. Ako bi krenuli da hapse pripadnike Kosovske policije, tužilaštva i sudstva, da kažu da se oni samo predstavljaju tako. Postoji tu i rizik od sukoba“, ukazuje Gogić.
Hapšenje Popovića poniženje za Srbiju
Ipak, javnost se seća one Vučićeve izjave, nakon što je Srbima sa severa KiM naložio da uklone barikade 2022. godine. Tada mu je bivši kosovski policajac, Aleksandar Filipović, rekao da će ih, ako uklone barikade, loviti kao zečeve. Vučić je Srbe tada ubeđivao da su zahtevi ispunjeni i da zato nema razloga za barikada. „Ako krenu i uhvate jednog ili dvojicu kao zečeve, nema više zečeva, pošto će zečevi postati vukovi“, kazao je tada Vučić.

Otad su uhapšeni brojni Srbi, a sada i funkcioner Vlade Srbije, ali od vukova izgleda ništa. To primećuje i Gogić, kojeg smo upitali i šta bi jedna suverena država uradila u ovakvoj situaciji.
„Ovde je reč o tome da određeni funkcioner odlazi u posetu teritoriji koju Srbija smatra delom svoje suverene teritorije. Pitanje šta bi Srbija kao suverena država uradila je zakasnilo. Ovo je slučaj bez presedana, jer zvaničnici Srbije odlaze na Kosovo, s odobrenjem vlasti Prištine. To nije diplomatska poseta, ne važi diplomatski imunitet, tako da tu ne postoji neki princip i znano pravo koje bi ovo regulisalo“, navodi Gogić.
Ovaj politikolog poručuje da je hapšenje Popovića poniženje vlasti u Srbiji. Kako dodaje, mesecima i godinama unazad se govori da Priština preduzima jednostrane akcije koje su upitne sa strane i samog kosovskog zakonodavstva, a Srbija je i sama na kraju počela da se oglašava samo saopštenjima i da samo na taj način kritikuje to.
„I onda kako Srbija tako kritikuje, tako Priština podiže letvicu i postaje sve ekstremnija u svemu što radi. Hapšenje funkcionera tvoje vlade ti pokazuje koliko si ti zapravo nemoćan. Srbija je ranije recimo podizala borbenu gotovost, što ne sugerišem da treba da radi, to je kako-tako imalo uticaja i to je dovelo do toga da se smire neke strasti u Prištini. Srbija je imala neke mehanizme, onda recimo kad je uhapsila onu trojica kosovskih policajaca. Znači Srbija isto može da uradi neku kontraofanzivu, ali to Srbija ne sme da uradi. Priština jako dobro to zna i onda samo pomere granicu“, pojašnjava.
Tri ključna događaja – zašto Srbija ne sme da reaguje?
Zbog čega Srbija ne sme da reaguje? Gogić ispostavlja tri ključna događaja za koja kaže da predstavljaju teret za vlasti u Beogradu – puno naoružanja na Kosovu tokom 2022. godine, napad na KFOR u Zvečanu maja 2023. godine i septembarski sukob iste godine u Banjskoj.
„Ovo je hipoteka koju Srbija nosi, a onda se s tim nije izborila, znači nije privela pravdi i odgovorna je za to. To je situacija da kad god bi sada reagovala – vadi se Milan Radoičić kao karta protiv Srbije“, napominje.
Gogić smatra i da je Vučić trenutno u situaciji da se bori za očuvanje sopstvene vlasti i ne može trošiti kredit ni na koga drugo, osim na sebe. Ako ima samo jedan telefonski poziv za podršku Zapada – pomoć će potražiti sa sebe, a ne za Srbe na Kosovu, ocenjuje.

„Tako da neće sada trošiti kredit sada ni na kog drugog, pa ni na svoje funkcionere. Tako Priština sada zna da može šta god hoće i da Srbija neće imati nekakvu reakciju“, ukazuje.
Gogić primećuje i da se Kurti osilio i da koristi sutaciju u kojoj je vlast u Beogradu, ali i odustvo, primera radi, američkog ambasadora na Kosovu, s obzirom da SAD još od kraja mandata bivšeg ambasadora Džefrija Hovenijera nije imenovala novog diplomatu za tu poziciju.
Kurti koristi poslednje dane
Naš sagovornik kaže i da se ne seća da je došlo do privođenja funkcionera vlasti u Srbiji od strane prištinskih vlasti, još od proglašenja kosovske nezavisnosti 2008. godine. Napominje ni da Marko Đurić, kao direktor Kancelarije za KiM, 2018. godine nije bio u pritvoru, nego je praktično uhapšen i deportovan.
„U ranijim situacijama, Popović bi bio pušten da izađe sa KiM, a onda kada proba sledeći put da pređe prelaz, rekli bi mu da mu je ulazak zabranjen jer je vređao OVK. Ovo jeste novi nivo u odgovoru koji Priština pokazuje. I to pokazuje zapravo da su se oni dosta više osilili. Beogradu su vezane ruke, a s druge strane ne postoji niko dovoljno uticajan na Kosovu, znači ove druge misije nisu toliko bitne, jedino Amerikanci mogu da nešto prelome. I treća stvar, sve i da postoje ovo prvo i drugo, Kurti ne zna koliko mu je vremena ostalo vlasti. Tamo se sad odvijaju ta previranja i Kurti zna da neće zapravo još dugo biti u prilici da radi takve stvari i onda zašto da ne koristi poslednje vreme koje ima. To su udarci na samom kraju“, kaže.
Gogić smatra da Priština nema nikakav strah od reakcija Srbije. Kosovo uopšte se ne plaši šta će da urade Srbija i Beograd, Priština je do 2023. znala da preračuna da li su neke stvari pametne, a danas Albanci ne prezaju ni od čega, podvlači.
Ključni trenutak za dodatno „ohrabrivanje“ Prištine, smatra Gogić, je Banjska.
„Da se nije desila Banjska, ne bi ni ovo. Nije sam čin povlačenja barikada 2022. godine bio presudan, nego Banjska. Posle barikada su postojala dva nova eskalatorna momenta – sukob s KFOR-om i u Banjskoj. Postojali su spiskovi za hapšenje, ali ništa nije bilo na ovom nivou. Tu je Beograd izgubio“.
Podseća da su nakon sklanjanja barikada 2022. godine, u decembru, zapaljena dva kamiona u Kosovskoj Mitrovici koja su služila kao barikada.
„To je bila poruka Beogradu, da ne može to tako. Kao da je neko mimo kontrole Beograda preuzeo kontrolu na terenu i dodatno radikalizovao stvar. To se vratilo kao bumerang Beogradu. Da je nakon skidanja barikada, srpska strana ostala uzdržanija, ovo se ne bi desilo“, ukazuje.

Popović je trebalo da bude taktičniji
Trenutna situacija s Popovićem, ocenjuje Gogić, govori o tome koliki je raspad države Srbije u toku.
„Vučić juče kao preti blokaderima, a onda njemu neko stavi u pritvor funkcionera bez ikakvog straha. To pokazuje koliko je nemoćan“, ukazuje.
On ističe i da je zamenik direktora Kancelarije za KiM trenutno žrtva političkog progona, ali napominje i da je ovaj funkcioner pokazao nivo dilentatizma.
„Kako mu niko nije prošao kroz taj govor? Ne bi prošao toliko loše da nije pomenuo Hamas i Izrael. I onda očekuje da ga Amerikanci spašavaju. Pritom izneo je stav o Hamasu i Gazi koji uopšte nije u skladu s državnom politikom Srbije, to je elementarni državni protokol, press služba koja treba da ti odobri govor. Neviđeni dilentatizam su tu pokazali. On je to uradio u najgorem mogućem momentu, kada su napetosti na vrhuncu, očekuje se rasplet političke krize“.
Popović je trebalo, smatra Gogić, da bude taktičniji u svom govoru, a njegova situcija, putem drugostepenog organa, mogla bi da se rasplete u mirnijoj atmosferi. „Ne mogu da zamislim sada Albanca jednog, tužioca ili sudiju, koji bi išao protiv politike struje i koji bi pustio nekoga ko je vređao OVK. Taj sudija ili tužilac posle ne bi mogao da izađe na ulicu sam. Takva je atmosfera. Kada se to malo smiri, naći će se neko razuman ko će reći da je Popović politički zatvorenik“.
Sve ovo pokazuje koliko Srbija više nije država i koliko ova vlast može da trpi poniženja i koliko je nemoguća, poručuje on i dodaje da hapšenje Popovića je i poruka Srbima sa Kosova i Metohija da Beograd ne može da ih zaštiti od zloupotrebe Kosovske policije od strane Kurtija.
Danasa