
Režim smenjuje, suspenduje i hapsi doktore, a Lekarska komora ćuti: Ni glasa zbog pritvora anesteziologu koji je pomagao studentu na protestu
Najveća i najuticajnija zdravstvena organizacija u državi, bez čije licence nijedan doktor ne može da radi i koja je dužna da štiti bezbednost i uslove rada lekara – Lekarska komora Srbije, ostala je, kao po običaju, nema na hapšenje dr Vladimira Stefanovića, koji je priveden nakon što je povređenom studentu na vidovdanskom protestu pružao pomoć, a danas je pušten iz pritvora posle 10 dana. Lekari, koji pričaju za Nova.rs, kažu da je ponašanje uprave LKS sramno, i da umesto zaštite i pomoći koju od njih očekuju, svaki put dobiju ćutanje, uprkos tome što iz meseca u mesec finansiraju postojanje ove organizacije.
Nijedna zvanična zdravstvena institucija nije se oglasila povodom hapšenja doktora Stefanovića, koji je danas, posle 10 dana pušten iz pritvora.

“Zbor zdravstvenih radnika tražo je podršku od Komore za studentske zahteve, nisu se oglasili. Kad su nam pritvorili kolegu jer je pomagao povređenom, morali su da reaguju, ali opet ih nema. Treba da se oglase jer predstavljaju sve lekare u ovoj zemlji. Oni su tu da štite naše interese i bezbednost, a svedoci smo da je bezbednost doktora Stefanovića bila ugrožena i da je bio žrtva napada”, kaže za Nova.rs dr Maja Krstić, iz Zbora zdravstvenih radnika Srbije.
Lekarksa komora Srbije je do sada, naglašava ona, morala da kontaktira i Ministarstvo zdravlja, MUP i Pravosuđe.

“Od njih treba da zahtevaju činjenice i istragu. Ne znam da li su to učinili, ali mogli su bar u medijima da osude napad. Trebalo bi da imaju autoritet jer predstavljaju preko 35.000 lekara, od kojih ubiraju članarine svakog meseca, pa da taj autoritet sad iskoriste. Te članarine se, između ostalog, koriste i za zaštitu lekara, ali mi ništa ne dobijamo. Pitamo se gde ide novac koji im plaćamo, a oni sami određuju visinu članarina, koje su za lekare mnogo veće nego za druge zdravstvene radnike”, kaže dr Krstić.
Sramno ćutanje
Od početka protesta, brojni lekari su zbog podrške pružene studentima u blokadi suspendovani sa radnih mesta, smenjivani, uglavnom sa rukovodećih funkcija, a sad ih i hapse, naočigled Komore, koja – tihuje.
“Niko nije reagovao na hapšenje našeg kolege, Lekarska komora, pa čak ni naša bolnica. Ne znam čemu služe ta udruženja ili Komora kojoj svi mi, ukjučujući i kolegu Stefanovića, mesečno plaćamo članarine, koje nisu samo zbog licence. Sramno je za njih što ćute, a mi uporno očekujemo zaštitu, koju su dužni da nam pruže, ali nje nema. Upad u Jedinicu intenzivne nege u Urgentnom centru u Beogradu, ostao je, kao i sve ostalo, bez komentara Komore. Ja sam šef Intenzivne nege u Opštoj bolnici u Zrenjaninu i to što se desilo u Urgentnom u Beogradu je nedopustivo, a još je veća sramota za našu profesiju, ali i bezobrazluk, što niko nije reagovao”, kaže za Nova.rs dr Ljubiša Murgić, anesteziolog i kolega dr Vlade Stefanovića u bolnici u Zrenjaninu.

Zadatak Lekarske komore Srbije je da obezbedi uslove za rad lekara i da ih zaštiti ako su onemogućeni da obavljaju svoj posao, odnosno pomognu čoveku kome je medicinska pomoć neophodna.
“U Srbiji 0,8 odsto od plate svakog lekara ide za članarinu u LKS. To članstvo je obavezno jer Komora izdaje licence. Sa druge strane jedna od osnovnih delatnosti Komore je da obezbedi zakonske uslove za rad lekara. Nažalost, Komora duži niz godina ne radi svoj posao, a poslednja dva direktora LKS su privatnici, iako je poznato da privatni sektor kod nas nije regulisan. Komora radi za vlast. Oni su ucenjeni i jasno je da Ministarstvo zdravlja kontroliše rad Komore”, objašnava dr Rade Panić, član Zbora zdravstvenih radnika Srbije.

Komora mora da bude nezavisna
“Ipak, ona to nije, ni najmanje. LKS ima solidnu sumu para na računu, za koju ne znamo na šta se troši. Ne rade svoj posao, ne obezbeđuju uslove za rad zaposlenih, niti postupaju po prijavama. Podnete su bar četiri prijave zbog ulaska civila u Jedinicu intenzivne nege u Beogradu, ali nije bilo odgovora. Dok je dr Stefanović bio u pritvoru, Komora je ćutala. Na njega su vršili pritisak da ne tuži MUP jer je pružao medicinsku pomoć povređenom, a dobio udarac od službenog lica. To lice je počinilo krivično delo onemogućavanja, ometanja ili sprečavanja pružanja zdravstvene pomoći, čime je ugroženo zdravlje, a možda i život povređenog”, objašnjava dr Panić.
Podsećamo i da je više od 1.100 lekara potpisalo krajem decembra 2024. peticiju podrške studentima i njihovim zahtevima dok se sa druge strane Lekarska komora Srbije brže-bolje ogradila od ove inicijative.

Lekari koji su pokrenuli ovu peticiju na internetu, izjavili su tada da „kada studenti dižu glas za pravdu, naša je dužnost da ih podržimo, te da imenom i prezimenom, javno stanemo rame uz rame uz njih“.
Nakon samo nekoliko sati pošto je peticija objavljena, Lekarska komora je na svom sajtu obnarodovala saopštenje u kom kaže da se kao profesionalna organizacija, protive svakoj vrsti diskriminacije, kako diskriminaciji na osnovu rasne, verske, nacionalne ili etničke pripadnosti, tako i po osnovu političkih ubeđenja.

Inače, doktor Miodrag Stanić, ginekolog kome je deset godina suđeno u vezi sa smrću pacijentkinje Jelice Panić (25), 2022. izabran je za direktora Lekarske komore Srbije. Doktor Stanić je vlasnik i direktor privatne klinike, a na čelu je jedine institucije u državi kojoj je zakonom propisano staranje o ugledu lekarske profesije i utvrđivanje povrede časti i lekarske dužnosti.
Na naše telefonske pozive, poruke i mejlove sa pitanjima o hapšenju dr Vladimira Stefanovića doktor Stanić, niti bilo ko iz LKS, nije se oglasio, niti odgovorio do objavljivanja ovog teksta.
Podsetimo i da se u proteklih osam meseci LKS samo jednom oglasila, i to u februaru ove godine, kada je došlo do napada na lekare, koji su u Palmotićevoj ulici stajali 15 minuta, kako bi odali poštu stradalima u Novom Sadu. Na njih je tada naletao automobil. LKS je osudila napad na kolege lekare iz Zavoda za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ulici.
“Lekarska komora Srbije se godinama unazad maksimalno zalaže za nultu toleranciju nasilja, kako bi zdravstveni radnici u Srbiji imali što bezbednije uslove za rad, kroz insistiranje na tome da sankcije za napade na zdravstvene radnike budu pooštrene i da se napad na zdravstvenog radnika tretira kao posebno krivično delo”, stajalo je tada u saopštenju Komore.
Nova