Ovaj režim je antiintelektualan i želi raskol studentskog pokreta

Ovaj režim je antiintelektualan i želi raskol studentskog pokreta

U razgovoru za Nova.rs profesor Filološkog fakulteta dr Milo Lompar i Filozofskog fakulteta dr Katarina Popović su govoreći o političkom kontekstu studentskih protesta, kao i o stanju na beogradskom Univerzitetu, rekli da je ovaj režim u osnovi antiintelektualan i da pokušava na svaki način da napravi raskol studentskog pokreta, ali i da izbjegne vanredne izbore.

Za sve autoritarne režime su univerziteti glavna tačka udara, jer se na njima njeguje sloboda mišljenja, rekla je Katarina Popović.

Milo Lompar je istakao da u širem kontekstu vlast u Srbiji koristi svoju upotrebljivost da bi pojačala pritisak na društvo, tako da se sada otvara pitanje ugroženosti Republike Srpske, ali i drugi spoljni aranžmani.

U tom smislu se i Univerzitet sada stavlja u fokus od strane vlasti kako bi se zaboravili ključni uzroci koji su pokrenuli proteste, a koje vlast nije riješila, smatra Lompar.

„Ovo je duboko antiintelektualni režim i on sada pokušava da napravi raskol u studentskom pokretu“, kaže Lompar.

Katarina Popović je takođe naglasila pokušaj režima da se skrene pažnja sa ključnih pitanja i sada se temom Univerziteta i nastave zamagljuju uzroci svega.

„Režim pokušava da stanje sa nastavom i odgovornost prebaci na studente“, smatra ona i da se mora boriti protiv besmislenog okrivljivanja studenata, jer vlast vodi kampanju u javnosti da su studenti krivi što nema upisa.

Nakon što režim nije odgovorio na studentske zahtjeve oni su izašli sa novim zahtjevom za vanredne izbore.

„Najmanji problem je po mom mišljenju nadoknada nastave, nego se radi o jednoj nesposobnoj vlasti koja nije u stanju da rješava probleme društva“ i zato je, smatra Popović, „logičan zahtjev studenata za promjenom vlasti na izborima.“

Lompar je istakao da su studenti pokrenuli promjene koje se ne tiču konkretno njih, nego društva u cjelini.

„Međutim, vlast sada ne želi izbore, iako je dugo govorila da su izbori najmanji problem“, kaže Lompar.

On ističe tri karakteristike studentskih protesta: miroljubivost, rodoljubivost i građansku usmjerenost ili opšti horizont prava. Aktivizam studenata je apsolutno miroljubiv, smatra Lompar.

Delegacija više fakulteta je danas predala vlastima zahtjev za vanredne izbore sa 1.500 potpisa profesora. Sada se očekuje odgovor vlasti, naglasili su oni, pri čemu je Lompar izrazio skepsu da će vlast da dozvoli izbore jer, kako je rekao „njihove akcije ne stoje dobro“.

ISTOK

 

CATEGORIES
Share This