„Naše tužilaštvo apsolutno mora da postupi po ovoj privremenoj meri Evroskog suda, a po njoj se može postupiti samo ako se istraži šta se zaista desilo 15. marta. Taj postupak mora ozbiljno da se povede“, kazao je Marinković na konferenciji za medije Anketne komisije o padu nadstrešnice.

Marinković: Tužilaštvo mora da postupi po meri Evropskog suda o zvučnom oružju
Tanasije Marinković, redovni profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu, rekao je da naše tužilaštvo mora da postupi po privremenoj meri Evropskog suda za ljudska prava o zvučnom oružju, a jedini način da se to uradi je da se istraži upotreba zvučnog oružja.
Marinković je kazao da pored istrage o događajima 15. marta moraju da se obustave i svi postupci protiv onih građana „koji se služe svojim ustavnim pravom na slobodu izražavnaja da učestvuju u javnom praspravama“.
Profesor prava je istakao da glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović mora da se vrati u granice Ustava i zakona.
„Privremena mera ne ulazi u to da li je bilo tog oružja ili ne, ali gde ima dima ima i vatre. Sasvim je jasno da Evropski sud ne bi doneo ovu meru, koja je zaista presedan u njegovoj praksi, da nije i sam bio uveren u to da je tog oružja bilo, što će reći da naši organi moraju i ovu stvar ozbiljno da istraže“, objasnio je profesor Marinković.
Upitan o izveštaju FSB o upotrebi zvučnog oružja i ko je nadležan da potraži pomoć inostrane službe, Marinković je kazao da se istrage diktiraju sa Andrićevog venca, kao i da se na toj adresi proizvode neistine.
„Više javno tužilaštvo u Beogradu se u ovom stvarima ponaša kao organ ne Republike Srbije, nego medijske kuće Informer, a ona sama je portparol predsednika Republike“, kazao je učesnik Anketne komisije.
Vida Petrović Škero, koja je takođe učestvovala na konferenciji, kazala je da jedino nadležni tužilac koji koji vodi taj postupak može da zatraži učešće strane službe u istrazi, a da prema do sada dostupnim saznanjima, tužilac tako nešto nije tražio.
N1