Ima li izlaza iz bezizlazne situacije? Studenti rizikuju, ali imaju „viši cilj“

Ima li izlaza iz bezizlazne situacije? Studenti rizikuju, ali imaju „viši cilj“

Ne čudi što se odluke o nadoknadi nastave donose bez saglasnosti studenata, jer oni koji su u blokadi poručuju – da ostaju u blokadi. Iako svesni da time mnogo rizikuju.

Kako naći izlaz iz bezizlazne situacije? Boreći se protiv nakaradnog sistema duže od pola godine, studenti su na korak da izgube celu godinu, godinu svojih akademskih studija. Pa iako bi neki od njih mogli ostati bez domova i bez stipendija, ukoliko se ne nađe neko rešenje, za razgovore s predstavnicima vlasti studenti ostaju zatvoreni.

Ipak, nakon što je premijer Đuro Macut vrata Vlade otvorio rektorima svih državnih univerziteta, rektor beogradskog sastao se sa svim dekanima i predstavnicima plenuma svih beogradskih fakulteta, nakon čega je izdao saopštenje koje zabrinjava.

„Studenti nisu prouzrokovali ovu krizu, ali samo kroz razgovor i uzajamno razumevanje, možemo je prevazići i obezbediti opstanak univerziteta. Podsećamo da su pored finansijske i egzistencijalne ugroženosti nastavnika i saradnika, na udaru i fakulteti i univerzitet u celini“, navodi se u saopštenju Univerziteta u Beogradu.

Da bi univerzitet opstao – neophodno je da se ova školska godina završi, a generacije novih studenata upišu. Zbog toga rektor Vladan Đokić poziva studente, nastavno osoblje i uprave fakulteta da zajednički omoguće da se to dogodi.

„Razgovor sa studentima je bio vrlo otvoren. Studenti su izneli svoje stavove, a dekani, odnosno rektor prvo, su izneli svoje strahove po pitanju sudbine univerziteta u Beogradu i praktično je dogovoreno da szudenti razgovaraju na svojim plenumima i da se ponovo vidimo da vidimo kakvi su njihovi stavovi“, kazao je dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić.

To što su jedni izneli stavove, a drugi strahove, ne znači da da ovi prvi nisu svesni šta rizikuju, ali cilj koji je imaju je, kažu, viši i što se studenata tiče za sada nema nastavka nastave.

„Trenutni stav ostaje da studenti ostaju u blokadi kao i do sada. Neće biti nastave, vežbi, ispita i ostalih aktivnosti“, istakao je student Pravnog fakulteta Petar Živković.

Sve je sada u rukama studenata i onih koji njihove zahteve treba da ispune.

„Svi razgovori bez učešća studenata nemaju nekog velikog smisla, zato što i da dođe do nekog dogovora, profesori, pa čak i oni koji ne podržavaju studente, sigurno neće biti oni koji će razbijati studentsku blokadu i silom ulaziti na fakultete“, dodaje profesor Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Dušan Dobromirov.

Silu, ali zamaskiranu, zasad koristi samo država, što kroz prosvetne inspekcije koje šalje na fakultete što kroz najave da su moguća razrešenja uprava fakulteta – ukoliko se blokade ne prekinu, a školska godina ne završi.

Na pitanje N1 da li je stav vlast fakultetima i Univerzitetu ispostavljen u formi zahteva ili je tema koja je otvorena, Roglić kaže: „Ne bih komentarisao“.

Jer takav je bio dogovor, šta se pričalo u Vladi ostaje u Vladi. Koja je nakon sastanka trebalo da izda saopštenje – ali nije. Ko zna – možda nisu navikli na ovakve ljude.

„Ja sam na samom početku rekao ili ću biti uz svoje studente ili neću biti dekan. Tako da to da li ću ostati dekan ili ne, potpuno mi je irelevantno“, istakao je Roglić.

„Beogradski univerzitet ima dugu tradiciju, preživeo je oba svetska rata i ako je uspeo da preživi kolone tenkova preživeće i ovu kolonu toi toi-ja ispred Skupštine“, poručio je Dobromirov.

N1

CATEGORIES
Share This