Enigma Marka Brnovića, novog ambasadora SAD u Srbiji

Enigma Marka Brnovića, novog ambasadora SAD u Srbiji

Američki predsjednik Donald Tramp objavio je danas da je za ambasadora SAD u Srbiji imenovao Marka Brnovića. On će na ovom mjestu zamijeniti Kristofera Hila, kome je istekao mandat u januaru ove godine.

O imenovanju Brnovića pišu i svjetski mediji. Tako Politico podsjeća na ranije medijske izvještaje u kojima se tvrdilo da će novi ambasador biti bivši guverner Ilinosia Rod Blagojević. Ovaj ugledni medij je ranije izvjestio da je Brnovič razmatran za ulogu američkog izaslanika za neku balkansku zemlju.

“Ne očekuje se da će se Brnović suočiti sa mnogim preprekama za potvrdu, jer se njegovi stavovi smatraju unutar mejnstrima Republikanske stranke i on nema posebno kontroverznu pozadinu u odnosu na druge Trampove kandidate za diplomatske funkcije”, piše Politico.

Dodaje se da je nejasno zašto je Tramp odabrao Brnovića umesto Roda Blagojevića — demokrate koji je postao čvrsti podržavalac predsjednika, za koga je takođe rečeno da se razmatra za ambasadora u Srbiji. Srpsko rukovodstvo je prilikom nedavne posjete Roda Blagojevića Beogradu sve uradilo kako bi ga kao budućeg ambasadora SAD predstavio kao nekoga ko bi mu bio naklonjen. Tako je, između ostalog, godstovao i na prorežimskoj TV Informer, uz silne hvalospjeve, na način kako to voli da radi ovaj medij sklon svakoj vrsti pretjerivanja i primitivizma.

Foks njuz navodi Trampove riječi da „Mark ponosni veteran Nacionalne garde vojske, a ranije je bio državni tužilac Velike države Arizona“.

Takođe dodaju da je oženjen Suzan Brnović, sutkinjom Okružnog suda SAD u Arizoni.

Arizona Independent News Network piše da je zbor Brnovića iznenadio mnoge političare iz Arizone, koji su primjetili da je on bio relativno nevidljiv kao Trampova pristalica, da nije bio značajan donator ili skupljač novca za Trampovu kampanju i da nema posebnu pozadinu u međunarodnoj diplomatiji.

“Brnović ne čekira nijednu od uobičajenih kutija tako da mora da ima nekoga ko će ga braniti u Trampovom svetu“, rekao je jedan takav političar, piše ovaj medij iz Arizone.

Još jedan medij iz Arizone, Foks 10 u svom video prilogu navodi da Brnović “ponovo uskače u politku priključujući se Trampovoj administraciji” tako što ga je američki predsjednik novinovao za ambasadora SAD u Srbiji.

“Kao sin izbjeglica od komunizma, Mark će biti snažan zaštitnik slobode i uvek će stavljati Ameriku na prvo mjesto. Čestitke, Mark!”, naveo je Tramp, prenosi Foks 10.

Jake veze sa srpskom dijasporom i Crkvom

Dakle, ne treba sumnjati da će Brnovićev stav biti isključivo u interesu američke, tačnije Trampove spoljne politike.

Pri tome nisu bez značaja njegove jake veze sa srpskom dijasporom i Srpskom pravoslavnom crkvom u Americi, koji su uvijek bili naklonjeni demokratiji u Srbiji, a protiv totalitarnih režima i politika. U tom svjetlu imidž sadašnjeg predsjednika Srbije Aleksandra Vučića nije pozitivan i na njega se tamo gleda kao na jedan od recidiva komunizma.

Brnović sa vladikom američkim Maksimom i njegovim ocem Lazarom Vasiljevićem

Inače, Srbi iz Čikaga su nedavno poslali otvorenu podršku studentima.

Okupljeni su sa sobom nosili transparente na kojima, između ostalog, piše:

„Iz Čikaga vaši. Svim srcem uz studente

„Vaša borba – naša borba“

„Država pripada deci, a ne deca državi“

„Od krvavih dlanova do jeftinih stanova. Krvava je staza od Lucifera do Deda Mraza“.

Iz biografije Marka Brnovića

Brnović je rođen u Detroitu (Mičigen) 1966. godine. Njegovi roditelji su bili Srbi koji su imigrirali iz bivše Jugoslavije, otac iz Crne Gore, a majka iz Splita (Hrvatska). On je izjavio da je njegova majka emigrirala u Sjedinjene Države kako bi pobegla od komunizma.

Brnović i njegova porodica su se preselili u Arizonu dok je bio mlad. Članovi su lokalne Srpske pravoslavne parohije u Finiksu. Od 2005. do 2007. godine, Brnović je bio lobista za „Corrections Corporation of America“. Postavljen je za direktora Arizonskog odeljenja za igre na sreću 2009. godine i zadržao je ovu poziciju do 2013.

ISTOK

CATEGORIES
Share This