Jirži Pleciti, šef Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje i istočno susedstvo, odgovorio je, kako je navedeno u dopisu, u ime predsednice EK Ursule fon der Lajen, na pismo koje je United Media (UM) uputila 12. marta, a u kome se ističe da su dezinformacije i govor mržnje koje plasira vlast doveli do pojačane kampanje pretnji, ali i fizičkih napada na novinare UM. Uz to, kako je navedeno u pismu UM, uprkos jasnim video dokazima, nijedan počinilac verbalnih i fizičkih napada na novinare – nije odgovarao, a državni zvaničnici i provladini mediji nastavljaju da targetiraju i ugrožavaju naše novinare, prikazujući ih kao neprijatelje države.

EK o napadima na United Media: Od suštinske je važnosti da novinari obavljaju posao bez zastrašivanja i ikakve pretnje nasiljem
Evropska komisija prati dešavanja u Srbiji i od suštinske je važnosti da novinari mogu da obavljaju svoj posao bez ikakve pretnje nasiljem, uznemiravanjem i zastrašivanjem, naveli su u odgovoru na pismo United Medie, u kom se dodaje i da se od Srbije očekuje da stvori podsticajno okruženje u kojem se sloboda medija i sloboda izražavanja mogu ostvarivati bez ometanja.
U odgovoru iz Evropske komisije stoji da su pažljivo pročitali pismo.
„Želim da vas uverim da Evropska komisija sa velikom pažnjom prati dešavanja u Srbiji. Sloboda medija je jedno od osnovnih temelja demokratskog društva i predstavlja fundamentalno pravo u EU. Stoga je to i ključni element procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Evropska komisija očekuje od Srbije da stvori podsticajno okruženje u kojem se sloboda medija i sloboda izražavanja mogu ostvarivati bez ometanja. U tom smislu, od suštinske je važnosti da novinari mogu da obavljaju svoj posao bez ikakve pretnje nasiljem, uznemiravanjem i zastrašivanjem, kako bi građani imali pristup svim informacijama, uključujući i one koje se tiču aktuelnih političkih dešavanja u Srbiji“, navodi se u odgovoru.
Kako dodaju, kao što je komesarka (Marta) Kos naglasila u svojim javnim izjavama, upravo evropski put Srbije nudi rešenja za mnoga pitanja koja su u osnovi zahteva današnjih demonstranata u Srbiji.
„Reforme koje želimo da vidimo tokom procesa pristupanja, ukoliko se pravilno sprovedu, ojačaće borbu protiv korupcije, obezbediti nezavisnost pravosuđa, odgovornost institucija i transparentne javne nabavke, unaprediti slobodu i pluralizam medija, kao i poboljšati izborne uslove. One bi takođe trebalo da obezbede podsticajno okruženje za civilno društvo i doprinesu otpornosti na dezinformacije i manipulaciju informacijama Komisija će nastaviti da pomno prati ova pitanja u okviru pregovora o pristupanju EU sa Srbijom“, istakli su u odgovoru.
Takođe će, kako dodaju, nastaviti da komuniciraju sa vlastima, predstavnicima opozicije i civilnim društvom, „podstičući ih da zajednički pronađu put napred za Srbiju, kako bi sproveli reforme koje su neophodne za evropsku budućnost zemlje“.
N1