Brnabić prijeti: Moramo sagledati probleme nastale zbog blokada,ko štiti prava studenata

Brnabić prijeti: Moramo sagledati probleme nastale zbog blokada,ko štiti prava studenata

– Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji.

Ona je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, navela da zbog blokada postoje tri pretnje.

Istakla je da je prva pretnja da preko 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.

Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su doneli odluku plenumi.

Treća pretnja je da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi naši fakulteti  koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, jer, kako je objasnila, ako samo 100 studenta koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se rufundira školarina, ti fakulteti bankrotiraju, navela je Brnabić.

Podsetila je da je Pravni fakultet u Beogradu otvorio prijave za januarski ispitni rok, da je bilo oko 8.000 prijava, ali da je onda izašao plenum i rekao da blokiraju fakultet i da studenti neće moći da polažu ispite.

Brnabić je istakla da u Srbiji u ovom trenutku ima oko 268.000 studenata, od kojih 230.743 na državnim univerzitetima.

Od ovih na državnim univerzitetima je 102. 413 budžetskih, a oko 17.000 studenata imaju smeštaj u studentskim domovima.

Brnabić je rekla da su problemi o kojima moramo da razgovaramo šta će se desiti sa svim studentima na budžetu i sa studentima koji imaju pravo na dom kada i ukoliko zbog blokada, za koje je istakla da su nezakonite, izgube pravo da budu budžetski studenti i izgube pravo na domove.

Ona je postavila pitanje koji procenat tih studenata neće moći da nastavi studiranje i ko se brine o tome.

Kada oni izgube pravo na studiranje na budžetu i pravo na domove, jer nisu mogli da polažu ispite, jer im je to zabranio neki plenum, ko onda odgovara i ko je kriv, zapitala je Brnabić.

Ona je ukazala da na državnim univerzitetima ima i 28.330 samofinansirajućih studenata, a da najveći deo studenata nisu završili semestar i nisu ispunili obaveze prema ovim studentima i nije im omogućeno da polažu ispite.

Ona je postavila pitanje kako štititmo njihova prava i ko štiti njihova prava.

Brnabić je ukazala na flagrantno kršenje Zakona o viskokom školstvu i Zakona o studentskom organizovanju.

Istakla je da svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana oko nas, ravnopravnih članova našeg društva.

(Tanjug) Foto: Tanjug

CATEGORIES
Share This