Iako su se u javnosti, uoči održavanja navedene posebne sjednice pojavljivale brojne dramatične informacije kako će parlament Srpske, navodno, donijeti odluku o otcjepljenju Srpske od BiH, kako će biti zabranjen rad SIPA, Suda i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj, te da se Dodik više neće pojavljivati na ročištima pred Sudom BiH, ništa od pobrojanog nije se ostvarilo.
Štaviše, od svih dramatičnih najava jedino što je vrijedno pažnje jeste to da su poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini Srpske preksinoć, pred zoru, usvojili zaključak da Milorad Dodik i Miloš Lukić (v. d. direktora Službenog glasnika RS) ne treba da se pojavljuju pred Sudom BiH sve dok predsjednik Republike Srpske, kako je navedeno, ne bude zdravstveno sposoban da prati suđenje.
Time je, prema mišljenju analitičara i dobrih poznavaoca ovdašnjih političkih prilika, još jednom pokazano to da aktuelna vlast u Republici Srpskoj, već po pravilu, zateže odnose sa strancima u BiH do krajnjih granica, ali da kada dođe do ivice “pucanja” zategnutog kanapa, po definiciji, vlast u Srpskoj isto tako se povlači.
Politički analitičar Tanja Topić, komentarišući za Srpskainfo događanja sa posljednje posebne sjednice parlamenta Srpske, ističe kako joj se čini da je to bio “nastavak dobro poznate sage kada se gurne prst u oko međunarodnoj zajednici, a onda se u sekundi sve ublaži i vrati na fabričke postavke”.
– Ovi zaključci to jesu, viđeni po ko zna koji put, povlačenje funkcionera iz donošenja odluka na nivou države, negiranje Tužilaštva i Suda BiH, visokog predstavnika, koji je istina ovog puta imenom i prezimenom ozvaničen u zaključcima. Čak se ustuknulo i od prvobitnog zahtjeva da se Milorad Dodik ne odaziva pozivima Suda BiH, koji se označava neustavnim, pa je na kraju ostalo na tome da ne dolazi na ročišta dok mu to zdravstveno stanje ne dopusti – kaže Topićeva za naš portal.
Ona smatra da su upozorenja o činjenju krivičnih djela, koja su Narodnoj skupštini RS prethodno bila poslata iz Tužilaštva BiH, bila glavni okidač za povlačenje koraka unazad, kao i zahtjevi tužilaštva, koje se tobože ne priznaje, o uvidu u dokumentaciju sa sjednice Kolegijuma Narodne skupštine Republike Srpske.
– Podatak da se sve organizovalo po hitnom postupku, u vrijeme Božićnih praznika, ukazivalo je na procjenu da ce izostati oštra reakcija predstavnika međunarodne zajednice. Evropskoj uniji je poslata ucjena i prijetnja o obustavljanju reformi. Budimo iskreni, tu se ništa ne obustavlja jer gotovo ništa nije ni učinjeno od strane domaćih političara od usvajanja kandidatskog statusa. EU, koja je u ovom procesu pokazala više entuzijazma, tako se našla na tapetu onih kojima je dugo vremena gledala kroz prste – smatra Topićeva.
Univerzitetski profesor i politički analitičar Drago Vuković za Srpskainfo kaže da zaključci Narodne skupštine Republike Srpske predstavljaju neku vrstu “međurješenja”.
– Loša stvar je da je izostalo srpsko jedinstvo u Narodnoj skupštini, kada se radi o ozbiljnim nacionalnim pitanjima. Moja osnovna zamjerka našoj politici u parlamentu jeste to što se poslanici ne uzdižu iznad klasičnih uskih političkih interesa. Zakonodavna vlast nije politička. Ona je više jedna nacionalna institucija, koja je ključna za donošenje najboljih zakona. Konflikti koji su vrlo teški u politici, a koji se prenose u Narodnu skupštinu, jako su loši za ukupnu situaciju u Srpskoj – tvrdi Vuković.
Ako se, kako dodaje, već donosila odluka o nedolasku Dodika na ročišta u Sud BiH, bolje bi bilo, prema njegovim riječima, da je donijeta odluka da Dodik uopšte ne ida na ta suđenja i da to bude stav Narodne skupštine Republike Srpske.
– Podsjećam da je u parlamentu Srpske još ranije izglasano da se ne poštuju odluke nelegitimnog visokog predstavnika, Ustavnog suda BiH, te Suda i Tužilaštva BiH – ističe Vuković.
Srpskainfo