ŠTA JE TO ŠTO PRIVLAČI BIRAČE Fejsbuk aktivizam i društvene mreže protiv šatora, ića i pića

ŠTA JE TO ŠTO PRIVLAČI BIRAČE Fejsbuk aktivizam i društvene mreže protiv šatora, ića i pića

U Republici Srpskoj i BiH juče je zvanično počela predizborna kampanja a sudeći prema prvim društvenim i političkim akcijama kandidata za najvažnije lokalne funkcije i lidera najuticajnijih stranaka iz vladajućih partija i opozicije, aktivizam na društvenim mrežama te masovna druženja čiji je cilj, navodno, poboljšanje života običnih građana i dalje se nalaze pri vrhu prioriteta učesnika u izbornoj utakmici.

Komentarišući za Srpskainfo početak izborne kampanje u BiH, kao i “recept” za uspjeh političkih stranaka koje učestvuju u kampanji, komunikolog Mladen Bubonjić ističe da će i u predstojećoj kampanji prema njegovim riječima, glavna borba biti vođena između pristalica aktuelnog predsjednika Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika, te pristalica opozicije i politike koju predvode Narodni front Jelene Trivić, SDS, PDP i “Liste za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.

– U ovoj kampanji glavna predizborna strategija biće opet okupljanje pod šatorima. S druge strane, uzimajući u obzir da su važnost društvenih sfera prepoznali i politički konzervativci i takozvani politički monoliti, mogli smo da vidimo da je čak i Milorad Dodik, koji je posljednjih godinama eksplicitno odbijao da izađe u digitalnu sferu, u posljednje vrijeme i te kako prisutan u toj sferi i da je otvorio nalog gotovo na svim društvenim mrežama na kojima je izuzetno vidljiv i prisutan – kaže Bubonjić za Srpskainfo.

Mladen Bubonjić
FOTO: FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Sve navedeno je, kako ističe, u kontekstu modernog političkog marketinga kojeg domaći političari, navodi Bubonjić, sve uspješnije primjenjuju.

 Draško Stanivuković prvi je pokazao da se od izbora do izbora može napraviti ogroman iskorak koristeći drušvene mreže. To je njegova “glavna baza”, iako ovo što sada radi ne predstavlja značajan iskorak u odnosu na ono što je ranije radio zato što političke stranke i političke opcije imaju svoju stalnu glasačku bazu. Konkretno, šta god da se desi, oni koji glasaju na izborima uvijek će imati svoje baze, a to su stranački ljudi bliski strankama za koje glasaju – tvrdi Bubonjić

Prije svega, kako ističe, tu misli na Draška Stanivukovića, a primjetno je da i lider Liste “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović sve uspješnije primjenjuje prisustvo na društvenim mrežama. Donekle se, kako ističe, to odnosi i na Jelenu Trivić.

 Ostali su tu početnici, nisu toliko prisutni, ali treba uzeti u obzir i specifičnosti da oni, u suštini, nisu toliko važni osim članovima njihovih stranaka. Tradicionalni pristup kampanji, koja se vodi pod šatorom, i dalje će biti presudan u kampanji – smatra Bubonjić.

Politički analitičar Tanja Topić, s druge strane, smatra da uprkos sve većem prisustvu modernih tehnologija prilikom “prilaženja” biračima i približavanja korisnika društvenih mreža političkim stavovima kandidata za najvažnije funkcije, mentalitetu prosječnog birača u Srpskoj i BiH i dalje je najbliža tzv. kampanja “od vrata do vrata”.

– Mentalitetu prosječnog birača u BiH, uprkos snažnom prodoru kampanje putem društvenih mreža i zbivanjima u političkom prostoru zadnjih nekoliko godina, najviše odgovara kampanja “od vrata do vrata”. Mnogim građanima više odgovara neposredan razgovor s kandidatima. U vrijeme opšte otuđenosti svima je draže kad ih neko sasluša i kad muke i frustracije mogu podijeliti s drugim, iako negdje duboko znaju da im te probleme neće riješiti političari – kaže Topićeva za Srpskainfo.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sjaj i glamur sa društvenih mreža i fotošopirana lica, prema njenim riječima, ne pružaju sliku realnosti i teškoća s kojima se građani suočavaju.

– Prodor ovog kanala komunikacije napravio je sadašnji gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković. On se prvi na taj način obratio mladim ljudima, kao najaktivnijim korisnicima društvenih mreža. Vođeni njegovim uspjehom, na društvene mreže su se “nakačile i stare političke lisice”, vjerujući u njihovu moć Mislim da je ta opijenost moćima drustvenih mreža kratkog daha i da fejsbuk aktivizam, koji je ugušio supstancu, a omogućio dominaciju forme, nikako nije odraz stvarne društvene i političke participacije. Šatori, iće i piće će i dalje zauzimati značajno mjesto u kampanji, jer je na neki način to postalo dio izbornog mentaliteta. Za mlađu populaciju to su žurke i koncerti u organizaciji iskusnih stranačkih procjenitelja o tome šta mladi vole i kako ih vezati uz političku organizaciju. Oni koji ne podlegnu pijanstvu PR stranačkih majstora, čarima društvenih mreža i političkim pjevačkim zvijezdama, izborni dan provešće u tišini svojih domova – zaključuje Topićeva za naš portal.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This