Jedna od najava koje je Dodik iznio gostujući u programu RTRS bila je i skoro održavanje “srpskog sabora”, na kome bi, prema njegovim riječima, trebalo da učestvuju svi relevantni faktori iz političkog i javnog života u Republici Srpskoj.
Kako je naveo, planirani srpski sabor predstavlja inicijativu akademske zajednice u Srpskoj, koja je podržana od strane Srpske pravoslavne crkve (SPC), a na saboru bi, prema Dodikovim riječima, trebalo da učestvuju predstavnici vlasti, opozicije, SPC, boračke organizacije, nevladinog sektora…
Tema sabora bi, otkrio je predsjednik Srpske, trebalo da bude “razmatranje aktuelne situacije”.
– Javno kažem da prihvatam da budem dio toga, da vidimo šta ko misli. Nisu svi zabludni, ni mi iz vlasti, ni oni iz opozicije. Mi, Srbi, treba da pokažemo kako se to radi – rekao je Dodik, dodajući da će u subotu biti održan sastanak predstavnika aktuelne vladajuće koalicije u Republici Srpskoj na koji nisu pozvani i predstavnici opozicije.
Šta o ideji održavanja “srpskog sabora”, koji je došao po inicijativi akademske zajednice, a koji je najavio Milorad Dodik misle predstavnici opozicije u Republici Srpskoj i da li će se odazvati pozivu za prisustvo takvom događaju, pitali smo vodeće opozicionare. Sudeći prema njihovim odgovorima, navedeni sabor ponovo će biti daleko od “sabornosti”, budući da naši sagovornici, prema njihovim prvim reakcijama, nemaju namjeru da se tamo pojave.
– Za tu inicijativu prvi put čujem, pa tako mogu dati samo neka lična razmišljanja, a ne i zvaničan stav stranke – kaže za Srpskainfo predsjednik SDS, Milan Miličević.

Navodi da sve što je SDS “imala da priča i što će pričati ubuduće” ide preko institucija Republike Srpske, prije svega Narodne skupštine.
– To su mjesta gdje se donose odluke i iznose stavovi. Sve drugo su neformalni razgovori. Mi smo, kao opozicija iz Srpske, bili prisutni na Svesrpskom saboru u Beogradu iako nismo bili pozvani. Tada smo bili opstruisani ne iz Beograda, već iz Banjaluke jer nam nisu uputili pozive, iako je bilo dogovoreno na nivou predsjednika skupština Srbije i Srpske, Ane Brnabić i Nenada Stevandića, da se pozovu svi predstavnici srpskih političkih partija. Tada sam imao i direktan razgovor i izvinjenje gospođe Brnabić, jer je ona bila ubijeđena da smo pozive dobili. Lično mi je to rekla – navodi Miličević.
Dodaje da je SDS učestvovao na navedenom Svesrpskom saboru jer su u toj stranci smatrali da je to ispravno.
– Što se tiče ove najave o srpskom saboru, koji najavljuje Dodik, malo je apsurdno da nas predsjednik Republike svakodnevno brutalno ponižava, vrijeđa, proglašava izdajnicima, stavlja nam mete na čelo, a onda nas kao nešto poziva. To je toliko dvolično, čak bezobrazno i nepristojno, da nemam ni neku volju da se bavim takvim razmišljanjima. Ako stigne takav poziv, to će biti predmet razgovora na nivou stranačkih organa koji će odlučiti da li ćemo doći ili ne – kaže Miličević.
Potpredsjednik PDP i šef kluba poslanika te stranke u Narodnoj skupštini RS, Igor Crnadak, ocjenjuje da je “teško reći šta Dodik misli”, jer je lider SNSD, prema njegovim riječima, u posljednje vrijeme davao razne izjave o konfiskaciji imovine, sudijama i “brojnim drugim naučno-fantastičnim stvarima”.

– Zbog toga je nejasno na šta je Dodik konkretno mislio kad je najavio takav sabor. U svakom slučaju, ja, kao narodni poslanik, a i ostatak opozicije, sigurno ćemo se odazvati jednom ozbiljnom razgovoru na kome će se pokušati postići jedinstvo da se zaustavi pljačka Republike Srpske od strane SNSD režima – kaže Crnadak za naš portal.
Ako, kako dodaje, stigne poziv da se duboko uđe u analizu i kazne svi odgovorni zato što je Republika Srpska izgubila stotine miliona KM kroz razne sumnjive arbitraže, zato što je 500 miliona KM dobila samo mala grupa firmi za IT poslove iz budžeta Srpske, za razne druge mahinacije u javnim preduzećima, sigurno dolazi na takav sastanak.
– Ako sazovu sastanak da kaznimo one koji su za to odgovorni i da Republika Srpska nastavi dalje pošteno, dolazim na takav sastanak danas, ako pozovu. Uvijek sam za to da napravimo srpsko jedinstvo oko stvari koje su važne za Republiku Srpsku – ističe Crnadak.
Lider Liste Za pravdu i red, Nebojša Vukanović, poručuje da on i njegova stranka “namaju o bilo čemu razgovarati s Miloradom Dodikom”.

– Taj čovjek je davno prestao da bude relevantan za bilo kakve razgovore. Povlači sulude poteze ne slušajući nikoga i doveo nas je u ozbiljnu krizu i probleme. Svaki dan se priča o novim sankcijama sa Zapada koje će našoj privredi nanijeti dodatnu štetu. Taj čovjek je najveći neprijatelj Republike Srpske i nemamo s njim o bilo čemu da razgovaramo. Neozbiljno je pripremati neki sabor. Imali smo ga ljetos i vidjeli kako je to prošlo – kaže Vukanović za Srpskainfo.
Osvrćući se na incijativu o održavanju “srpskog sabora” o kojem je govorio Milorad Dodik, a koji je, prema njegovim riječima, inicirala akademska zajednica, predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, smatra da je akademska zajednica, šta god i ko god se podrazumijevao pod tim pojmom, prilično zakasnila.
– Vjerovatno je ta akademska zajednica zabrinutija šta će biti sa rukovodstvom Republike Srpske i sinekurama koje dobijaju od tog rukovodstva, nego šta će biti sa Republikom Srpskom. Ako bi se razmatrao jedan takav prijedlog sabora, onda bi na njemu trebalo analizirati i ukupnu ekonomsku, finansijsku, socijalnu, demografsku i sve druge aspekte društvenog života u Republici Srpskoj koji su urušeni, a ne samo aktuelnu političku situaciju koja je uzrokovana političkom ugroženošću rukovodstva Republike Srpske, za koje se nadam da neće dovesti do ugrožavanja i političkog statusa Republike Srpske – kaže Trivićeva za naš portal.

To je, kako navodi, ta uzročno-posljedična veza i opasnost onog što u Narodnom frontu smatraju “hazarderskom politikom koju vodi aktuelno rukovodstvo Srpske”.
– Što se tiče akademske zajednice, ona je jedan fluidan pojam. Još uvijek se sjećam peticije grupe intelektualaca nakon izbora 2022. godine u kojoj su dali podršku Miloradu Dodiku i osudili one, to jest mene, za “prekrajanje izborne volje” i označili me kao stranog plaćenika. Zamislite apsurda, Milorad Dodik prekroji volju naroda, dovoljno je pogledati dokaze o krađi glasova iz Prijedora, Zvornika i Doboja, i onda “akademska zajednica” optuži nekog drugog za to – ističe Trivićeva.
Ako ta akademska zajednica, koju su, prema njenim riječima, tada činili uglavnom članovi SNSD i politički analitičari zaduženi za veličanje lika i djela Milorada Dodika, ako je ona i sada inicijator sabora, predsjednica Narodnog fronta navodi da bi “razmislila da dođe kako bi ukrstila stavove sa takvima”, jer su se, ističe, oni do sada krili po forumima zatvorenim za drugačije stavove.
– Ipak, toliko je pojam akademske zajednice urušen da je pitanje da li sam u fizičkoj i mentalnoj kondiciji da posmatram toliku količinu kukavičluka i licemjerja. Milorad Dodik treba da zna da postoji i akademska zajednica koja je vrlo dobro svjesna svih šteta koje je nanio srpskom narodu u cjelini – poručuje Trivićeva.
Srpska info