SNSD načelnici raskućili opštine da bi sebe skućili
Zbog žestoke svađe, koja je izbila na sjednici Saveza opština i gradova Republike Srpske, ispod radara je prošla kontroverzna izjava Milana Kovača, načelnika nerazvijene opštine Šipovo, koji je „velikodušno“ ponudio Banjaluci pomoć od 2 miliona KM.
Podsjećamo, danima su trajale tenzije zbog prijedloga Saveza opština i gradova RS da se izmjenom Zakona o budžetskom sistemu RS gradovima koji imaju više od 100.000 stanovnika, ili u prevodu Banjaluci i Bijeljini, prihodi od PDV smanje za sedam odsto, u korist nerazvijenih opština.
Na sjednici Saveza opština i gradova RS moglo se čuti svašta, ali je ipak hit bila diskusija Milana Kovača, koji je u svom stilu ponudio da “pomogne” Banjaluci sa 2 miliona KM, iako je opština kojom rukovodi na spisku nerazvijenih.
Očekivano, uslijedile su žestoke reakcije. Kao što je Srpskainfo ranije pisala, u privatnim firmama načelnika Šipova plate kasne, pa su radnici u njegovoj Drvnoj industriji Šipovo (DIŠ) nedavno štrajkovali.
Iako još nisu primili oktobarsku platu i nemaju zdravstveno osiguranje, jer su im doprinosi, tokom cijele 2024. godine, plaćeni samo za 4 mjeseca, radnici su pod pritiskom odustali od štrajka.
U ranijoj izjavi za Srpskainfo, Kovač je štrajkače nazvao neradnicima, a potom im prijetio otkazima.
Inače, radnici u Kovačevoj firmi ne dobijaju platne liste, iako je to zakonska obaveza, i zabranjeno im je sindikalno orgnaizovanje.
Prema ranijem pisanju poslovnog portala Kapital, Kovač je za svoje dvije privatne firme, tokom 3 godine čak 5 puta tražio odgodu plaćanja poreskih obaveza.
Uz to, tokom njegova dva načelnička mandata, opština Šipovo se zadužila za 7 miliona KM, što je više od polovine godišnjeg budžeta opštine.
Zbog svega ovog, mnogi su reagovali na njegovu ponudu pomoći Banjaluci. Ističe se reakcija Milana Plavšića, koji je bio Kovačev protivkandidat na lokalnim izborima.
Ipak, bilo bi nepravedno isticati samo “dostignuća” Milana Kovača, jer Šipovo nije jedina nerazvijena opština, koja tavori u kandžama osione vlasti.
Među 16 nerazvijenih i 19 izrazito nerazvijenih opština, većinu čine one bogate šumom, koje bi mogle solidno živjeti od naknade za sječu šuma i od drvne industrije, a neke i od eko turizma.
Ali, nije tako, jer su “Šume RS” u milionskim gubicima, a povlašteni drvoprerađivači u sprezi sa vlastima i direktorima šumarija, gledaju samo svoj interes.
Tako je i izrazito nerazvijena opština Čajniče prilično bogata šumom. Ipak Šumsko gazdinstvo “Vučevica”, koji je vodio kadar SNSD Mirko Živković, naslagala je samo u prvoj polovini ove godine skoro milion KM gubitaka. Ipak, stranka Milorada Dodika je upravo Živkovića kandidovala za načelnika ove opštine.
Iako je na raspolaganju imao sve šumske resurse i bio direktor firme u kojoj radi većina zaposlenih Čajničana, Živkoviću je načelnička fotelja izmakla za dlaku: izgubio je za 57 glasova.
Potom je ostao i bez direktorske fotelje, ali to Čajniču nije pomoglo da se izvuče iz čara.
U izrazito nerazvijenom Kalinoviku već godinama vlada nepotizam: i šumom i drumom. U ovoj maloj, umirućoj opštini važno je zvati se – Sladoje. Kadar SNSD Radomir Sladoje, dugogodišnji načelnik opštine, godinama je sklapao poslove sa firmom koju, zvanično, vode njegova kćerka i zet.
Ta je firma, između ostalog, proizvodila pelet, koji se, kako je pisao Impuls portal, mogao naručiti na broj telefona načelnika opštine.
Dobri odnosi lokalne vlasti sa šumskim gazdinstvom “Zelengora” Kalinovik, ogledali su se, ne samo u redovnom snbdjevanju načelnikove peletare sirovinom, nego i u tome što su šumari u službena vozila točili gorivo isključivo na pumpi u vlasništvu porodice Sladoje.
Uz sve to, jedna načelnikova firma je opštini “puržala ugostiteljske usluge” i to po prilično paprenim cijenama, što je zapelo za oko i istraživačima Transparensi internešnela u BiH.
Iz svega navedenog da se naslutiti da načelnik i načelnikovi ljudi imaju nekoliko firmi u izrazito privredno nerazvijenom Kalinoviku. Zato je izreka omiljena među poslodavcima, koja glasi “ima posla ko hoće da radi”, u ovom gradiću prevodi kao “ima posla ko je dobar sa načelnikom”. Ko nije, njemu… šipak.
Na minulim lokalnim izborima Radomir Sladoje je opet pobijedio na izborima. Protivkandidati su mu bili još dvojica Sladoja: Đorđe i Vlade.
A kakva je situacija u izrazito nerazvijenoj opštini Rudo, najbolje svjedoči činjenica da je opozicioni kandidat za načelnika, Marko Novaković, fizički napadnut i to vrlo ozbiljno.
Nakon što je izašao iz bolnice, izgubio je na izborima od kandidata SNSD Dragoljuba Bogdanovića, koji je obnovio mandat, iako su za njegove vladavine u gradiću zatvorene jedina mesara, ćevabdžinica, apoteka i banka. Pekara, kiosk, restoran, supermarket, bioskop, aktivan dom kulture.. koje Rudo odavno nema, nisu ponovo otvoreni.
I u Rudom ima šume, ali je direktor šumskog gazdinstva, Darko Ćupović iz SNSD, pošteđen smjene iako je psolovao sa gubicima. Zaključeno je da on ne može popraviti saldo, jer je desetogodišnja šumsko privredna osnova na isteku.
U prevodu, Ćupović i njegovi prethodnici su posjekli sve što se posjeći moglo, a Rudo je istovremeno ubrzano propadalo.
(Srpskainfo) Foto: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER