Fer i pošteni izbori u BiH su, prema već ustaljenom mišljenju, tek misaona imenica. Dok građani traže da im se glas čuje i pravilno prebroji, izbori (p)ostaju teren blokada, prijetnji i manipulacija.
U takvoj borbi, pitanje poštenja prelazi iz tehničke procedure u samu srž demokratije.
Jer, ako se transparentno brojanje glasova mora izboriti kroz prijetnje, institucionalne blokade i međunarodne intervencije, jasno je gdje smo, šta smo i dokle smo.
Posljednjih dana, političarima su, ponovo, puna usta izbornih tehnologija.
Nametanja
Stranke Trojke su, jasno i glasno, izgovorile neće podržati budžet ukoliko se u njemu ne osiguraju sredstva za nabavku skenera i opreme za izbore, a za šta je, inače, potrebno izdvojiti oko 112 miliona KM.
I tako se “rodilo” novo uslovljvanje, i to baš u trenutku kada se sve češće govori o tome da će Kristijan Šmit, koga Republika ne priznaje za visokog predstavnika, nametnuti odluku koja podrazumijeva da se dio dobiti Centralne banke BiH proslijedi Centralnoj izbornoj komisiji, kako bi se nove tehnologije mogle nabaviti na vrijeme.
Podsjetimo da je predsjednik Srpske Milorad Dodik, ranije najavio da će, u slučaju novih nametanja Šmita, doći do eskalacije krize u Bosni i Hercegovini.
Šef Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak kaže da je jasno da je još samo SNSD protiv jačanja intergriteta izbornog procesa i vraćanja povjerenja građana. Ipak, siguran je da izborne krađe završavaju 2026. godine.
– Sada je jasno da u SNSD žele Šmitovo nametanje, kako bi poslije toga kukali i dizali tenzije sve do izbora – siguran je Crnadak.

Predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović je, ipak, skeptičan. On kaže da se sve više govori o tome da će Šmit odustati od uvođenja skenera da ne bi ljutio “prijatelja Dodika”.
-Dodik zaprijeti strancima, zapad i međunarodna zajednica, koji su ga doveli na vlast, povlače se i prave mu ustupke zbog ‘stabilnosti‘. Bez stranaca, prije svega američke ambasade i Delegacije Evropske Unije u BiH, ne bi bila moguća nagodba i ustupci da se ukine pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, a pitanje je da li su prodali drugostepenu presudu, time i cijelu državu – rekao je Vukanović, naglašavajući da će, opozicija povesti narod u proteste, ukoliko “stranci” pokušaju još jednom da učine uslugu Dodiku.
Apstinenti
Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparensi Internešnel BiH” za Srpskainfo kaže da bi izborne tehnologije bile od ključne važnosti da se sačuva volja građana, koliko god da je to moguće.
-Budući da su prethodno postojale opstrukcije političkih elita, kada je u pitanju bilo kakvo unapređenje izbornog procesa, nije za očekivati da se uspiju dogovoriti ni sada – kaže on.

Smatra da bi to moglo još više da uspava apstinente, koji su već odavno izgubili povjerenje u izborni proces.
-Kod nas je izlaznost ionako mala, većinom na izbore izlazi stranačka vojska i oni koji su zaposleni u javnom sektoru – kategoričan je on.
Srpskainfo