
Republici Srpskoj treba predsjednik kao što je Branko Blanuša (VIDEO)
Republika Srpska je predugo u hroničnoj krizi, a aktuelna Vlada je samo nastavak onoga što smo do sada mogli da vidimo, tako da je za neophodne promjene potreban potpuno novi pristup politikama, koji može da pruži jedino opozicioni blok, rekao je, gostujući u rubrici “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN televizije predsjednik pokreta “Svojim putem”, Igor Radojičić.
Bahata vlast nije imala sluha za prijedloge opozicije kako da se izađe iz trenutne krize oko presuda Dodiku i vanrednih izbora, već je nesnađena donijela niz pogrešnih i kontradiktornh odluka, tako da imamo ličnost koja se do podne ponaša kao da je predsjednik, a od podne nije, kaže Radojičić.
“Zatvorska kazna je otkupljena, podnesena je kandidatura Siniše Karana za predsjednika Republike sa potpisom predsjednika SNSD-a Milorada Dodika. Dakle, ide se sa kandidaturom za novog predsjednka, jer postojećeg nema. To je jedan potpuni politički, protokolarni i pravni haos, koji trenutno vlada. Pojavilo se ovlaštenje za HDZ-ovog potpredsjednika koji sad potpisuje zakone, dakle jedna nezabilježena situacija, koju ćemo gledati i inaredna dva mjeseca”, rekao je Radojičić.
SNSD je izabrao “mekanog” predsjedničkog kandidata koji je tu samo da bi do redovnih izbora čuvao poziciju nekom jačem igraču, dok je kandidat SDS-a Branko Blanuša, koga je pokret “Svojim putem” podržao, veoma dobro rješenje za Republiku Srpsku, kojoj je neophodan reset, smatra lider pokreta “Svojim putem”.
“Ja mislim da Republici Srpskoj, ne samo sad, zbog ovih prijevremenih izbora, već vezano i za redovne izbore koji su iduće godine, zaista treba na mjestu predsjednika Republike neko korektan, pomirljiv, tolerantan, akademski obrazovan, neko ko će moći da na scenu uvede određenu smirenost i da napravi malo reda u ovom političkom haosu, koji traje i koji je najvećim dijelom izazvan od strane vladajućih, koji su postali bahati, netolerantni, vrlo bezobrazni, jer im je, što kaže narod, vlast udarila u glavu. Kako kaže poslovica: “Velika vlast kvari, a apsolutna vlast apsolutno kvari”, rekao je Radojičić.
Radojičić se dotakao i teme formiranja novog političkog pokreta, koji će 19. oktobra biti ozvaničen na Palama, rekavši da će svi njegovi činioci – PDP, Pokret “Svojim Putem” i ostali, zadržati svoj subjektivitet i da će na narednim izborima predstavljati veoma čvrstu koaliciju, što je novi organizacioni oblik u Srpskoj. A na pitanje: ”Otkud on i Draško Stanivuković u koaliciji”? -Radojičić je rekao:
“Mi smo veoma različti. Dolazimo iz različitih generacija, sa različitih strana političke scene, imamo različite biografije i potpuno razlčit stil, ali smo saglasni oko toga da su potrebne promjene, sistemska refrma u Republici Srpskoj, koja nije moguća samo ako se koalicija “A” samo zamjeni koalicijom “B”, saglasni smo da je potrebna velika vodeća snaga opozicije, koja može da pobjedi SNSD sutra i ukoliko smo spremni, a za sada jesmo, da prevaziđemo lične sujete, animozitete, lične različitosti, da smo tolerantni, uviđajni, da poštujemo jedni druge, onda će ova naša različitost predstavljati ogroman potencijal”, objašnjava Radojičić.
Vrijeme promjene svakako dolazi. Ušli smo u tranziciju, koja je skoro uvijek problematična i haotična. Treba nam više mudrosti, a manje teških riječi, uvreda i kletvi. Dolazi vrijeme u kome će Vlada morati da radi, a ne da figurira kao proteklih godina. Dolazi vrijeme kada će političari i političke partije morati da isporuče rezultate i vrijeme polaganja računa, zaključio je Radojičić.
(BN) Foto: BN