Podsjećamo, prvostepenom presudom koja je prije pola godine izrečena Dodiku zbog nepoštivanja odluka Kristijana Šmita, koga institucije Srpske, inače, ne priznaju za visokog predstavnika, aktuelnom predsjedniku RS i lideru SNSD izrečena je kazna zatvora od godinu dana, kao i šestogodišnja zabrana obavljanja dužnosti predsjednika Republike Srpske.
U međuvremenu, protiv Dodika, ali i premijera Srpske Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića pokrenuta je i istraga zbog navodnog napada na ustavni poredak BiH, a zatim i raspisana potjernica jer se oni nisu odazvali na poziv za saslušanje u Tužilaštvo BiH.
Međutim, pod najblaže rečeno, kontroverznim okolnostima, Dodik, Višković i Stevandić nedavno su otišli u Sarajevo i dali iskaz pred pravosudnim institucijama BiH, nakon čega je za njima ukinuta potjernica i mjere pritvora.

Uoči izricanja pravosnažne presude predsjedniku Republike Srpske u domaćoj javnosti povela se žučna rasprava o tome kako bi očekivana presuda trebalo da glasi – da li će Dodik biti oslobođen svih ranijih optužbi, da li će, možda, biti oslobođen kazne zatvora, ali će mu biti zabranjeno političko djelovanje, ili će, pak, u drugostepenom postupku biti potvrđena prvostepena presuda.
Takođe, ništa manje burna diskusija vodi se i oko toga kako će, i u kolikoj mjeri, pravosnažna presuda Dodiku uticati na ovdašnje političke prilike, da li će doći do njihove relaksacije ili dalje eskalacije krize?
Politički analitičar Ivana Marić za Srpskainfo kaže da bez obzira kakva će biti sudska odluka, s jedne strane biće nezadovoljnih, a sa druge onih koji su zadovoljni presudom.
– To će kratkoročno dovesti do usijanja političke situacije. Dugoročno, dobro je da se ta priča konačno, pa na bilo koji način završi – kaže Marićeva za naš portal.

Budući da je v. d. direktora Službenog glasnika RS Miloš Lukić, kako podsjeća, oslobođen krivice u prvostepenom postupku, ona ocjenjuje da bi se moglo zaključiti kako će i drugostepena presuda Dodiku biti makar ublažena.
– Mislim da je glavno pitanje to da li će Dodik moći zadržati svoju političku funkciju. Nakon što prođe početni talas reakcija, koji će trajati nekoliko dana i gdje će svako braniti svoje stavove i napadati Sud BiH, u zavisnosti kakva presuda bude, doći će do smirivanja političke situacije, osim ako se potvrdi odluka o zabrani političkog djelovanja. U tom slučaju nastaviće se priča oko vanrednih izbora za predsjednika Republike Srpske, čime će se ponovo uskomešati prašina na političkoj sceni – predviđa Marićeva.
S druge strane, politički analitičar Tanja Topić smatra da cijeli proces oko izricanja pravosnažne presude aktuelnom predsjedniku Srpske “izjeda crv sumnje šta se dešavalo svih ovih mjeseci daleko od očiju javnosti”, kao i oko toga “ko je i za koga postigao određene ustupke”.
– To je dobra ilustracija stanja duha i svijesti ovog društva. Možemo pretpostaviti moguće scenarije vezane za pravosnažnu presudu. Bitno je skrenuti pažnju na kontekst u kojem se ona iščekuje. Dodikovim odlaskom u Sud BiH i ukidanjem pritvora otvoren je ogroman prostor za sumnju, pa smo se našli u teorijama zavjere čiji su akteri dijelovi međunarodne zajednice, obavještajnih struktura, bitnih političara iz sve tri etničke zajednice, pravosudnih institucija – nabraja Topićeva.

Ako bi pravosnažna presuda Dodiku proistekla iz tog “političkog dogovora” bila oslobađajuća, onda bi to, tvrdi ona, bila potvrda nekoliko važnih stvari koje se odnose na BiH.
– Jedna je poraz pravosudnih institucija i potvrda da su one produžena ruka politike, da su političari iznad zakona i da su, zapravo, oni zakon. Oslobađajuća presuda značila bi i veliku pobjedu Milorada Dodika, kao i veliki poraz međunarodne zajednice u BiH, što bi on svakako nastojao kapitalizovati. Pitanje je da li bi to istovremeno značilo relaksaciju političkih prilika u BiH, jer bi to dalo zeleno svjetlo protagonistima aktuelne politike iz Republike Srpske da još odlučnije i slobodnije nastave sa provođenjem kursa koji su započeli – ističe Topićeva.
S druge strane, kako dodaje, potvrđivanje prvostepene presude imalo bi isti efekat u smislu nestabilnosti, neizvjesnosti i jačanja tenzija.
– To, naravno, zavisi od toga kako će politički vrh Republike Srpske prihvatiti eventualno osuđujuću presudu – zaključuje Topićeva.
Srpskainfo