PROKLETSTVO PAVIĆEVE STRANKE 6 godina mangupa, preletača, razlaza i novih pomirenja

PROKLETSTVO PAVIĆEVE STRANKE 6 godina mangupa, preletača, razlaza i novih pomirenja

Tri parlamentarne stranke, nasljednice nekada moćnog DNS na čelu sa Markom Pavićem, danas vode bitku za preživljavanjem.

Kada je lider SNSD Milorad Dodik nakon parlamentarnih izbora 2018. godine najavio obračun sa mangupima iz DNS niko nije ni slutio da će ta stranka iznjedriti još 2 vladajuće partije.

Obračun iz 2018. godine doveo je do cijepanja DNS i osnivanja DEMOS na čelu sa Nedeljkom Čubrilovićem. Međutim, već nakon narednih izbora 2020. godine Dodik ponovo kreće u obračun s „mangupima“ iz DNS.

Uslijedila je ostavka Nenada Nešića, koji je u međuvremenu došao na čelo DNS, sa mjesta direktora „Puteva RS“ i izlazak DNS iz vladajuće koalicije, što je dovelo do novog cijepanja stranke i osnivanja NPS na čelu sa Darkom Banjcem.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Parlamentarni izbori 2022. godine donijeli su nove nevolje za Pavićeve nasljednike pa su DNS napustila 2 od 4 narodna poslanika, koliko su ih imali.

Činilo se nakon toga da će ove tri stranke naći „smiraj“ ali ovogodišnji lokalni izbori su pokazali da se prokletstvo Pavićevih nasljednika nastavlja.

Osim što su doživjeli „potop“ u Banjaluci, NPS i DNS su „podbacili“ i u još nekim opštinama i gradovima u Srpskoj, dok je DEMOS počeo da puca po šavovima.

Stranku je nedavno napustilo dvoje od 5 poslanika iz Narodne skupštine Republike Srpske, partija je podijeljena na one koji žele da Čubrilović ode sa njenog čela i one koji se drže po strani, dok je istovremeno upitan i njihov ostanak unutar vladajuće koalicije.

Na ivici cenzusa

DNS i NPS spas vide u ponovnom ujedinjenju, koje su ovih dana najavili, dok DEMOS za sada pokušava da „ispegla“ odnose u koaliciji, ali i da ponovo konsoliduje svoje redove.

Ima li lijeka za Pavićeve nasljednike?

Politički analitičar Velizar Antić ističe da je veliki problem za ove tri stranke taj što se nalaze na ivici cenzusa.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Dakle, oni su na svega par hiljada glasova od toga da ne budu parlamentarne političke partije. A bez poslanika u NSRS oni praktično ne bi ni postojali. Činjenica da se nalaze u vlasti i da iz toga crpe određene privilegije i pozicije njima i omogućava da imaju određeno biračko tijelo. Svaki izlazak iz vlasti bi bio poguban za bilo koju koalicionu partiju SNSD – ističe Antić za Srpskainfo.

Dodaje da je pozicija svih malih koalicionih partija jako složena. Smatra da bi određeni vid ukrupnjavanja bio dobar za njih jer bi na taj način postali snažniji i samim tim bi upravo oni imali veći ucjenjivački potencijal prema SNSD.

– Možda je upravo ovo trenutak da krenu u tom pravcu i da zajednički nastupe na predstojećim opštim izborima – kaže Antić.

Politička analitičarka Tanja Topić s druge strane ističe da ono što ove stranke još uvijek održava u životu jeste činjenica da su u vlasti.

– Tako su izgradili klijentelističku mrežu koja ih drži u političkom životu. Nisu izgradili sopstvene političke identitete, značajke po kojima se izdvajaju u odnosu na druge partije – kaže Topićeva za Srpskainfo.

Tanja Topić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Oni su, dodaje, u javnosti prepoznatljivi kao mali koalicioni partneri koji se bore za dio plijena koji im pripada po koalicionim sporazumu.

– I kad se zamjere najjačem, brzo potrče istom da mu objasne da nisu krivi. Bez stava i bez kičme postojaće dok najveća koaliciona stranka ne odluči drugačije – kategorična je Topićeva.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This