Jer, utanjila se nit od „nema izbora“ do „nema problema“. Milorad Dodik, predsjednik SNSD, do juče je bio neumoljiv, ali je, u međuvremenu, čini se, popustio. Od nekoga ko je mijenjao zakone, najavljivao krivične odgovornosti, pozivao policiju da spriječi organizovanje biračkih mjesta, Dodik se transformisao u nekoga ko kaže da nema problem s tim da SNSD izađe na prijevremene izbore.

Pretpostavljali su to, od samog početka, opozicionari, pa su svi, osim predsjednika PDP Draška Stanivukovića, odlučili da krenu u ovu bitku.
Glavni odbor SDS bi 20. septembra trebalo da održi sjednicu na kojoj će glavna tema biti rasprava o kandidatu za novog predsjednika Republike Srpske na prijevremenim izborima, koji su, inače, zakazani za 23. novembar.
– Definitivno ćemo donijeti stav o našem učešću na izborima, ali ja pretpostavljam da će se govoriti i o imenima kandidata. Glavni odbor ima nadležnost da o tome donosi odluku. Moj lični stav jeste da bi SDS trebala da uzme učešće – izjavio je nedavno v. d. predsjednika SDS Jovica Radulović.

Predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović vjeruje da će SDS, na pomenutoj sjednici, izabrati kandidata.
– Ipak, smatram da to ne bi trebalo da bude odmah objavljeno. Ako prerano izađemo sa imenom, onda ćemo dati priliku režimskim medijima da tu osobu provlače kroz blato, da je pokušaju kompromitovati. Treba sačekati da SNSD izađe sa svojim imenom, a ne da mi uvijek povlačimo prvi potez, čime se otvara mogućnost režimskim medijima da se bave tabloidnim pisanjem, prljavom kampanjom i svim mogućim podmetanjima. Nema potrebe za žurbom, borba se vodi svaki dan, režim se raspada – kaže Vukanović za Srpskainfo.

Veći problem od imena kandidata je, dodaje Vukanović, „neprijateljsko ponašanje“ Draška Stanivukovića prema opoziciji.
– On uporno govori kako ne treba da se izađe na prijevremene izbore. Samim tim, produbljuje apatiju naroda, što odgovara režimu Milorada Dodika – kategoričan je Vukanović.
Trka
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić smatra da bi SDS morao da ubrza procese, što i ne sumnja da će se desiti.
– Mi ćemo da sačekamo da se stvari u SDS razriješe. Nemamo drugog izbora. Prijevremeni izbori su blizu, znamo da SNSD čeka da opozicija izađe sa imenom kandidata, nakon čega će i oni saopštiti svoje ime, pod izgovorom da se „izdajnička opozicija“ ne bi dočepala te pozicije – smatra Trivićeva, naglašavajući da će referendum, ukoliko bude održan, biti kampanja SNSD.

– Izbori su blizu, a kako je riječ o prijevremenim izborima, to nije trka na 5.000 ili 3.000 metara, u kojoj imate vremena za taktike. Mi sad imamo trku na 100 metara, a tu je važan početni vjetar. Mislim da u SDS moraju da budu svjesni toga – naglasila je Trivićeva.
Srpskainfo