Posljedice raskida s SNSD-om: Moguće blokade i uvod u još jednu “veliku krizu” u BiH

Posljedice raskida s SNSD-om: Moguće blokade i uvod u još jednu “veliku krizu” u BiH

Analitičari ne vide razliku između moguće blokade rada Doma naroda i dosadašnjeg učinka bh. vlasti.

Nakon što SNSD nije podržao dva zakona koja je bilo potrebno usvojiti na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji, stranke okupljene u koaliciju trojke (SDP BiH, Narod i pravda i Naša stranka) odlučile su da, s opozicijom iz oba entiteta, smjene iz rukovodstva Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojšu Radmanovića (SNSD).

Trojka ujedinjena s opozicijom, a HDZ s SNSD-om

Za njegovu smjenu, kao i za smjenu ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, koji se nalazi u pritvoru, glasalo je 26 zastupnika iz SDP-a, NiP-a, NS-a, SDA, DF-a, NES-a, BHI-KF, SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red. Smjenu Radmanovića i Nešića nije podržao HDZ BiH, čime je potvrđeno partnerstvo Dragana Čovića s Miloradom Dodikom.

Delegata SNSD-a u Domu naroda PSBiH Radovana Kovačevića pitali smo kako će se ovaj potez odraziti na funkcionisanje gornjeg doma državnog Parlamenta.

“Nema potrebe da ja to komentarišem. Kada je riječ o Domu naroda, donosit ćemo odluke u narednom periodu, zaštit ćemo interese Republike Srpske”, kratko je kazao Kovačević.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da će se SNSD odlučiti za blokadu rada Doma naroda PSBiH. Međutim, ni u tom slučaju ne vidi razliku u odnosu na trenutno stanje.

“Sklona sam vjerovati da će SNSD da se osveti zbog smjene rukovodstva Predstavničkog doma, što su uostalom odmah najavili i neki od njihovih članova. Ali, po čemu je to drugačije stanje od onog koje smo imali prethodnih godina? Evropski put bio je samo zavaravanje dijela evropskih zvaničnika i sredstvo manipuliranja i ucjenjivanja. Dakle, mi imamo ovjereno stanje blokada, neraskidivog partnerstva između HDZBiH i SNSD, makar im se pogledi ka Evropskoj uniji drastično razlikovali. Barem u pojavnom obliku. SNSD će posegnuti za miniranjem kvoruma i nastaviti stigmatizaciju opozicije kao izdajničke, neprijateljske i plaćeničke, jer je “zarad fotelja izdala narod”. Kad oni sjede u tim foteljama onda je to patriotizam”, govori Topić za Buku.

Sead Numanović, urednik portala Politicki.ba, kaže da je tek napravljen prvi korak smjenom Radmanovića s vrha Parlamenta Bosne i Hercegovine.

“Trojka je jučer objavila i da raskida koaliciju s SNSD-om. Politički lider bosanskih Srba Milorad Dodik ekspresno im je odgovorio da su oni to uradili već prije i da ‘svakako neće s njima’. Đavo je uvijek u detaljima. Vidjet ćemo šta će od svega biti na kraju. Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, odmah je najavio sastanak (razvrgnute) koalicije – Trojke, SNSD-a i njegovih satelita i HDZ-a BiH sa svojim pratnjama”, ističe za Buku Numanović.

Vlast je teško promijeniti bez izbora i visokog predstavnika

Proces promjene vladajuće većine, podsjeća on, izuzetno je kompliciran u Bosni i Hercegovini.

“U njemu, ‘najjednostavnije’ je da se u Predstavničkom domu Parlamenta BiH promijeni jedan od trojice (do)predsjedavajućih i da se kadrovi jedne stranke ili grupacije izbace sa čelnih pozicija parlamentarnih komisija i odbora. Nije neka ni ‘komplikacija’ da se slično uradi i sa Domom naroda. Ali, promijeniti vlast, bez izbora, iznimno je teško. To, bez izbora, može uraditi samo visoki predstavnik. A njemu ne pada na pamet da se petlja. Vidite da nije u stanju provesti ni vlastitu odluku u vezi finansiranja institucija kulture BiH”, naglašava Numanović.

Postavlja se pitanje je li ovo uvod u još jednu “veliku krizu” u BiH?

“Ne vjerujem. Mi smo već u njoj. Čak i kada se napravi neki “iskorak”, obavezno slijedi “10 koraka nazad”. Toliko puta smo to već vidjeli do sada. Usvojena su sada ta neka dva “evropska” zakona. Ali, to uopće ne znači da u martu mjesecu možemo očekivati “zeleno svjetlo” za početak pregovora s Evropskom unijom. Stoje još dva zakona i dva imenovanja koja čekaju dogovor. SNSD i Milorad Dodik ih blokiraju, posebno zakon o sudovima BiH. A tu je i SNSD-ovo blokiranje Plana reformi iz Programa rasta EU za zapadni Balkan. Trojka je objavom raskida koalicije s SNSD-om povukla prvi potez. Vidjet ćemo šta će na kraju od svega biti. Volio bih da se radi o dobro isplaniranom i iskoordiniranom koraku i koracima. Zasad, to ne vidim”, podvlači Numanović.

U međuvremenu, predsjednik NiP-a Elmedin Konaković kazao je da ga je jučer zvao lider SNSD-a Milorad Dodik, te naglasio da je za stranke trojke SNSD “izbrisan gumicom”.

Potom se oglasio i Dodik, koji je potvrdio da je zvao Konakovića.

“Rekao sam šta radite to. Imamo situaciju. Hajde da vidimo šta ćemo da radimo u Domu naroda. Ako ne završite Dom naroda, niste ništa uradili. Vi ste nama poslali poruku da mi nismo dobrodošli u BiH. Onda ni BiH nije dobrodošla nama”, rekao je Dodik.

Dodik bi razgovarao o putu ka EU, ali…

Predsjednik SNSD-a je izjavio da se Narodna skupština RS-a neće uključiti u rad Predstavničkog doma PSBiH sve dok se ne izabere član kolegija iz reda srpskog naroda.

Dodik je također kritikovao opozicione stranke iz Republike Srpske, SDS i PDP, nazivajući njihove poteze “izdajničkim”. Optužio ih je da su se ujedinili s političkim predstavnicima iz Sarajeva kako bi djelovali protiv interesa RS-a.

“Kad god je potrebno učiniti nešto štetno za Republiku Srpsku, opozicija staje rame uz rame s bošnjačkim političarima,” kazao je.

Govoreći o evropskom putu BiH, Dodik je naveo da je Republika Srpska spremna razgovarati o tome, ali samo ako je to u skladu s njenim interesima.

“Evropski put nema alternativu samo ako poštuje naše interese i ustavne pozicije,” dodao je.

Na kraju, Dodik je poručio da će Republika Srpska nastaviti štititi svoje interese i pozvao predstavnike svih političkih opcija da poštuju ustavnu strukturu države.

Podsjetimo, većina koja je jučer uspostavljena u Predstavničkom domu PSBiH, ima većinu svojih delegata i u Domu naroda. Međutim, probleme im može praviti SNSD, jer nepojavljivanjem njihova tri delegata na sjednicama ne bi postojao kvorum za rad.

Jedna od mogućih opcija u budućem periodu mogla bi biti i da se uspostavi vlast između SNSD-a HDZ-a BiH i SDA, što je danas bivšoj stranci na neki način i preporučio Konaković.

Konaković traži da SDA predloži boljeg diplomatu od njega

Ministar vanjskih poslova BiH kaže da novu koaliciju trebaju činiti proevropske stranke, a o blokadama Doma naroda Parlamenta BiH će govoriti kada i ako do toga dođe.

“Najrealnija većina na državnom je HDZ – SNSD – SDA, kako bi to SDA objašnjavala, uživao bih gledati”, naveo je Konaković.

Dodao je da trojka s HDZ-om ima korektan odnos, a da li Čović vidi saradnju s onima koji su jučer glasali protiv evropskih zakona, to će on reći.
“Ni u jednoj opciji koalicije sa SNSD-om, NiP tu neće biti. U ovom trenutku može bez svakoga na državnom nivou”, rekao je Konaković.

Konstatirao je da ukoliko SDA želi u vlast neka ponudi ime koje će njega mijenjati i neka predlože dobrog diplomatu, a on će mu dati sve kontakte.

BUKA

CATEGORIES
Share This