Isam lider SNSD Milorad Dodik, proglasio je ove izbore, na kojima su odnijeli više od 330 hiljada glasova i osvojili vlast u 47 lokalnih zajednica, jednim od najuspješnijim. Kako bi dodatno uvećao ovaj uspjeh, Dodik je naglasio da je SDS osvojio 11 odsto glasova, PDP sedam odsto, ali i da je SDA, kao najjača partija kod Bošnjaka, osvojila 34 lokalne zajednice.
Ako pitamo Dodika, sve je to, između ostalog, rezultat napora SNSD – političke partije koja je na vlasti više od dvije decenije.
A, ako pitamo analitičare?
-Pored osnovnih aspekata, koji čine jedan politički sistem, tu se nadograđuju posebni elementi, svojstveni samo za ovaj politički habitus, a to su mnogobrojni pritisci, ucjene, malverzacije, kupovina glasova i slične nelegalne radnje ili radnje na granici legalnosti. Ako se uzmu u obzir ovi aspekti, ne možemo zaključiti da SNSD ima toliku podršku naroda čisto radi popularnosti svog programa, svoje ideologije i slično, kao što bi to bilo u nekim normalnim, etabliranim demokratijama – smatra komunikolog Mladen Bubonjić.
SNSD, kaže Bubonjić, dobar dio uspjeha zasniva na novcu koji je akumulirao kroz sve ove godine.
-Taj novac usmjerava na, hajmo reći, jednu vrstu egzistencijalnog uslovljavanja ljudi. Drugim riječima, ako ne glasaju za SNSD, mogu se naći u veoma nezavidnoj poziciji – da izgube posao, da ne mogu ostvare neke benfite… Tu su i kupovina glasova i kombinacije s ostalim političkim faktorima, pošto izbori nisu čista demokratija, nego čista matematika. Pobjeđuje onaj ko ostvari najveći broj glasova i sve što nije zabranjeno, dozvoljeno je, a tu nerijetko dolazimo na ivicu zakona – kaže on.
Preslagivanje kadrova
SNSD, naglašava Bubonjić, drži sve poluge moći, pa se tako uspjeh ove partije više može pripisati tome, nego stvarnoj podršci građana.
– SNSD ima razgranatu moć u institucijama, ne samo u političkom sistemu. Ne ulaže mnogo energije u već postojeću moć, već nastoji da je očuva i to istim principima koje sam već naveo. Tu je i preslagivanje kadrova, što je SNSD doveo do savršenstva: naizmjenično nagrađivanje i kažnjavanje koalicionih partnera, prijetnje, obećanja. I ne rade to samo koalicionim partnerima, nego i partijama iz redova opozicije – uspijeva da ih usmjeri u kanal koji njemu odgovara. Nekad uspješno, nekad bezuspješno. To se, recimo, može vidjeti u Banjaluci, gdje je SNSD, kao stranka, dobio većinu glasova, ali njihov kandidat nije prošao za gradonačelnika, iz čega možemo zaključiti da je to druga strana mača nesaradnje, uslovljavanja ili razmirica s koalicionim partnerima – zaključuje Bubonjić.
Snažna infrastruktura
Politikolog Vojislav Savić uspjeh SNSD vidi, između ostalog, u snažnoj stranačkoj infrastrukturi.
-Nema tu mnogo dilema. Osim snažne stranačke infrastukture, tajna uspjeha SNSD je i lider koji očigledno uživa najveću popularnost među biračima – kaže on.
Dio zasluga se, dodaje, može pripisati i opoziciji.
– U opozicionim redovima je opšte rasulo, budući da se ne naziru jasne konture njenog sadašnjeg, a ni budućeg djelovanja. Sve to zajedno dovelo je do ovih rezultata, kojima mogu biti veoma zadovoljni u SNSD – zaključio je on.
Srpakainfo