Očekivanja od njegovog dolaska su visoka, a među srpskim političarima je stvorena gotovo euforična atmosfera, prvenstveno zbog Brnovićevih srpskih korijena što izaziva nadu da bi njegov odnos prema Srbiji, Republici Srpskoj i srpskim interesima mogao biti drugačiji u odnosu na bivše diplomate iz SAD.
U Srbiji se dolazak Brnovića doživljava kao potencijalna šansa za jačanje odnosa između dvije zemlje.
Mnogi političari vjeruju da bi Brnović mogao postati ključni posrednik u približavanju srpskih interesa američkoj administraciji, što bi dovelo do unapređenja političkog dijaloga i boljeg razumijevanja između Beograda i Vašingtona.
S druge strane vlast u Republici Srpskoj Brnovićev dolazak vidi kao neku vrstu slamke spasa.
Postoji velika nada da bi Brnović mogao igrati ključnu ulogu u izgradnji boljih odnosa između Republike Srpske i međunarodne zajednice.
Srpski političari vjeruju da bi Brnović mogao postati važan posrednik u promovisanju interesa Republike Srpske na globalnoj sceni, koristeći svoj diplomatski uticaj u Vašingtonu kako bi olakšao bolji položaj Srba u BiH.
Očekivanja su visoka, ali pitanje kako će se razvijati Brnovićeva uloga zavisiće od mnogih faktora, uključujući i širu političku situaciju u regionu i međunarodne pritiske.
Kao diplomata, on će biti pod pritiskom da prati politiku koju vodi američka vlada, koja, iako se povremeno prilagođava, ima jasne ciljeve u vezi sa Balkanom, koji nisu nužno u skladu sa svim željama srpskih vlasti.
Njegova sposobnost da iznese argumente iz srpske perspektive mogla bi donijeti određene koristi, ali moraće da se uklopi u širu američku strategiju.
Ima li se vlast Srpske čemu nadati i šta novo donosi dolazak Brnovića pitali smo političke analitičare iz Srbije i Srpske.
Politički analitičar iz Beograda Cvijetin Milivojević ne dijeli euforiju po pitanju dolaska Marka Brnovića.

Ističe da je iz ugla Republike Srpske mnogo bitnije ko dolazi za ambasadora SAD u BiH.
Milivojević podsjeća da se ranije za tu poziciju pominjala Olga Ravasi.
– Bilo bi više efekta od njenog izbora ambasadora u BiH nego od izbora Marka Brnovića za ambasadora u Srbiji. Zašto to kažem? Da, Mark Brnović jeste porijeklom sa ovih prostora i održava kontakte sa srpskom zajednicom, ali on je rođen u Americi i ne treba očekivati od tih ljudi da naglašavaju svoje nacionalno porijeklo s obzirom na to da dolaze da predstavljaju SAD i američke interese, a ne svoje – naglašava Milivojević.
On dodaje da većina američkih ambasadora, osim što su dobri vojnici svoje države, dobar dio njih su i lobisti.
Milivojević ističe da ne zna Brnovićev bekgraund, ali da je svjestan da, osim političara, i većina građana Srbije smatra da će njegov dolazak biti pozitivan za Srbe.
– Da li vjerujem u to, pa nešto baš ne vjerujem – ističe Milivojević za Srpskainfo.
On kaže da nova američka administracija ne šalje neke prijateljske signale prema Srbiji ali ni neprijateljske, što je dovoljno.
Milivojević ističe da nije siguran da Mark Brnović može da učini nešto posebno drugačije u odnosu na zvaničnu američku politiku.
– Ni bivši ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil nije nešto specijalno radio protiv Republike Srpske, niti je radio na promociji Kristijana Šmita. Više je na njegovoj promociji indirektno radila vlast Aleksandra Vučića, pa i sam patrijarh srpski, koji su ga primali u zvanične posjete titulisali ga kao legitimnog predstavnika OHR – navodi Milivojević.
Politička analitičarka Tanja Topić ističe da se Srbi raduju svim ambasadorima ili visokim međunarodnim zvaničnicima koji imaju srpsko porijeklo.

– To nikako nije garancija da će politika te države iz tog razloga biti blagonaklona prema državi domaćinu. Ona nije još jasno potcrtana iz Amerike kad je riječ o ovom prostoru, što govori o tome da region nije u fokusu SAD – kaže Topićeva za Srpskainfo.
Dodaje da bez obzira na očekivanja, nadanja, simpatije, povezanost kroz porijeklo, Mark Brnović će sprovoditi politiku zemlje iz koje dolazi.
– Dakle, ti odnosi se određuju u Trampovom kabinetu – naglašava Topićeva.
Srpska info