
Jedinstven nastup opozicije za predstojeće izbore skoro nemoguća misija
Na svim dosadašnjim opštim izborima opozicija u Republici Srpskoj je naspram vladajuće koalicije SNSD-a imala jedinstven nastup kada su u pitanju kandidati za inokosne funkcije, predsjednik RS i srpski član Predsjedništva BiH. Iako je još više od godinu dana vremena do izbora, trenutni odnosi unutar opozicije takvu mogućnost svode na minimum.
U takvoj situaciji šanse opozicionih kandidata su skoro nikakve, jer i jedinstvena opozicija okupljena oko jednog kandidata bi imala relativno malu mogućnost pobjede, imajući u vidu trenutni pojedinačni rejting stranaka opozicije.
Kako trenutno stvari stoje SDS kao još uvijek najjača opoziciona stranka najavljuje da će imati kandidate i za predsjednika RS i srpskog člana Predsjedništva BiH, kako je to najavio nedavno na ATV njen lider Milan Miličević. U kojoj mjeri je takav optimizam realan možda je poznato samo Miličeviću, obzirom na loš ili skoro nikakav rad te stranke na terenu, ali je vidna lična frustracija nedavnim prelaskom narodne poslanice Maje Dragojević Stojić u redove PDP. Međutim politika nije stvar emocija i sujeta, iako od te bolesti pate i drugi lideri opozicije.
– Svaki prelet i krađa mandata, bio on u SNSD ili PDP, nije ništa drugo do brutalna krađa volje birača. O tome će odlučivati Glavni odbor SDS kad dođemo u fazu kandidatura. O tome smo samo neformalno razgovarali. Uglavnom, može se sigurno reći da je sada takva vrsta priče o zajedničkom kandidatu mnogo dalja nego što je bila prije – govorio je tada Miličević za Srpskainfo.
PDP i njen novi lider Draško Stanivuković ne kriju da imaju velike ambicije, što potkrepljuje njegov pojačan rad na terenu, veća vidljivost i energija koju ulaže u jačanje stranke i njenih kapaciteta. Za razliku od SDS za koje je novo članstvo misaona imenica, PDP bilježi konstantan priliv novih članova, posebno mladih, ali i nekih razočaranim stanjem u SDS-u, što je za Miličevića više nego bolna činjenica.
300 novih članova PDP-a u Bijeljini
Istovremeno, nedavni pokušaj SDS da u javnost izađe sa novom političkom platformom i konceptom tzv. vlade u sjeni, ostao je samo pusta želja i nerealizovana aktivnost, a transferi koji su najavljivani u SDS i opozicione redove su bili priča bez pokrića, jer se ništa u tom smislu nije desilo. Ukoliko ne računamo najavu izborne saradnje sa potrošenim kadrom SNSD Igorom Radojičićem, čija politička težina je danas marginalna i bez stranačke infrastrukture.
S druge strane, ne cvjetaju ruže ni u odnosima Draška Stanivukovića sa ostalim opozicionim liderima. Tako su se trzavice između Stanivukovića i ostalih vodećih opozicionara u Srpskoj pojavile nedugo nakon što je Stanivuković na lokalnim izborima 2020. godine osvojio svoj prvi mandat na mjestu gradonačelnika Banjaluke. Skoro da nema mogućnosti da Jelena Trivić podrži Draška Stanivukovića kao mogućeg kandidata na izborima, a vrlo izvjesno je na sličnom fonu i lider Liste Za pravdu i red, Nebojša Vukanović, koji već dugo ima izrazito kritičko mišljenje prema “liku i djelu” aktuelnog gradonačelnika Banjaluke. Možda bi njima bila bliža opcija podrška kandidatu iz redova SDS, ali se još uvijek ne nazire takav kandidat i veliko je pitanje dostizanja potrebnog kapaciteta glasova za pobjedu.
Kada se sve sabere i oduzme, ukoliko se ništa značajno ne promijeni unutar opozicionih redova, mala je mogućnost da opozicija na izborima napravi ozbiljniji rezultat. Možda još jedino kao mogućnost da se razmisli o nekoj vrsti saradnje po crnogorskom scenariju, gdje je opozicija i pored značajnih razlika uspjela da se ujedini i napravi dobar rezultat. Inače, vremena je sve manje i na kraju će se svoditi računi ko je u stvari odradio posao za režim, a ko ne. Jer mu na ovaj način i ovakvim (ne)radom nema alternative.
ISTOK