
Igra moći između Igora Dodika i Vlade Đajića
U jeku rastućih tenzija unutar vladajuće koalicije u Republici Srpskoj, pitanje koje sve češće dominira političkom scenom jeste: da li SNSD svjesno urušava odnose sa dugogodišnjim koalicionim partnerima, poput Demosa i Socijalističke partije, te drugih manjih stranaka, i kakve bi posljedice to moglo imati na predstojećim opštim izborima?
Posebno je zanimljiv, kako tvrdi naš izvor, primjer opštine Čelinac, gdje je nedavno počela procedura smjene predsjednika Skupštine iz redova Socijalističke partije, što je poslalo jasnu poruku o smjeru daljeg razvoja saradnje unutar vlasti.
Međutim, iza ove lokalne krize, kako tvrdi naš izvor, krije se dublji sukob – ne između partija, već unutar same stranke SNSD.
SUKOB NA RELACIJI DODIK MLAĐI – VLADO ĐAJIĆ
Prema dobro obaviještenim izvorima, tokom juna Igor Dodik, sin predsjednika Republike Srpske i jedan od ključnih neformalnih političkih operativaca u vrhu SNSD-a, intervenisao je kod rukovodstva u Čelincu sa zahtjevom da se ne narušava koalicija sa Socijalističkom partijom Petra Đokića.
Njegova jasna poruka bila je da se sačuva politički mir, bez velikih potresa i smjena, te da socijalisti ostanu dio vlasti barem do završetka izbora.
Ipak, ta instrukcija nije bila dovoljna da zaustavi Vladu Đajića, predsjednika Gradskog odbora SNSD Banjaluka, čovjeka porijeklom iz Čelinca, koji je preko svojih političkih kanala i uticaja u lokalnoj organizaciji SNSD-a pokrenuo snažan pritisak na smjenu predstavnika Socijalističke partije.
Izvori bliski SNSD-u tvrde da Đajić nije želio samo smjenu, već i da na taj način demonstrira vlastitu moć i dominaciju na lokalnoj sceni, osporavajući time i autoritet Igora Dodika.
Jedan od sagovornika blizak SNSD-u kaže:
„Đajić želi pokazati da je on glavni operativac na terenu, da njegova riječ presuđuje. Time izaziva autoritet Igora Dodika, pokazujući da sin lidera stranke nema stvarni uticaj na lokalne strukture“.
Upravo zbog ovih sukoba, Čelinac postaje simbol unutrašnje borbe u SNSD-u između stranačke birokratije i porodične političke vertikale, što, kako tvrdi naš izvor, dodatno slabi koalicionu stabilnost.
Ključno pitanje koje se nameće jeste: – Može li SNSD bez koalicionih partnera zadržati dominaciju i uspješno se izboriti za inokosne funkcije?
Iskustva iz prethodnih izbora pokazuju da SNSD, bez podrške manjih stranaka kao što su Socijalistička partija, DEMOS, US, SPS, NPS i DNS, ima znatno teži položaj u osvajanju željenih rezultata…
Bez organizacione infrastrukture i terenske podrške svojih tradicionalnih partnera, SNSD se može suočiti sa ozbiljnim izazovima na izborima, tvrdi taj izvor.
Podjela unutar vladajuće koalicije, izražena kroz smjene i pritiske na partnere kao što su Socijalistička partija i Demos, kao i unutrašnji sukobi unutar SNSD-a, poput onih između Igora Dodika i Vlade Đajića, bacaju sumnju na dugoročnu stabilnost vlasti u Republici Srpskoj.
Takvih sukoba unutar SNSD-a, kao i sa koalicionim partnerima ima puno i prijeti raspadu vladajuće koalicije, ukoliko dođe, kao što se priča, povlačenja starijeg Dodika sa vrha stranke, ali i Republike Srpske, smatra taj izvor i dodaje da se „era dominacije Dodika ruši“.
(BN)