Spekulacije su dodatno podgrijane njegovim sve očiglednijim uključivanjem u stranačke aktivnosti, ali i sve češćim medijskim nastupima, u kojima ne štedi trenutne i(li) buduće političke protivnike.
Sprema li se teren za smjenu generacija u najvećoj partiji Srpske? I da li bi “nasljedna demokratija” mogla izazvati unutarstranačke tenzije?
Član glavnog odbora SNSD, organizacioni sekretar, šef izbornog štaba – važne su funkcije, koje su pripale mlađem Dodiku. Iako ga i dalje mnogi posmatraju kao tatinog sina, niko mu ne može osporiti sve aktivnije učešće u političkom životu.
Ali, politički angažman mlađeg Dodika ne treba ograničiti samo na stranačke okvire, jer u posljednje vrijeme sve češće do izražaja dolazi antagonistički odnos između njega i gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića.
Osim što je Igor Dodik optužio Stanivukovića da je od Banjaluke napravio “mračni grad”, a Stanivuković mu, brže-bolje, zalijepio epitet “tatinog sina”, pojavila se i informacija da je mlađi Dodik pozvao opštine i gradove u Srpskoj da pomognu u čišćenju snijega u Banjaluci.
Da li je ovo početak borbe nekih novih generacija u politici?
Da Igor Dodik uživa ugled u SNSD, kaže poslanik ove stranke u NS RS, Srđan Mazalica.
Smatra da je i prirodno da ima medijske nastupe, čak i više nego što je to do sada bio slučaj. Ipak, kaže da još uvijek nije vrijeme da se priča o nasljedniku Milorada Dodika.
– Moja želja je da Milorad Dodik bude predsjednik SNSD što duže – kaže on.
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić kaže da svako ima ustavno i zakonsko pravo da politički djeluje, pa tako i Igor Dodik.
– To što je do visoke stranačke pozicije došao jer je Dodikov sin, a ne napredovanjem kroz stranačke organe, interna je stvar SNSD. Moje mišljenje je da se ne snalazi u toj ulozi, jer nema ličnog političkog iskustva. Ta prepucavanja na relaciji Dodik mlađi-Stanivuković su nama, normalnim građanima, a koji ponešto znamo i izvan onog površinskog u politici, smiješna. Prepucavaju se dva tatina sina ko je manje tatin sin, a samo dva dana snijega pokazala su koliko je sistem truo na svim nivoima. Nama djeca ne idu u školu zbog neočišćenog snijega, u pojedinim naseljima Banjaluke nije uopšte prohodno, a nema ni struje ni vode. I sad mi treba da slušamo dva tatina sina kako se raspravljaju preko mreža. Imaju vlast, imaju instrumente, svako u svom obimu, neka rješavaju probleme građana. A to ko iz SNSD ima kapacitet da iznese neku bitniju ulogu u ovoj situaciji, kada se ne zna šta će biti s Miloradom Dodikom, zavisi od toga u koga Dodik ima povjerenja – ističe Trivićeva.
Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da je SNSD stranka vođe, što je i karakteristika nedovršenih demokratija, kakva je naša.
– Takav je slučaj i sa SNSD. Partija funkcioniše do onog trenutka kada vođa, iz bilo kojeg razloga, više nije u mogućnosti da tu funkciju obavlja i onda nastaje velika kriza za tu partiju, zato što se sve vrijeme svi podređuju vođi i svi su njemu na usluzi, ponašaju se kako on želi – kaže on.
Primjećuje da se, u posljednjih nekoliko mjeseci, u prvi plan stavlja upravo Igor Dodik.
– Vidimo da je Milorad Dodik namjerio da inauguriše sina, ali da nema apsolutnu podršku, pa u jednom trenutku, kada on bude sišao sa trona SNSD, biće zanimljivo da vidimo kako će se sve to dešavati. Postoje spekulacije da je mlađi Dodik čak beskrupulozniji od starijeg, kada su u pitanju unutarstranački odnosi i da ne preza ni od čega – kaže on.
Pitanje je, kaže, kako će SNSD uspjeti da se snađe od trenutka kada Milorad Dodik ne bude više predsjednik stranke.
– Pitanje je u kojem pravcu će to ići, ali uzevši u obzir da je to stranka vođe i da je Milorad Dodik jedna zaista snažna politička ličnost, ne samo u okviru SNSD, nego i u Republici Srpskoj i BiH, pitanje je kako će se, u trenutku kada on ode sa čela SNSD, ta stranka uspjeti da snađe, prije svega, unutar svojih redova, ali i unutar političkog spektra u Srpskoj i BiH – zaključio je Bubonjić.
Srpskainfo